Reklama
Telegrafikisht

PERSONALITETE

A do të mësojmë ndonjë gjë më shumë për Skënderbeun këtë vit apo do të përsërisim formulimet e përjetshme?

Nga Artan Fuga Epopeja e Skënderbeut na nderon si komb. Burra të zgjuar ata që e zgjuan nga kujtesa për të ndërtuar një shtet shqiptar e na dhënë identitet duke na quajtur stërnipër të Skënderbeut. Jo të gjithë jemi stërnipër të tij, por ama një pjesë janë sigurisht. stërnipër të asaj kohe që nxorri Skënderbeun. Nuk ishte kollaj për një bir feudali të vogël të [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Libri francez i vitit 1553: Skënderbeu mes personaliteteve më të famshme që nga Jezu Krishti e deri te Henri II i Francës

Në faqen n° 196, të librit me titull “La Seconde partie du Promptuaire des medalles des plus renommees personnes commençant à la nativité de notre Sauveur Jesus Christ & continuant iusques au Treschrestien Roy de France Henri. II. du nom, à present eureusement regnant. – Pjesa e dytë e përmbledhjeve të medaljeve të njerëzve më të famshëm duke filluar që prej lindjes së [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Mustafa Aruçi, 104 vjeçari që i jep jetë grupit “Pleqtë e Krujës”

Mustafa Aruçi dhe pse 104 vjeç përsëri quhet lezeti i grupit “Pleqtë e Krujës”. Me zërin e tij ka përcjellë traditën krutane për dekada me radhë. Mustafa Aruçi ose siç e quajnë ndryshe, gjyshi Faja tani 104 vjeç, është i vetmi nga të parët “Pleqtë e Krujës” që vazhdon të jetë jo vetëm ende në jetë, por dhe aktiv në grup. Zëvendësimi i pleqve me të tjerë [ Lexo më shumë...]

0 Comments

50 FAKTE  QË DUHET T’I DIMË PËR TË NJOHUR HEROIN KOMBËTAR TË SHQIPTARËVE, GJERGJ KASTRIOTIN (SKËNDERBEUN).

Nga Kastriot MARKU    Qëndresa dhe luftërat antiturke të Skënderbeut ngrenë peshë si për ç’i përket përfshirjes së tij në historinë e madhe të Europës, ashtu dhe për pozicionin ndërkombëtar në të cilin, në kapërcyellin e Mesjetës dhe Kohës së Re, ai e vendosi Arbërinë e tij. Prej një kësi pozicioni ai vetë rezulton jo vetëm personaliteti më i madh politik e [ Lexo më shumë...]

0 Comments

HISTORIA E ARMËVE TË GJERGJ KASTRIOTIT (SKËNDERBEUT)

Shqipëria tashmë njihet si vendi i “Atletit të Krishtërimit”, Gjergj Kastrioti, Skënderbeut, por në arkivat dhe muzetë e saj nuk ka asnjë objekt (relike), origjinale të tij. Përkrenarja dhe armët e tij ndodhen në Muzeun e Artit Historik në Vjenë, në Krujë, në Tiranë dhe në Lezhë, gjenden fare pak gjëra, shumica kopje të këtyre imitimeve. Por cila është historia e [ Lexo më shumë...]

0 Comments

1 vit nga shenjtërimi i Nënë Terezës

Mbushen sot plot 1 vit nga Shënjtërimi i Nënë Terezës së Kalkutës e 20 vjet nga vdekja e bamirëses shqiptare. Një vit më parë në meshën e kanonizimit mbajtur në sheshin e Shën Pietros në Vatikan me mbi 130 mijë besimtarëve nga e gjithë bota, Papa Françesku do të shpallte Shënjtërimin e Humanistes shqiptare duke u shprehur: “Sot i dorëzoj botës këtë figurë emblematike [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Pal Engjëlli, humanist dhe bashkëpunëtor i Skënderbeut

Prof. Dr. Mikel Prenushi  Në plejadën e humanistëve të shquar shqiptarë të shekujve XV, XVI, një vend të merituar ka Imzot PAL ANDREA ENGJËLLI nga familja e njohur e Engjëllorëve, Dukë të Drishtit, familje e njohur patriote që luajti një rol me rëndësi në mesjetën shqiptare e sidomos në periudhën e Skënderbeut. Kjo familje me titull fisnikërie kishte lidhje të ngushta me [ Lexo më shumë...]

0 Comments

SFIDUESI I MADH I DIKTATURES

(Ese për Lek Preng Pervizin editor i revistës KUQ E ZI) Nga Thanas GJIKA Lek Pervizi (bir i gjeneral Preng Pervizit), bashkë me Mërgim Korçën (bir i Dr. Xhevat Korçës), Uran Butkën (bir i mësusesit Safet Butka), Eugjen Merlikën (bir i ing. Petrit Mustafa Merlikës) e shumë veprimtarë demokratë të ditëve tona, janë bij të elitës intelektuale shqiptare që po formohej gjatë [ Lexo më shumë...]

1 Comment

Prenk Pervizi: Gjenerali i Monarkisë Shqiptare.

PRENK PERVIZI (1897-1977)  Gjeneral Prenk Pervizi lindi më 4 maj 1897 në fshatin Skuraj të Kurbinit në një familje me tradita atdhetare. Ne vitin 1912, Prenk Previzi ishte vetëm 15 vjeç kur merr pjesë në ngritjen e flamurit në Milot përkrah xhaxhait të tij, Gjin Pjetrit. Në periudhën 1914-1918, falë interesimit të drejtpërdrejtë të Gjin Pjetrit, mbaron me rezultate të [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Pren Ndrec Gega, roli i tij ne levizjen per pavarsi te Kurbinit.

Pren Ndrec Gega (Martini) 1870-1941 Lindi ne pranvere te vitit 1870 ne familjen e njohur te Mertijve ne Milot.Kjo familje ose ky fis i madh ishte fisi i pare dhe me i vjeter ne Milot , i cili shfaqi dashamiresine dhe patriotizmin nepermjet djemve te tij me te mire duke dhen kontributin dhe gjakun e tyre per mbrojtjen e atdheut.Preni ishte djali i dyte i Ndrec Geges.Ne moshe shum te vogel ai [ Lexo më shumë...]

2 Comments