Borë në pranverë? Cila është e vërteta e “plakave të marsit”

Bora e marsit për më të moshuarit ka një shpjegim: “Janë ditët e plakave”. Janë të shumta rrëfimet nga brezi në brez që prishjen e kohës në fund të këtij muaji lidhet me “mitin e plakave”. Në disa krahina të vendit ky mit kujtohet në fillim të muajit, kur marsi “i mori 2 ditë borxh”Vazhdoni leximin “Borë në pranverë? Cila është e vërteta e “plakave të marsit””

Katakombet, jeta në Elbasanin e nëndheshëm

E moshuara Marjeta Lazri, 82 vjeçe, tregon: Ja, këtu në bodrum ishte hyrja për në katakomb. Ai lidhet me katakombin e shtëpisë së Met Haqaqit dhe të mjaft familjeve të tjera -Sipas At Nikolla Markut, poshtë kishës së Shën Mërisë ndodhet katakombi kryesor me të cilin lidhen katakombet familjare dhe të institucioneve të ndryshme tëVazhdoni leximin “Katakombet, jeta në Elbasanin e nëndheshëm”

Lulja e Krishtlindjes është tharë që tani, ja ç’duhet të bëni që të rezistojë edhe pas festave

  Lulet e Krishtlindjes, që emërtohen Poinsettias, i shohim ngado në këtë periudhë, megjithatë ato nuk janë lule dimri. Që të qëndrojnë sa më gjatë në formë të mirë, duhet të keni parasysh disa këshilla kujdesi dhe t’i mbani ngrohtë. Lulja duhet të jetë e mbështjellë gjatë transportit sepse temperaturat e ulëta mund ta dëmtojnë.Vazhdoni leximin “Lulja e Krishtlindjes është tharë që tani, ja ç’duhet të bëni që të rezistojë edhe pas festave”

Shqipëria dhe përballja me tërmetet shkatërruese, qindra të vdekur në 1851

Këto ditë disa tërmete kanë goditur  Shqipërinë duke shkaktuar jo pak panik . Megjithatë ky nuk është rasti i parë që vendi është shkundur nga lëkundjet. Në disa raste, tërmeti ka shkaktuar edhe fatkeqësi te shqiptarët. Por cilët janë 10 tërmetet më të fuqishëm në historinë e vendit tonë? 10 rastet që figurojnë në rekordet eVazhdoni leximin “Shqipëria dhe përballja me tërmetet shkatërruese, qindra të vdekur në 1851”

PSE SHKRUAJMË ME DORËN E DJATHTË DHE 10 FAKTE QË DUHET TË DINI PËR MËNGJARASHËT

Sipas shkencëtarëve, prirja për të shkruar me dorën e djathtë vjen nga funksionimi i mirë i hemisferës së majtë të trurit. Studimet e ndryshme kanë vërtetuar se tek pjesa më e madhe e njerëzve, hemisfera e majtë e trurit sundon mendjen, trupin e njeriut dhe gjuhën e folur. Detyrat kryesore të njeriut kryesisht kontrollohen ngaVazhdoni leximin “PSE SHKRUAJMË ME DORËN E DJATHTË DHE 10 FAKTE QË DUHET TË DINI PËR MËNGJARASHËT”

Zbuloni ku është prodhuar celulari juaj! Ky është kodi i fshehtë që ju tregon vendin e prodhimit

Doni të blini një celular apo keni blerë një të ri sëfundmi dhe doni të dini vendin e origjinës dhe prodhimit të tij? Për të gjetur vendin e prodhimit, mjafton të shtypni *#06# dhe më pas butonin e telefonatës. Pasi të keni bërë këtë veprim, do t’ju shfaqet një numër i gjatë me shumë shifra,Vazhdoni leximin “Zbuloni ku është prodhuar celulari juaj! Ky është kodi i fshehtë që ju tregon vendin e prodhimit”

Konvertitori, ose Kanoçja. Si shikonin shqiptarët kanalet e huaja në komunizem

Nga Edison Ypi Nga fundi i viteve ’70, mes përpjekjeve të ethëshme me tuba, rrjeta, tela, tepsira, mekanizma, për të parë ndonjë televzion tjetër veç hales propagandistike RTSH, u muar vesh se me anë të një antene të ngushtë dhe të shkurtër që mund të vendosej edhe brenda shtëpisë, në bandën UHF mund të shihej kanaliVazhdoni leximin “Konvertitori, ose Kanoçja. Si shikonin shqiptarët kanalet e huaja në komunizem”

50 kuriozitete të rralla nëpër botë

  Shpesh njerëzit takohen me kuriozitete të rralla që ndodhin nëpër Botë. Disa mbesin mister kurse disa të tjera shpjegohen në mënyra të ndryshme, më shumë si fenomene 1. Femra që ka lindur më shumë fëmijë është një ukrainase. Ajo ka lindur 69 fëmijë, nga të cilët vetëm dy i kishin vdekur gjatë lindjes. 2.Vazhdoni leximin “50 kuriozitete të rralla nëpër botë”

A e dini që forma e hundës tregon karakterin tuaj

Hundë e vogël Një person shumë alegro dhe shoqëror. I ëmbël dhe emotiv. Janë persona të predispozuar për polemika dhe për t’u mbyllur në vetvete, në mënyrë që të ruajnë jetën private. Hundë e gjatë Është një person që e di mirë se çfarë do, madje është edhe pak kokëfortë. Përkushtohet shumë, sidomos për taVazhdoni leximin “A e dini që forma e hundës tregon karakterin tuaj”

Pikat e forta të secilës prej shenjave të horoskopit

Dashi- Energjik: Të lindurit e shenjës së Dashit janë shumë spontanë. Puthin në mënyrë të shkëlqyer. Janë të adhurueshëm. Dashurojnë marrëdhëniet. Për Dashin familja është shumë e rëndësishme. Janë zemërgjërë. Bëni mirë të mos grindeni me ta. Atyre u pëlqen të kenë të drejtë. Janë të sinqertë. Dashi mund të të japë argumente për orëVazhdoni leximin “Pikat e forta të secilës prej shenjave të horoskopit”