Sindroma “Kadri Hazbiu” dhe “lufta e kalamajve” përballë policisë së paisur gjër në dhëmbë

Nga Ylli DylgjeriKlodiani nuk është më i familjes Rasha, sindroma “Kadri Hazbiu” dhe “lufta e kalamajve” Miq të mi dhe spiuna sufllaqexhinj të mi në Facebook!Sot do të heq dorë nga çdo shenjë humori e sarkazme dhe do të flas seriozisht e me dhimbje për çka po ndodh në Shqipëri, në një meditim tripjesësh. 1.Vazhdoni leximin “Sindroma “Kadri Hazbiu” dhe “lufta e kalamajve” përballë policisë së paisur gjër në dhëmbë”

Kryeredaktori i “Koha Jonë”: Në qeli edhe minorenë, shenjat e prangave s’do më ikin kurrë

Kryeredaktori i gazetës “Koha Jonë”, Qamil Xhani ka reaguar për herë të parë pas lirimit të tij nga komisariati, pasi u arrestua teksa ishte në krye të detyrës gjatë protestës së djeshme. Përmes një postimi në Facebook, Xhani ka sjellë detaje nga arrestimi i tij, ndërsa thekson se shenjat e prangave në duar nuk kanëVazhdoni leximin “Kryeredaktori i “Koha Jonë”: Në qeli edhe minorenë, shenjat e prangave s’do më ikin kurrë”

Arrestimi i gazetarëve…, kur policia humb rrugën në oborr

Nga Lutfi Dervishi Mili Xhani dhe Xhoi Malësia janë dy gazetarë të rinj dhe dy qytetarë model. Ndalimi nga policia gjatë ushtrimit të detyrës dhe dhuna ndaj tyre janë vetëm një tregues që policia shpesh e humb rrugën në oborr! Është mungesa reflektimit, mungesa e përgjegjësive për rastet e meparshme, të cilat në mënyrë graduale çojnëVazhdoni leximin “Arrestimi i gazetarëve…, kur policia humb rrugën në oborr”

Nuk janë huliganë jo, janë pjesa më e pashpresë e shoqërisë

Nga Mentor Kikia Protesta në natën e dytë jashtë kontrollit. Grupe të rinjsh iu sulën cdo gjejë që gjenin përpra, duke e shkatërruar. Një kaos i vërtetë. Shumëkush po përpiqet të analizojë se cfarë duhet të bëjë policia. Nëse është shumë, apo pak e dhunshme. Shumë te tjerë nxituan të thonë se nuk është protestëVazhdoni leximin “Nuk janë huliganë jo, janë pjesa më e pashpresë e shoqërisë”

“Vipat” shqiptarë që reagojnë për gjithçka ndodh në botë por kur ndodh në Shqipëri mbyllin gojën.

“Vipat” shqiptarë, njerëz pa shtyllë kurrizore që reagojnë veç për të qenë në modë!U vra një afro-amerikan në Amerikë para pak muajsh dhe nuk ngeli “VIP” shqiptar pa shkruar e pa u indinjuar nëpër rrjetet sociale. Fundja, shumë mirë bënë se ishte jetë njeriu.U dogj Katedralja “Notre Dame” në Paris sërish nuk ngeli “VIP” shqiptarVazhdoni leximin ““Vipat” shqiptarë që reagojnë për gjithçka ndodh në botë por kur ndodh në Shqipëri mbyllin gojën.”

Ta shfaqesh serinë “Mehmet Pushtuesi” në Shqipëri është si ta shfaqesh Adolf Hitlerin në Izrael

Nga Gani Mehmetaj Ta shfaqesh në Shqipëri serinë televizive “Mehmet Pushtuesi”  është sikur televizioni izraelit ta shfaqte serinë për pushtimet “e lavdishme” e gjenocidin e Adolf Hitlerit”. Në Izrael kurrë nuk do të ndodhte diçka e tillë, as në imagjinatën më të shthurur.  Është diçka e paimagjinueshme, do t’u dukej rrëqethëse, krim kundër kombit tëVazhdoni leximin “Ta shfaqesh serinë “Mehmet Pushtuesi” në Shqipëri është si ta shfaqesh Adolf Hitlerin në Izrael”

Kurbini i tokave bujqësore qe importon gjithçka!Kurbinasit që me shekuj kanë jetuar me bujqësinë ndihen të braktisur nga shteti

Nga Elton Laska Kurbini i tokave bujqësore, importon gjithçka!Rrethi i Kurbinit, ndryshe nga zonat e tjera në veri të vendit, 80% të territorit të tij e ka tokë bujqësore, të përshtatshme për kultivimin e produkteve të shumta bujqësore, me mundësi dhe kapacitete edhe për eksport jashtë vendit. Kultivimi i “injorancës”, ndër vite, ka bërë qëVazhdoni leximin “Kurbini i tokave bujqësore qe importon gjithçka!Kurbinasit që me shekuj kanë jetuar me bujqësinë ndihen të braktisur nga shteti”

TË PISH GJAKUN TËND ?!

Nga Hil KabashiNë një fshat u ngriten njerëzit kundër një ujku, i cili shfaroste bagëtinë në stallë. Disa vendosen të organizohen me pushkë dhe me sëpata për ta vrarë ujkun. Ndërkaq, një plak i këshilloi ata në këtë mënyrë:– “S’ka nevojë të nevrikoseni dhe të bëni zhurmë fare. Merreni vetëm një thikë dytehesh, lyenie meVazhdoni leximin “TË PISH GJAKUN TËND ?!”

BASHKIA KURBIN DHE POSAÇËRISHT QYTETI I LAÇIT MES FANTAZMAGONISË SIZMIKE DHE KEQADMINISTRIMIT!

Video nga ndërtimi i qytetit.   Laçi u themelua si qytet në vitin 1960 si një qytet industrial në territorin e ish-fshatit të dikurshëm me të njëjtin emër. Duke marrë parsysh pozitën e tij gjeografike, regjimi komunist e kishte planifikuar si qendër industriale në të cilën do përqëndroheshin objektet më të rëndësishme të industrisë sëVazhdoni leximin “BASHKIA KURBIN DHE POSAÇËRISHT QYTETI I LAÇIT MES FANTAZMAGONISË SIZMIKE DHE KEQADMINISTRIMIT!”

Kurbinasit, cilësitë fetare, morale dhe shoqerore të tyre. (Shkruar nga Imzot Frano ILIA).

  “Per kah cilsit fetare, morale e shoqnore, pak a shumë mbarë populli i Kurbinit asht pothuejse nji. Mes nji katundi e nji tjetri të Kurbinit, mund të bijnë në sy ndryshime, por të vogla e shpesh të përkohshëm e simbas rrethanave të veçanta. Prandej para se të kalojmë te populli i Kurbinit t’epërm, doVazhdoni leximin “Kurbinasit, cilësitë fetare, morale dhe shoqerore të tyre. (Shkruar nga Imzot Frano ILIA).”