Telegrafikisht

OPINION

Urën e Zogut po e shkatërron babëzia dhe jo natyra!

Nga Elton Laska Ura e Zogut një nga asetet e trashëgimisë historike të Kurbinit, e shpallur Monument Kulture, e ndërtuar në vitin 1927 rrezikon shembjen. Mediat fajësojnë për këtë natyrën dhe prurjet e lumit Mat, të cilat përgjatë stinës së dimrit po shkaktojnë përmbytje masive në zonën e Bregut Matës, në Kurbin e Lezhë.Urën mbi lumin Mat që dikur lidhte verilindjen me [ Lexo më shumë...]

0 Comments

A duhet të sillemi ideologjikisht edhe me vaksinat?!

  NGA SKËNDER MINXHOZI Pak ditë më parë, ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov deklaroi në Beograd se Rusia dhe Serbia po mendonin të nisnin një bashkëpunim në shkallë të gjerë, për realizimin dhe prodhimin e vaksinës ruse “Sputnik 5” në territorin serb. Bëhet fjalë për vaksinën e prodhuar nga instituti rus Gamaleya, me efektivitet të deklaruar prej 91.4%, e cila po [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Sulmet ndaj Vjosa Osmanit janë orkestrim i Tiranës dhe Prishtinës, por kanë një dirigjent – Beogradin!

NGA ENVER BYTYÇI Vjosa Osmani Dalldi e madhe në përpjekjet e Edi Ramës për ta denigruar Vjosa Osmanin. Njësoj si me Haradinajn e Kurtin, por kësaj radhe me një regji më të rafinuar, më të egër, më të sofistikuar dhe më të trashë njëkohësisht. Janë lëshuar qën e zagarë bashkë. Kësaj here janë bërë bashkuar të gjithë, enveristë, stalinistë e titistë, me një [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Sindroma “Kadri Hazbiu” dhe “lufta e kalamajve” përballë policisë së paisur gjër në dhëmbë

Nga Ylli DylgjeriKlodiani nuk është më i familjes Rasha, sindroma “Kadri Hazbiu” dhe “lufta e kalamajve” Miq të mi dhe spiuna sufllaqexhinj të mi në Facebook!Sot do të heq dorë nga çdo shenjë humori e sarkazme dhe do të flas seriozisht e me dhimbje për çka po ndodh në Shqipëri, në një meditim tripjesësh. 1. Klodiani nuk është më i familjes RashaPo! E them me bindje [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Kryeredaktori i “Koha Jonë”: Në qeli edhe minorenë, shenjat e prangave s’do më ikin kurrë

Kryeredaktori i gazetës “Koha Jonë”, Qamil Xhani ka reaguar për herë të parë pas lirimit të tij nga komisariati, pasi u arrestua teksa ishte në krye të detyrës gjatë protestës së djeshme. Përmes një postimi në Facebook, Xhani ka sjellë detaje nga arrestimi i tij, ndërsa thekson se shenjat e prangave në duar nuk kanë për t’i ikur kurrë. Xhani sqaroi se ai u prangos para [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Arrestimi i gazetarëve…, kur policia humb rrugën në oborr

Nga Lutfi Dervishi Mili Xhani dhe Xhoi Malësia janë dy gazetarë të rinj dhe dy qytetarë model. Ndalimi nga policia gjatë ushtrimit të detyrës dhe dhuna ndaj tyre janë vetëm një tregues që policia shpesh e humb rrugën në oborr! Është mungesa reflektimit, mungesa e përgjegjësive për rastet e meparshme, të cilat në mënyrë graduale çojnë në degradim dhe më shumë [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Nuk janë huliganë jo, janë pjesa më e pashpresë e shoqërisë

Nga Mentor Kikia Protesta në natën e dytë jashtë kontrollit. Grupe të rinjsh iu sulën cdo gjejë që gjenin përpra, duke e shkatërruar. Një kaos i vërtetë. Shumëkush po përpiqet të analizojë se cfarë duhet të bëjë policia. Nëse është shumë, apo pak e dhunshme. Shumë te tjerë nxituan të thonë se nuk është protestë kjo, këta duhen zënë me dru se po prishin [ Lexo më shumë...]

0 Comments

“Vipat” shqiptarë që reagojnë për gjithçka ndodh në botë por kur ndodh në Shqipëri mbyllin gojën.

“Vipat” shqiptarë, njerëz pa shtyllë kurrizore që reagojnë veç për të qenë në modë!U vra një afro-amerikan në Amerikë para pak muajsh dhe nuk ngeli “VIP” shqiptar pa shkruar e pa u indinjuar nëpër rrjetet sociale. Fundja, shumë mirë bënë se ishte jetë njeriu.U dogj Katedralja “Notre Dame” në Paris sërish nuk ngeli “VIP” shqiptar pa reaguar e pa shprehur [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Ta shfaqesh serinë “Mehmet Pushtuesi” në Shqipëri është si ta shfaqesh Adolf Hitlerin në Izrael

Nga Gani Mehmetaj Ta shfaqesh në Shqipëri serinë televizive “Mehmet Pushtuesi”  është sikur televizioni izraelit ta shfaqte serinë për pushtimet “e lavdishme” e gjenocidin e Adolf Hitlerit”. Në Izrael kurrë nuk do të ndodhte diçka e tillë, as në imagjinatën më të shthurur.  Është diçka e paimagjinueshme, do t’u dukej rrëqethëse, krim kundër kombit të tyre [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Kurbini i tokave bujqësore qe importon gjithçka!Kurbinasit që me shekuj kanë jetuar me bujqësinë ndihen të braktisur nga shteti

Nga Elton LaskaKurbini i tokave bujqësore, importon gjithçka!Rrethi i Kurbinit, ndryshe nga zonat e tjera në veri të vendit, 80% të territorit të tij e ka tokë bujqësore, të përshtatshme për kultivimin e produkteve të shumta bujqësore, me mundësi dhe kapacitete edhe për eksport jashtë vendit. Kultivimi i “injorancës”, ndër vite, ka bërë që të mos kultivohen [ Lexo më shumë...]

0 Comments