Reklama
Telegrafikisht

SOCIALE

NË VENDIN TIM- POEZI NGA YMER HYSA

  NË VENDIN TIM Pemët në vit çelin dy herë Dy herë ka raste piqen, Nga një gabim njerëzor Këtu pyjet digjen. Njerëzit jetojnë mbi ujë Nga uji shpesh përmbyten, Nga një gabim njerëzor Pa ujë të pijshëm rrihet. Universitete ka plot Specialistë të çdo moshe, Nga një gabim njerëzor Drejton një mendje boshe. Këtu ka rrugë plot Të shtruara disa herë, Nga një gabim [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Abuzimi me ndihmën ekonomike. Shteti shqiptar paguan më shumë për një të burgosur se sa për një familje të varfër.

Shqipëria është vendi i vetëm në Europë që nuk mat varfërinë, pasi prej vitesh nuk ka të përcaktuar një minimum jetik.   Ndonëse trajton me ndihmë ekonomike mbi 80 000 familje, ku pagesa maksimale është 8 mijë leke të reja, kjo shumë nuk është vlerësuar duke pasur parasysh çmimet e produkteve të shportës dhe konsumit. Shteti shqiptar paguan më shumë për një të [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Birra e diktaturës

Nga Edison Ypi Birra e diktaturës nuk kishte lidhje me shuarjen e etjes. Ishte sapun për fytin, tretëse yndyrash, dhjamrash, sgrasator i marrinave gastronomike që shqiptari hidhte në stomak. Nuk mund të pije birrë sa të doje. Sepse birrë s’kishte. Por edhe sepse ngjallje dyshime; Ku i gjen paret ky që pi gjithato birra ?! Ndonjë birrë më të rrallë e pinin vetëm banorët e [ Lexo më shumë...]

0 Comments

2018, BE 60 vjeç. Shqipëria 40 vjet për t’u bërë anëtare!

Nga Lutfi Dervishi 2018, BE 60 vjeç. Shqipëria 40 vjet për t’u bërë anëtare! Një student në dhjetor të vitit 1990 që ka dalë në protesta për rrëzimin e regjimit komunist me thirrjen: “E duam Shqipërinë si gjithë Europa”, ka shumë të ngjarë që ëndërrën e tij ta shohë të realizuar ditën që do të marr librezën e pensionit. Nëse një polaku iu deshën 15 vjet për [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Shqipëria e varfër me politikanët e pasur…

Nga Marin Mema Shqipëria është vendi më i varfër në Europë por me klasën politike që renditet ndër më të pasurat e saj. E këtu nuk kanë lidhje flamurët partiakë sepse kur flitet për oreks të ardhurash, për thithje fondesh, për transferta të çuditshme, për dhurata, për fitime marramendëse, për vila, dyqane, pra prona të tundshme e të patundshme, shumica nuk ngopen [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Një milion në varfëri, BB: Shqipëria më e varfra në rajon

Banka Botërore e klasifikon Shqipërinë si vendin me nivelin më të lartë të varfërisë në rajon. Sipas Bankës, një e treta e popullsisë shqiptare jeton me më pak se 5 dollarë në ditë, ndërkohë që në vendet e tjera kjo shifër është dukshëm më e ulët. “Kjo shpjegohet me dy arsye: Rritjen nën potencial të ekonomisë dhe thellimin e pabarazisë”, thotë Kosta Barjaba, [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Rrëfimi i dhimbshëm i 16-vjeçares : Pse lashë ëndërrat dhe shkollën

Ajo është 16 vjeç dhe vjen nga fshati Gjorme i Kurbinit. Marsilda është vajza e madhe e familjes Xhixha dhe motra e 2 vëllezërve. Fëmijëria e saj ka kaluar mes peripecive dhe vështirësive të mëdha me të cilat për fat të keq ajo dhe pjesëtarët e tjerë vazhdojnë të përballen akoma. Në kushte ekstreme varfërie, në një shtëpi e cila vetëm emrin ka të tillë, pa orendi dhe [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Fëmijët me sindromën down, të harruar nga shteti, nga 3 mijë raste vetëm 700 trajtohen

  Këtë vit  nuk pati pothuaj asnjë marshim, asnjë aktivitet publik sensibilizues dhe asnjë angazhim për të përmirësuar jetën e personave apo familjeve me sindromën down. Një seancë dëgjimore në komisionin parlamentar të shendetësisë ishte e vetmja mënyrë për të dëgjuar shqetësimet e kësaj kategorie; që këtë vit më shumë se kurdo herë tjetër e vënë theksin [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Raporti: Këto janë qytetet më ‘dembele’ në Shqipëri

Durrësi është qarku me pjesëmarrjen me të ulët në forcën e punës, çka do të thotë se popullsia mbi 15 vjeç e lart nuk dëshiron të punësohet në normat që përformojnë qarqet e tjera të vendit. Një raport i INSTAT në lidhje me punësimin gjeti se në qarkun bregdetar 52.9 për qind e popullsisë mbi 15 vjeç kërkon të punojë. Ky është treguesi më i ulët në rang [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Varfëria, jemi të parët në Europë! Unicef: E vuajnë 18 mijë fëmijë

Shqipëria ka normën më të lartë të fëmijëve që jetojnë në atë që njihet si varfëri multidimensionale, në të gjithë Europën. Në këtë përfundim arrin një raport i publikuar së fundmi nga Unicef. Ky raport vlerëson se, në vendin tonë janë rreth 18 mijë fëmijët që jetojnë në varfëri, dhe kjo përkthehet në 2.1% të totalit të fëmijëve në vendin tonë. Një [ Lexo më shumë...]

0 Comments