Telegrafikisht

Krimet e komunizmit

NE DUHET TË RRËZOJMË BUSTIN BRENDA VETES E TË NGREMË ALTARIN E NDERIT, KU TË GJUNJËZOHEMI DHE TË BESOJMË

Nga Albert Vataj Prej sot, 27 vite të shkuara, më 20 shkurt të vitit 1991 u rrëzua nën peshën e urrejtjes, shtatorja prej bronxi e diktatorit, Enver Hoxha. U desht me besu se njiherash me te, shtrim përdhe tançka kishte ngërthye ndër ne magmën e një pezmi dhe pakënaqësie që zente rrapëllishëm brenda nesh. U desht me e ushqy me shpresë dhe bindje, se, njasaj dite e këndej, na [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Si i masakroi Enver Hoxha prifterinjte katolike!

Nga Blendi Fevziu – Lufta e Enver Hoxhës ndaj fesë është jo vetëm mbresëlënëse për egërsinë e saj, por një ndër kapitujt më të trishtuar të regjimit të tij. Për fatin e keq, shumë historianë e kanë nënvizuar atë vetëm pas letrës së hapur të vitit 1967 dhe pas ndalimit të fesë, kur ajo në të vërtetë nisi shumë më herët. Ndëshkimet e para të klerikëve [ Lexo më shumë...]

0 Comments

AT ANTON HARAPI, KLERIKU QË BËRI KAQ SHUMË PËR ATDHEUN DHE U EKZEKUTUA NGA DIKTATURA SI ARMIK

Nga Albert Vataj “A e dini se çdo ndêrtese i vihen temelet n’dhé? Edhe pse n’vàrr, ne hijshëm duhet t’jemi gurt’ e temelit t’njiasaj bînaje t’cillin sot e quejm Shqypni”. Janë këto fjalë të qëndisuna me zemër të gatueme me prushin e atdhedashunisë dhe hirin e shenjt të shërbestarit, t’devotshmit të rrugës së vërtetë, diejtuesit, mendimtarit, shkrimtarit, [ Lexo më shumë...]

0 Comments

MASAKRA E TIVARIT-AT ZEF PLLUMI DËSHMON NË LIBRIN “RRNO VETËM PËR ME TREGUE”

At Zef Pllumi, një ndër penat më të shquara shqiptare të këtij shekulli, në veprën e tij “Rrno Vetëm për me tregue”, na jep një tablo të asaj që ai ka përjetuar përgjatë viteve të persekutimit komunist. Në paragrafin, “Ilegalët Ilegalë”, ndërsa përshkruan ditët e para të hyrjes së komunistëve në Shkodër, jep dhe një dëshmi për marshimin e shqiptarëve të [ Lexo më shumë...]

0 Comments

DOM FRANO ILLIA, SI U DËNUA ME 25 VJET BURG DHE SI U MBYT NË LUMIN DRIN QERRJA QË MBANTE ARKIVAT E SHQIPËRISË

Dashnor Kaloçi Papa Klementi XI u muer vesht me Jezuitët e Venedikut e këta dërguen në Romë Atë Filip Riceputtin i cili mori në dorzim nga Papa shqiptar materialin historik të tij, planin e hartimit të historisë kishtare të ilirëve, e me ndihmën financiare me përballue shpenzimet e duhuna për atë punë. At Filip Riceputti mbi një barkë të Vendikut i ra për gjatë bregut të [ Lexo më shumë...]

0 Comments

ABUZIMI ME NJË MINORENE DHE LEGJENDAT URBANE RRETH “HEROINËS SË PUNËS SOCIALISTE”, SHKURTE PAL VATA

Pas vdekjes, për Shkurtën u shkruan vjersha, këngë, libra, u ngritën lapidare, e bënë anëtare partie dhe efektiv të një reparti kufitar, nuk u kursye asnjë marrëzi, vetëm për të fshehur krimin 1. Më datën 3 nëntor 1967, Pal Vata, nga Pecaj i Dukagjinit, i dërgoi një letër Enver Hoxhës. Diktatori iu përgjigj më 9 nëntor. Në datën 10 të dyja letrat u botuan me tituj [ Lexo më shumë...]

0 Comments

1952/Letra ironike e të internuarit nga kampi i Tepelenës për diktatorin Hoxha

Nga Kastriot Dervishi “Jetojmë shumë mirë, tani e njohëm me të vërtetë kush është partia dhe pushteti” Një i internuar në kampin famëkeq me tela me gjemba të Tepelenës, ka zgjedhur një mënyrë origjinale për të shfaqur protestën e tij kundrejt kushteve të jetëses në këtë kamp. Letra e tij është shkruar me ironi. Ai nuk ankohet, por “lavdëron” kushtet “e [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Të zhdukurit nën komunizëm dhe nostalgjia për Bllokun

Nga Ben Andoni Nuk ka ditë që të mos flitet, shkruhet dhe të referohet diçka për Bllokun dhe njerëzit që e populluan atë. Pothuaj prej një muaji kemi marrë informacione të detajuara për kartelën mjekësore të Enver Hoxhës dhe të gjithë hatërmbetjet qesharake të doktorëve të tij. Ende na shesin si lajm qejfmbetjet e fëmijëve të Bllokut, sot personazhe të ndryshme të [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Lista me 113 persona nga Kurbini të zhdukur gjatë viteve të regjimit komunist

Nga Dritan Dema Prokuroria Kurbin: “Krimet Kundër Njerezimit, kompetence e Prokurorise se Krimeve të Renda”. Në Muzeun Historik Kombëtar në Tirane, gjendet një pllakatë ne te cilen shkruhet: “U vranë 5157 njerez nga keta 89 ishin gra”. Në mesin e kesaj liste, kemi mundur te dallojme edhe 113 persona nga Rrethi i Laçit (Kurbinit). Keto vrasje dhe shume te tjera, te bera gjate [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Rekord botëror. Kurbinasi 106 vjeç në burgjet e komunizmit

Nikoll Ndre Bardhoku, kurbinasi i burgosur nga regjimi komunist ne moshen 106 vjeçare, rekord boteror. 106 vjeç në burgjet e komunizmit Shkruan studiuesi Kastriot DERVISHI: “Nuk besoj se në ndonjë vend të botës ndonjë njeri në moshën 106 vjeçare ka qenë i burgosur. Këtë rekord të zi e mban Shqipëria. Një i moshuar, krejt pa asnjë faj mbahej në burg. E vërteta e [ Lexo më shumë...]

0 Comments