E VËRTETA E DOKUMENTIT TË SHPALLJES SË PAVARËSISË SË SHQIPËRISË DHE NJË HOMAZH LEF NOSIT

Nga Vasfi Baruti     Simbolet mbajnë gjallë popuj e kombe, por tek ne simbolet janë goditur keq e s’ka më keq; kështu Flamuri, që me të e për të u flijuan shumë në breza, u dhunua në verë ’44 kur krerët e komunistëve i vendosën atij simbolin e Stalinit drapër-çekan-yll; edhe Hymni i Flamurit u godit e moriVazhdoni leximin “E VËRTETA E DOKUMENTIT TË SHPALLJES SË PAVARËSISË SË SHQIPËRISË DHE NJË HOMAZH LEF NOSIT”

Shqiptarët janë raca më e vjetër në Evropë – thuhet e shkruhet për ne

Nga Fahri Xharra “Shqiptarët janë raca më e vjetër në Evropë – Janë më te vjetër se latinet e grekët – dhe kanë ruajtur gjuhën dhe traditat e tyre edhe deri në Italinë jugore si edhe në Greqi. idealet e tyre janë evropiane, e jo aziatike. ” (The Biblical World. Volume 41 ) Po, po,Vazhdoni leximin “Shqiptarët janë raca më e vjetër në Evropë – thuhet e shkruhet për ne”

Ik, ik, ik, ik shqiptar dhe vetëm ik, dhe kokën prapa mos e kthe.

    Nga Edison Ypi -Kurvi ka 30 vjet që ka ngordhur, kurvizmi është në zenit. Mozaiku kriminal ta mpin trurin, t’i ngathtëson gjymtyrët, të mposht, të zgërlaq. Nuk jetohet në këtë vend me këtë shesh e këtë simbol kriminal. Ik nga kurvizmi. Në bulevard t’i trazon zorrët varri i kurvit. Është vepër arkitektonike, brezatVazhdoni leximin “Ik, ik, ik, ik shqiptar dhe vetëm ik, dhe kokën prapa mos e kthe.”

Studimi: Shqipëria renditet e para në Europë për rrezikun nga tërmetet

Shqipëria është në zonën e rrezikut për sa i përket rrezikut nga aktiviteti sizmik. Sipas një raporti të fundit nga dy shkencëtarë amerikanë, vendi vlerësohet me një normë risku prej 10 për qind, më e larta në të gjithë Europën, e vetmja me ngjyrë të kuqe (shiko hartën). Gjeologët parashikojnë se mund të ketë dyVazhdoni leximin “Studimi: Shqipëria renditet e para në Europë për rrezikun nga tërmetet”

Mustafa Kruja – Libri i kuq dhe 15 dokumentet zyrtare të panjohura kundër copëtimit të Shqipërisë

Kuvend letrash me miqtë, letërkëmbimi i pasur i Mustafa Merlikës-Kruja, i përfshirë në katër vëllime, jep dimensionin jo vetëm të këtij personaliteti, por dokumenton e zbardh shumë anë të errëta të historisë sonë në periudhën më delikate, para dhe pas Luftës së Dytë Botërore, kur pushtetin e morën komunistët. Janë 11 vjet letërkëmbim me fratin pukjanVazhdoni leximin “Mustafa Kruja – Libri i kuq dhe 15 dokumentet zyrtare të panjohura kundër copëtimit të Shqipërisë”

ORIGJINA E POPULLIT SHQIPTAR – Nga MUSTAFA KRUJA

  Ka qênë nji kohë kur fort pak njihej në botë Populli i ynë. E na vetë përgjithsisht s’e njohim as sod! E errët historija e tij e e koklavitun shumë, e trazueme me atê të popujve tjerë mâ të mëdhaj me të cilët fati e kishte vûmë në të përpjekun e ndën të cilënVazhdoni leximin “ORIGJINA E POPULLIT SHQIPTAR – Nga MUSTAFA KRUJA”

Shqipëria më përqindjen më të lartë të përdorimit të energjisë së pastër në Evropë

Në vitin 2016 pjesa e energjisë nga burimet e rinovueshme në konsumin final bruto të energjisë arriti në 17% në Bashkimin Evropian (BE), ose sa dyfishi i sasisë në vitin 2014. Sipas krahasimit që ka bërë Eurostat Shqipëria dhe Islanda kanë përdorimin më të lartë të energjisë së rivonueshme në Europë përkatësisht me 69.4 dheVazhdoni leximin “Shqipëria më përqindjen më të lartë të përdorimit të energjisë së pastër në Evropë”

Karikatura e rrallë e 1913-ës/ Europa-Shqipërisë foshnje: Oh, pusho bebushi im

Vendimet e Konferencës së Londrës e vitit 1913 mund të konsiderohen si tragjedia më e madhe e kombit shqiptar. Copëtimi që iu bë territoreve tona vijon të jetë ende një nga plagët më të mëdha që shqiptarët ia atribuojnë Europës plakë. Një karikaturë e rrallë e korrikut të vitit 1913 është bërë publike nga “FotografitëVazhdoni leximin “Karikatura e rrallë e 1913-ës/ Europa-Shqipërisë foshnje: Oh, pusho bebushi im”

Studiuesit: Skënderbeu i teksteve mësimore ngjall nënvlerësim. Të vendoset në kontekstin e kohës

Në Vitin Mbarëkombëtar të Skënderbeut, studiuesit thonë se duhen riparë tekstet shkollore të historisë. Gjatë një diskutimi mbi figurën e Heroit tonë Kombëtarë në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dervishi në RTSH1, studiuesi Virgjil Kule tha se tekstet shkollore paraqesin një figurë të cunguar të Skënderbeut. Sipas tij, më shumë se sa luftëtar, Gjergj KastriotiVazhdoni leximin “Studiuesit: Skënderbeu i teksteve mësimore ngjall nënvlerësim. Të vendoset në kontekstin e kohës”

14 herë i vjedhur, asnjëherë hajduti i kapur!

Nga Artan Fuga 1. Dyqanet që ishin pronë publike, pra edhe të miat, m’i morën dhe ua dhanë atyre që ishin shitës atje, pra atyre që na shërbenin. Hajduti iku në drejtim të paditur. 2. Atyre që ishin në pallate dhe që paguanin qira u dhanë shtëpitë pothuajse pa para, kurse ne që kishim paguar qiraVazhdoni leximin “14 herë i vjedhur, asnjëherë hajduti i kapur!”