Nevoja e një vettingu edhe në sistemin e shëndetësisë

Nga Mentor Kikia Përgjimi për llogari të një hetimi ndaj një gjykatëseje në Krujë, zbuloi rastësisht edhe emrin e një mjeku që i kishte marrë para një sekretareje të gjykatës për ti kuruar nënën. Përgjimi i çoi prokurorët në shtëpinë e mjekut, ku gjetën dhe sekuestruan mbi 350 mijë Euro. Bëhet fjalë për një emërVazhdoni leximin “Nevoja e një vettingu edhe në sistemin e shëndetësisë”

Izolohet Shqipëria nga nesër/ Ndryshon orari policor, Komiteti merr vendimin dhe për shkollat

Komiteti i Ekspertëve dhe ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, kanë bërë të ditur se prej ditës së nesërme, 11 shkurt deri më 25 shkurt, Shqipëria do të mbyllet në ora 20:00 deri në 06:00 të mëngjesit. Gjatë kësaj kohe, do ndalohet qarkullimi i qytetarëve, vetëm në raste emergjence dhe shërbimet delivery do punojnë, restorantet dheVazhdoni leximin “Izolohet Shqipëria nga nesër/ Ndryshon orari policor, Komiteti merr vendimin dhe për shkollat”

PRODHIMI I VERES NE KUSHTE SHTEPIE, PER AMATORE.

Nje vere e mire ne kushte shtepie eshte produkt i nje procedure te realizuar duke ndjekur hap pas hapi disa rregulla te thjeshta. Eshte e nevojshme te kemi disa ene dhe mjete qe ne pergjithesi gjenden ne shtepite tona sic do t’i shohim ne vijim ose ne mungese, mund t’i blejme me kosto te vogelVazhdoni leximin “PRODHIMI I VERES NE KUSHTE SHTEPIE, PER AMATORE.”

A duhet të sillemi ideologjikisht edhe me vaksinat?!

  NGA SKËNDER MINXHOZI Pak ditë më parë, ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov deklaroi në Beograd se Rusia dhe Serbia po mendonin të nisnin një bashkëpunim në shkallë të gjerë, për realizimin dhe prodhimin e vaksinës ruse “Sputnik 5” në territorin serb. Bëhet fjalë për vaksinën e prodhuar nga instituti rus Gamaleya, me efektivitet tëVazhdoni leximin “A duhet të sillemi ideologjikisht edhe me vaksinat?!”

Covid-19, këto tre kategori nuk mund ta marrin dot vaksinën!

Programi i vaksinimit kundër koronavirusit, i nisur javët e fundit në Britani,dhe disa ditë më parë edhe në Shtetet e Bashkuara, ofron shpresë se fundi i pandemisë së Covid-19është i afërt. Megjithatë, ekzistojnë 3 grupe njerëzish, të cilët për momentin nuk do të lejohen t’i nënshtrohen vaksinës anti-Covid të kompanisë Pfizer. Ja cilat janë atoVazhdoni leximin “Covid-19, këto tre kategori nuk mund ta marrin dot vaksinën!”

Bilanc i ZI në Shqipëri! 19 viktima dhe 735 raste të reja brenda 24 orëve në vend, 7 pacientë po luftojnë me vdekjen në intubim, shkon në 735 numri i jetëve të humbura

TIRANË– 735 viktima, 16.899 të sëmurë aktivë dhe 16.666 pacientë të shëruar. Ky është bilanci i Covid-19 në Shqipëri, që nga fillimi i pandemisë. Ministria e Shëndetësisë gjatë përditësimit të të dhënave për Covid-19, bëri me dije se sërish është shënuar një rekord viktimash në Shqipëri, 19 viktima! 7 qytetar nga Tirana, 2 qytetare ngaVazhdoni leximin “Bilanc i ZI në Shqipëri! 19 viktima dhe 735 raste të reja brenda 24 orëve në vend, 7 pacientë po luftojnë me vdekjen në intubim, shkon në 735 numri i jetëve të humbura”

Pandemia Corona po del jashtë kontrollit

Të premten (06.05) Tirana është cilësuar nga ekspertët anti-Covid-19 si “zonë e kuqe”. Ky cilësim, që shpreh gjendjen e rrezikut të lartë, ka ardhur nga rritja e rasteve të reja ditore me 14 përqind të premten në krahasim  me një ditë më parë. Kapacitetet spitalore për të pritur shtrimet e reja ditore në spitalet anti-covidVazhdoni leximin “Pandemia Corona po del jashtë kontrollit”

Historia e gështenjës, sëmundjet që lufton dhe disa kuriozitete që duhet t’i dini

Gështenjat apo ndryshe frutat aromatike me mbështjellës të fortë me ngjyrë kafe të errët, janë burim i shkëlqyeshëm i mineraleve, vitaminave dhe fibrave dhe përveç kësaj, kanë më pak kalori dhe yndyra sesa frutat e tjera arrore. Gështenja është një frutë tipike e stinës së vjeshtës, shumë e dashur nga të mëdhenj e të vegjël,Vazhdoni leximin “Historia e gështenjës, sëmundjet që lufton dhe disa kuriozitete që duhet t’i dini”

Korona grip i thjeshtë? Ja shpenzimet, nëse sëmuresh!

Nga Teuta Maçi- farmaciste! Të tërë e dimë, gripin e kalojmë kështu: një antigrip ne formën e çajit, (blen një kuti rreth 500 lekë dhe mbledh mendjen), një nafazoline (më e shtrenjta 430 lekë) dhe dy ditë pushim se i kishe nevojë nga tërë ajo lodhje në punë a në bar. Shpëtove! Në rastin mëVazhdoni leximin “Korona grip i thjeshtë? Ja shpenzimet, nëse sëmuresh!”

Stop – Sjellin pajisje ne spitalin e Lacit e bllokohen ne dogane! (10 janar 2020)

Tërmeti i 26 nëntorit bëri, që aktivistët e Shoqatës “Liria” në Suedi, të ngarkonin 2 trajlera me ndihma në ushqime, veshmbathje, dhe mjete spitalore.Por Xhaferr Latifi, një anëtar i shoqatës thotë, se prej 5 ditësh janë bllokuar në Doganën e Vorës me ngarkesën e ndihmave për spitalin e Lacit. Nga Dogana e Morinës, i kanëVazhdoni leximin “Stop – Sjellin pajisje ne spitalin e Lacit e bllokohen ne dogane! (10 janar 2020)”