Telegrafikisht

KURIOZITETE

Si të largojmë erën e keqe nga frigoriferi.

Nga Edmond Brozi Përgjithësisht era e keqe e frigoriferit është një problem konstant nepër shtëpitë tona, sidomos në vendin tonë ku dihet që energjia elektrike ikën herë pas here. Ajo është pasojë e veprimit të bakterieve që përmbajnë ushqimet që ruajmë në të. Por le të shohim tani se cilat janë disa nga mënyrat që mundësojnë një pastrim të mirë të tij:  Por [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Si të dalloni produktet fallco nga ato origjinale

Markat më të njohura kopjohen kaq shumë sot, saqë në shumë raste është kaq e vështirë të dallosh produktin origjinal nga ai fallco. Megjithëse ka disa hile të thjeshta, që do t’ju ndihmojë sesi të dalloni kur një produkt është fallco apo origjinal. Shihni gjithmonë kutinë e paketimit Kutia e paketimit tregon shumë për cilësinë e produktit dhe autencitetin e tij. [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Sa të rrezikuar jemi nga valët elektromagnetike

Sëmundjet e shkaktuara nga valët elektromagnetike Ne jeten tone te perditeshme, ne ndeshemi me vale te shumllojeshme, ndaj te cilave organizmi reagon ne menyra te ndryshme. Valet e detit zakonisht kane nje efekt relaksues mbi organizmi human, e kundeta ndodh me valet elektromagnetike. Pervec valeve te drites, ne shtepite tona hyjne edhe vale te prodhuara artificialisht si nga stacionet e [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Pse bota na quan ALBANIA

Më 23 korrik të vitit 90 në Aleksandri, provincë romake, Egjipt – lindi Klaudius Ptolemy (Ptolemeu), astrolog, muzikolog, matematicien, shkrimtar dhe gjeograf. Prejardhja e saktë e tij nuk dihet. Disa thonë se ishte romak, të tjerë thonë, helen, por nisur nga emri ‘Ptolemy’, ai mund të ketë qenë me prejardhje nga Ptolemenjtë e periudhës së Aleksandrit të Madh. Ptolemeu [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Si te kursejme energjine elektrike

Me afrimin e dimrit dhe uljen e temperaturave, nje problem ne vete eshte dhe fatura e energjise elektrike e cila shpesh eshte e paperballueshme. Për të kontribuar në pakësimin e konsumit të energjisë dhe rrjedhimisht në kursimin e parave dhe ngadalësimin e faktorëve që sjellin ngrohjen globale, gjithsecili prej nesh mund t’ia nisë nga shtëpia e tij. Ja disa këshilla që nëse i [ Lexo më shumë...]

0 Comments

ULLIRI NË GJORËM TË KURBINIT-MONUMENT I RRALLË I NATYRËS SHQIPTARE I LËNË NË HARRESË.

Nga: Edmond BROZI Ulliri mendohet të jetë dru frutor aq i lashtë sa dhe prania e njeriut në tokë. Origjina e tij vjen nga pellgu i Mesdheut dhe mendohet që zanafillën e ka në Palestinë apo Sirinë e sotme. Ulliri historikisht ka simbolizuar paqen. Në Romën e lashtë ulliri ishte i shenjtë dhe konsiderohej si pema frutore më e rëndësishme në historinë e agrikulturës. Pellgu i [ Lexo më shumë...]

0 Comments