Reklama
Telegrafikisht

SHENDET

Mjekët japin alarmin: Abuzimi me qetësuesit mund t’iu shkaktojë goditje në zemër

  Sëmundjet e zemrës janë vrasësi numër 1 i meshkujve dhe femrave në shumicën e vendeve të botës. Për shembull, në SHBA ato zënë 40% të shkaqeve të vdekjes duke tejkaluar në këtë mënyrë të gjitha sëmundjet kancerogjene të mbledhura së bashku. Kohët e fundit edhe mjekët tanë kanë dhënë alarmin se edhe shqiptarët po preken çdo ditë nga sëmundjet e zemrës. Ata [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Hetem Ramadani: Si të shëroheni pa ilaçe, kanceri fillon, kur mjeku të thotë “ke kancer”

Sipërmarrësi Hetem Ramadani ka rrëfyer për emisionin “Mirëmëngjes Shqipëri” formulën “magjike” se si mund të shërohesh pa medikamente mjekësore. Ai rrëfeu se një pjesë e sëmundjeve janë “shpikur” nga vetë medikamentet, duke përmendur edhe vaksinat, të cilat sipas tij janë burim i sëmundjeve kancerogjene. “Sëmundjet e njeriut janë bërë pazari i industrisë [ Lexo më shumë...]

1 Comment

Çaji i Gjetheve të Ullirit – Kurues ndaj shumë sëmundjesh

Përdorimi i çajit të gjetheve të ullirit e ka origjinën e përdorimit tek Hipokrati, babai i mjekësisë. Studimet bashkëkohore vërtetojnë se gjethet e ullinjve janë plot përbërës kundër viruseve dhe mikro-organizmave të dëmshëm. Ato arrijnë të ndikojnë në organizëm më fuqishëm se shumë prej antibiotikëve të farmacive. Çaji i përftuar nga zierja e gjetheve të gjelbra [ Lexo më shumë...]

0 Comments

I njihni kulumriat!? Shtatë vlerat e saj për shëndetin

Kulumbria është një frut i të njëjtës familjes botanike ku bën pjesë edhe kumbulla. Lulet dhe frutat e bimës së egër të kulumbrisë përdoren në mjekësinë popullore. Këto fruta kanë vlera të shumta dhe i bëjnë mirë stomakut dhe gjakut. Gjithashtu ato janë të pasura me antioksidantë. Frutat nxisin nxjerrjen e lëngjeve me toksina nga trupi, djersitjen e rrjedhimisht [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Hipertensioni me kriza, terapia me panxhar kur vlerat e larta bëhen emergjente

Në përgjithësi, stina e ftohtë, e acaron problemin e hipertensionit. Jo vetëm te të sëmurët, por edhe te njerëzit që nuk kanë tension, ka një ndryshim vlerash në rritje nga vera, në dimër…/ Copyright në shqip: supershendeti.com   Hipertensioni është një sëmundje e përhapur gjerësisht që kap një pjesë të madhe të popullatës, sidomos me rritjen e moshës. [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Lakra e kuqe dyfish vlera më shumë se e bardha, trajtuese për 17 sëmundje

Lakra e kuqe përmban 85% të dozës ditore të vitaminës C, ndërsa lakra e bardhë ka vetëm 47 përqind. Ka 10 herë më shumë vitaminë A, 2 herë më shumë vitaminë K dhe hekur… I thonë Lakra e Kuqe, por në të vërtetë ngjyra e saj është një vjollcë e thellë e ndezur, shija e së cilës të befason qiellzën. Lakra e kuqe është pjesë e tryezës sonë, jo vetëm për festa. [ Lexo më shumë...]

0 Comments

80 % provojnë dhimbjet e mesit, por këtu kemi 100 % shërim natyral

Ndalimi i dhimbjes që nis nga mënyra e duhur e ushqyerjes. Gjithçka duhet konsumuar për të ulur inflamacionin dhe top 5 kurat natyrale Të paktën 80 përqind e njerëzve e kanë provuar njëherë në jetë dhimbjen e mesit me të gjithë intensitetin e saj. Dhimbja e mesit dhe e shpinës është një shenjë paralajmëruese për anomalitë e shtyllës kurrizore dhe shpesh vjen si pasojë e [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Kolesteroli, ndërhyrja ushqimore që shpëton zemrën dhe trurin

Lidhja mes kolesterolit të lartë, sëmundjeve kardiake, infarktit të trurit, diabetit dhe enëve të gjakut, rreziku për komplikacione…   NGA DR. SEJDIN MEÇO Kolesteroli i lartë, e njohur si hiperkolesterolemia është një faktor risku madhor për sëmundjet kardiake dhe infarktin e trurit. Nivelet jo normale të LDL-kolesterol (i njohur si kolesteroli i keq) dhe HDL kolesteroli (i [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Kanceri i gjirit dhe i prostatës, më të përhapurit në Shqipëri

Kanceri i gjirit është vrasësi numër një i grave, e për këtë janë ndërmarrë fushata të shumta sensibilizuese që gratë të kryejnë kontrolle të shpeshta për ta kapur sëmundjen në fazat fillestare të saj. Në 2016-n lloji më i përhapur i kancerit në popullatën shqiptare ishte kanceri i gjirit. Sipas të dhënave të portalit OurWorld In Data, që përpunon informacionin e [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Rreziku i sëmundjeve sipas grupeve të gjakut

Çdo njeri ka edhe grupin e gjakut të tij dhe grupet e gjakut janë katër. Grupi “A”, “B”,”AB” dhe “0” por të gjitha këto grupe kanë edhe Rh faktorin që është pozitiv apo negative. Megjithatë grupet e gjakut kanë edhe vetit rezistente ndajë sëmundjeve të ndryshme, por ato ndahën sepse jo të gjitha grupet kanë rezistencë ndaj të njëjtës sëmundje psh. Njerëzit [ Lexo më shumë...]

0 Comments