Telegrafikisht

PERSONALITETE

Shën Nënë Tereza: “Fjalimi në ceremoninë e dorëzimit të Çmimit Nobel për Paqe

Fjalimi i Shën Nënë Terezës mbajtur në ceremoninë e dorëzimit të Çmimit Nobel për Paqe në Oslo më 10 dhjetor 1979. “Me që jemi mbledhur të gjithë bashkë, mendoj se, për të falënderuar Zotin e Çmimin Nobel për Paqen, do të ishte vërtet e bukur të luteshim me lutjen e Shën Françeskut të Asizit, që më mahnit gjithnjë shumë – ne e themi këtë lutje çdo ditë pas [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Me 6 dhjetor 1689 ndërroi jetë, në Prishtinë, ipeshkvi imzot Pjetër Bogdani

Ipeshkvi e teologu shqiptar, imzot Pjetër Bogdani, figurë e ndritur e letërsisë së vjetër shqiptare, konsiderohet si kultivues e ndriçues i ndërgjegjes shqiptare dhe pararendës i hershëm i lëvizjes së rilindjes kombëtare. R.SH. – Vatikan Më 6 dhjetor 1689 ndërroi jetë në Prishtinë nga epidemia e murtajës personaliteti i shquar i Kishës, kombit dhe kulturës shqiptare, [ Lexo më shumë...]

0 Comments

IMZOT FRANO ILLIA, NJERIU QË I KUSHTOI JETËN KISHËS, KOMBIT DHE KULTURËS

Nga Kastriot Marku Duke e parë furinë e tërbimit mizor komunist, për t’a shpëtuar nga harresa një pjesë të historinë tonë, Imzot Frano Illia, pinjolli i breznisë së fundme të klerikëve katolikë shqiptarë, besnikë të binomit “Fe e Atdhe”, fatmirësisht na e ka lënë të administruar punën e tij. Ai do ta paguante kushtimin e tij meshtarak, atdhedashurinë dhe punën e tij [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Artistoteli: “Njerëzit që marrin frymë kot nga njerëzit që mbajnë botën në këmbë i ndan vetëm 1 cilësi”…

Aristoteli, arsyetonte kohë më parë, se dhembshuria njerëzore zakonisht kërkon tre mendime: 1) se diçka e rëndë dhe serioze i ka ndodhur një tjetri. 2) se kjo e keqe e rëndë nuk ndodhi për fajin e tij ose jo plotësisht për fajin e tij. 3) dhe se vetë ne jemi gjithashtu të brishtë e të pambrojtur ndaj një ndodhie të tillë. Dhembshuria shërben për të formuar një lidhje [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Portreti i Skënderbeut

Shekujt nuk kanë përcjellë asnjë dokument me një përshkrim mbi tiparet e fytyrës së Skënderbeut hartuar nga ndonjë njeri që e ka njohur atë nga afër. Për këtë arsye ne jemi të detyruar t’i drejtohemi paraqitjes së tij në ikonografi. Por ikonografia e Skenderbeut eshte shume e pasur dhe e larmishme Nga Prof. Kristo Frashëri Deri më sot nuk kemi dijeni nese ekziston nje [ Lexo më shumë...]

0 Comments

AT ANTON HARAPI, KLERIKU QË BËRI KAQ SHUMË PËR ATDHEUN DHE U EKZEKUTUA NGA DIKTATURA SI ARMIK

Nga Albert Vataj “A e dini se çdo ndêrtese i vihen temelet n’dhé? Edhe pse n’vàrr, ne hijshëm duhet t’jemi gurt’ e temelit t’njiasaj bînaje t’cillin sot e quejm Shqypni”. Janë këto fjalë të qëndisuna me zemër të gatueme me prushin e atdhedashunisë dhe hirin e shenjt të shërbestarit, t’devotshmit të rrugës së vërtetë, diejtuesit, mendimtarit, shkrimtarit, [ Lexo më shumë...]

0 Comments

“MESHARI” I GJON BUZUKUT HAPI NJË ETAPË TË RE NË LËVRIMIN E SHQIPES SI GJUHË E SHKRUAR KULTURE

Nga Albert Vataj “…Ne vitin 1554 me njezet mars e fillova dhe e mbarova në vitin 1555, në dhjetor 5 ditë. E në se, për fat, do të kem gabuar kund më ndonjë vend, unë dua, ku të jetë gabimi, ai që të jetë më i ditur se unë, atë gabim e lus ta ndreq. Sepse nuk çuditem në paça gabuar, duke qenë kjo vepër e parë e fort e vështirë për t’u punuar në gjuhën tonë”, [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Frang Bardhi: Apologjia kundër falsifikimit të origjinës shqiptare të Skënderbeut

– Nga Moikom Zeqo Dijetari më i madh shqiptar i shekullit XVII është padyshim Frang Bardhi. Mbas Marin Barletit ai është përfaqësuesi i dytë i madh i humanizmit shqiptar. Lindi në Kallmet të Zadrimës, pranë qytetit të Lezhës, ku siç dihet më 1444 Gjergj Kastriot Skënderbeu bëri Kuvendin e Besëlidhjeve së Princave Shqiptarë për të luftuar kundër turqve. Vazhdoi studimet [ Lexo më shumë...]

0 Comments

ORIGJINA E POPULLIT SHQIPTAR – Nga MUSTAFA KRUJA

  Ka qênë nji kohë kur fort pak njihej në botë Populli i ynë. E na vetë përgjithsisht s’e njohim as sod! E errët historija e tij e e koklavitun shumë, e trazueme me atê të popujve tjerë mâ të mëdhaj me të cilët fati e kishte vûmë në të përpjekun e ndën të cilën i ishte dashun t’ulte qafën : kolosi Romak, vala Sllave, duhija Turke. Nj’aty kah mbarimi i [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Ai qe i pari në sulm dhe i fundit në tërheqje. Përshkrim i detajuar për Gjergj Kastriotin…

Një përshkrim i detajuar(unik) për hyjnorin Gjergj Kastrioti-Skënderbeu nga bashkëpunëtori i tij i ngushtë, biografi më i hershëm i Heroit tonë Kombëtar dhe humanisti drishtian Dhimitër Frangu në veprën e tij të shkruar në vitin 1480, me titull; “Gli illustri e gloriosi gesti e vittoriose imprese fatte contro i Turchi dal Signor Don Georgio Castriotto detto Scanderbeg, [ Lexo më shumë...]

0 Comments