Atë Gjergj Fishta jep një përgjigje të rrallë: Përse në Shqipëri nuk ecën asnjë punë mbarë?

Thuajse të gjithë themi se në Shqipëri asnjë punë nuk ecën mbarë, por asnjëherë nuk ja dalim të gjejmë një përgjigje. Me gjenialitetin e vet, ironinë e sarkazmën e jashtëzakonshme e fine, poeti i madh Atë Gjergj Fishta jep një përgjigje të rrallë: Kishin hyp nji rreze dilli, Ai Shën Pjetri e ai Shën Mhilli,Vazhdoni leximin “Atë Gjergj Fishta jep një përgjigje të rrallë: Përse në Shqipëri nuk ecën asnjë punë mbarë?”

Triumfi i flamurit kuq e zi pas një “Kryqëzimi” të vitit 1501

Nga Artan Shkreli – Prej vitesh qarkullon në rrjetet sociale shqiptare një pikturë e Rindjes Italiane me skenën e kryqëzimit të Krishtit e cila sot ndodhet në pinakotekën “Brera” të Milanos që prej vitit 1811. Bëhet fjale për kompozimin me temë fetare “Crocifissione” të Michele di Zenones, njohur më së shumti si Michele di Verona, prejVazhdoni leximin “Triumfi i flamurit kuq e zi pas një “Kryqëzimi” të vitit 1501”

Nga një shtatore për shqiptarët që kanë shpirt artisti

Nga Edison Ypi -Rënkoj kur flas, qaj kur këndoj, e kam gjoksin zjarr, mëndjen vullkan, kam Shpirt Artisti, më duhet një skulptor. -Për të gdhenduar në allçi kuaj me krahë, kuçedra që nxjerrin zjarr nga goja, tigra dhe luanë ëndërrash, shqiponja krahëhapura në fluturim që t’i vendososësh te porta dhe mbi muret e shtëpisë, prandaj tëVazhdoni leximin “Nga një shtatore për shqiptarët që kanë shpirt artisti”

Një bibliotekë gjigande ndëruniversitare në Tiranë!

Artan Fuga O shtet, të përulem si robërit padishahut të madh dhe rrezendriçues, a ka mundësi të ndërtoni një bibliotekë të madhe ndëruniversitare, si një kullë, më e madhja në Tiranë, ku dhjetë kate poshtë toke dhe dhjetë kafe sipër toke, të kishte libra pa fund, dokumenta dixhitale pa fund, librat më të mirë tëVazhdoni leximin “Një bibliotekë gjigande ndëruniversitare në Tiranë!”

Pse u dënua Atë Gjergj Fishta nga Lidhja e Shkrimtarëve në vitin 1949

  Si dhe pse u dënua At Gjergj Fishta në konferencën e Tretë të Lidhjes së Shkrimtarëve në vitin 1949? Një dosje e këtij viti ruajtur në AQSh me materiale mbi përgatitjen e kësaj Konference përmbledh një mori dokumentesh ku dëshmohet se si po zyrtarizohej nga viti në vit ‘historia e re’ e letërsisë shqipe.Vazhdoni leximin “Pse u dënua Atë Gjergj Fishta nga Lidhja e Shkrimtarëve në vitin 1949”

“Gjuha shqipe është një gjuhë e një tipi të veçantë”

Këtë përfundim mjaft të saktë dhe vlerësues për gjuhën tonë e citoi filologu dhe albanologu danez Holger Pederson (1867-1953). Ishte profesor i Universitetit të Kopenhagenit dhe indoevropianist. Vëmendjen kryesore ia kushtoi gjuhës shqipe dhe më pas gjuhëve të tjera. Mbrojti tezën e prejardhjes së shqipes nga ilirishtja dhe theksoi se ndryshimet midis dialekteve të shqipesVazhdoni leximin ““Gjuha shqipe është një gjuhë e një tipi të veçantë””

FJALOR ETIMOLOGJIK I GJUHËS SHQIPE’ I KOLEC TOPALLIT – NGA ANILA OMARI.

Studimet për historinë e gjuhës shqipe prof. Koleci i ka nisur që në vitet ’70 dhe rezultatet e para të kësaj pune kanë parë dritën e botimit në të vetmen revistë shkencore të Institutit të Gjuhësisë “Studime Filologjike”. Këto kërkime, të kryera në kushte të vështira të jetesës së tij në ato vite, ishin frytVazhdoni leximin “FJALOR ETIMOLOGJIK I GJUHËS SHQIPE’ I KOLEC TOPALLIT – NGA ANILA OMARI.”

Përgjigjje fantastike nga Sterjo Spasse

Nga Sterjo Spasse -Ç’është jeta për ju? -Flluskë sapuni! -Po vdekja? -Shpërblim i jetës! -Ç’është bota? -Një pikë helm në hapësirë! Ç’është më e pakuptuar në botë? -Vdekja! -Cila është kafsha më e egër? -Njeriu! -Po më e butë? -Ajo që s’ka lindur! -Cili njeri ju duket më i poshtër? -Ai që ndryshon veten me njëVazhdoni leximin “Përgjigjje fantastike nga Sterjo Spasse”

Mbyllja e “Hyllit të Dritës” nga komunistët dhe konfiskimi i unazës së rrallë antike të Gjeçovit

Kuvendi Françeskan në Shkodër ka qenë i njohur për kontributin e tij në kulturën dhe mendimin shqip. “Hylli i Dritës”, revista që dilte prej kësaj hapësire ishte një tribunë e rëndësishme mendimi. Në kujtimet e tij, At Zef Pllumi tregon momentet se si u mbyll kjo revistë, shtypshkronja françeskane, shoqëritë fetare e kulturore nga komunistët.Vazhdoni leximin “Mbyllja e “Hyllit të Dritës” nga komunistët dhe konfiskimi i unazës së rrallë antike të Gjeçovit”

Nata e petullave ose ndryshe Të lidhunat.

Simbas traditës së shumë viseve tona shqiptare, sonte asht “Nata e t’lidhunave”, nji traditë e lashtë sa vetë kombi jonë që vjen nga paganizmi dhe asht mbartë e percjellë deri më sot… Në kalendarin biblik njihet me termin Dita e t’lidhnave, pra dita kur lidhet moti deri në ardhjen e Pashkëve. Në historinë dymijevjecare teVazhdoni leximin “Nata e petullave ose ndryshe Të lidhunat.”