Telegrafikisht

KUZHINA

Lakra e kuqe dyfish vlera më shumë se e bardha, trajtuese për 17 sëmundje

Lakra e kuqe përmban 85% të dozës ditore të vitaminës C, ndërsa lakra e bardhë ka vetëm 47 përqind. Ka 10 herë më shumë vitaminë A, 2 herë më shumë vitaminë K dhe hekur… I thonë Lakra e Kuqe, por në të vërtetë ngjyra e saj është një vjollcë e thellë e ndezur, shija e së cilës të befason qiellzën. Lakra e kuqe është pjesë e tryezës sonë, jo vetëm për festa. [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Vezët, – Vlerat e saj. Të Skuqura Apo Të Ziera

Veza është një ushqim i pasur në ushqyes që gjen përdorim të larmishëm në kuzhinat tona. Vezët mund t’i ziejmë, t’i skuqim, t’i rrahim e t’i përdorim në gatime të ëmbla, të kripura, e të ndërmjetme. Kur vjen puna tek vlerat shëndetësore duhet të zgjedhim mënyrën më të mirë të servirjes së vezës. Njerëzit janë të ndarë kryesisht në dy fronte: ata që e [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Speci djegës, vetitë kuruese të tij.

Speci djegës nuk mungon në tavolinë, sidomos gjatë stinës së ftohtë. Por përtej shijes pikante, speci ka edhe një sërë funksionesh terapeutike, të cilat jo të gjithë i njohin. Efektet pozitive të specit djegës në shëndetin e njeriut janë disa. Ai përmirëson qarkullimin e gjakut dhe mbron sistemin kardiovaskular, pasi zgjeron enët e gjakut dhe lufton me efektivitet [ Lexo më shumë...]

0 Comments

3.000 euro për një kg, gjueti ilegale për tartufin shqiptar

3000 Euro për një kilogram kërpudha. Duket një çmenduri dhe në fakt është, por tartufi e ka piacën e lartë. Aq sa në Itali dhe Francë, gjuetarët e tartufit i stërvisin qentë e llojit Lagotto Romagnolo që të nuhasin kërpudhën më të shtrenjtë në botë. Në Shqipëri, kjo kërpudhë e rrallë rritet gjerësisht dhe askush nuk e di për çmimin tejet të shtrenjtë që ka, për [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Receta e ditëve të ftohta. Si të përgatisni një tavë dheu

Përbërësit: – 500 gr mëlci vici – 1 domate e madhe ose 3 të vogla – vaj ulliri 2 lugë gjelle – 1 spec të kuq – 1 lugë miell – 150 gr gjizë – 2 thelpinj hurdhra – 3-4 gjethe dafine – 1 spec pikant – piper të zi dhe kripë sipas dëshirës Përgatitja: Në një tenxhere të cekët skuqim mëlcitë e prera në kubikë të vegjël. Pasi janë gati i heqim nga tenxherja [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Këto janë 10 gjërat të cilat nuk duhet ti fusni kurrë në mikrovalë

Mikrovala është alternativa më e shpejtë për të gatuar ushqimet. Në fakt detyra e kësaj paisjeje është thjesht ti ngrohë ato, por duket se njerëzit kohët e fundit po e shohin edhe si një mënyrë alternative për të gatuar ushqimet shpejtë. Perveç se duhet të bëjme kujdes që kurrë nuk duhet të fusim asgjë metalike, disa prej ushqimeve mund të jenë më të dëmshme se sa i [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Jahnia shqiptare, pjata e shijshme e ditëve të ftohta

Është receta e dashur që bashkon të gjitha trevat shqiptare me shijen unike dhe tradicionale të saj. Pa dyshim jahnia shqiptare është ndër pjatat më të shijshme, të cilën amvisat kujdesen ta përgatisin ditëve të ftohta të vjeshtës e dimrit. Dikur ishte pjata e parë me të cilën, nënat dhe gjyshet mirëprisnin miqtë në tryezat e shtruara plot për dreka apo darka. Gjatë [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Tradita e bakllavasë, të presësh Vitin e Ri me ëmbëlsi

E ëmbël dhe shije plotë, me sherbet e arra , bakllavaja pa dyshim është lezeti i tryezës shqiptare të Vitit të Ri. Një traditë e trashëguar brez pas brezi nga nënat e gjyshet shqiptare, kjo ëmbëlsirë vijon të mbetet edhe sot më e preferuara e shqiptarëve dhe sigurisht nuk mungon në asnjë tryezë kur bëhet fjala për darkën e shumëpritur të ndërrimit të viteve. Deri në [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Bukë e ngrohtë misri me shëllirë nga sofra shqiptare

Shumë e dashur në tryezat tona, si një ndër gatimet më të vjetra, tradicionale shqiptare, buka e misrit mbetet mes ushqimeve më të preferuara ashtu si dikur, edhe sot. Vërtet buka e misrit është një recetë e njohur tipike shqiptare. Shija e saj ndër vite ka magjepsur turistët e huaj që vizitojnë vendin tonë, nga alpet e ftohta deri në jugun e klimës së butë. E ngrohtë, e [ Lexo më shumë...]

0 Comments

3 kombinime popullore të ushqimeve që na shkatërrojnë shëndetin, por nuk u rezistojmë dot

Studimet e fundit të dietologëve kanë treguar që disa nga kombinimet e shpeshta të ushqimeve mund të jenë të dëmshme për shëndetin madje t’ju bëjnë të ndiheni sëmurë dhe të shfaqin probleme me aparatin tretës. Njihuni me këto kombinime që duhet t’i shmangni. Patate + Mish Kush mund t’i rezistojë një kombinimi të tillë aq të shijshëm? Fatkeqësisht konsiderohet [ Lexo më shumë...]

0 Comments