SHPELLA E SHKEMBIT TE BARDHE GJOREM dhe Pjesa perëndimore e Kurbinit

Nga Dede Margjoni Ana perëndimore,zona bregfushoree Kurbinit është e diellzuar, ka fusha pjellore që rrethohen nga trë lumenj, kullota të mira dhe një pjese e saj laget nga Deti Adriatik.Nëpermjet luginave të Drinit, Fanit dhe Matit, kjo anë ishtë e vetmja rrugë natyrore që lidhte bregun adriatikas, më veriun dhe lindjen jo vetem të territoritVazhdoni leximin “SHPELLA E SHKEMBIT TE BARDHE GJOREM dhe Pjesa perëndimore e Kurbinit”

Urbanisti ngre alarmin! Rasti i rehabilitimit të kanalit në Laç, kompanitë shqiptare punojnë pa masa sigurie!

Nga Medi Gazi Në një shkrim timin, përpara disa ditësh që titullohej “Astirizimi urban”, trajtoja nisjen e punimeve për ndërtimin e një pallati 8 katesh, me leje ndërtimi, të firmosur nga kryetari aktual i bashkisë së kryeqytetit. Bëhet fjalë diku në hyrje të kësaj zone në një bllok banimi të krijuar me 5 pallate 12Vazhdoni leximin “Urbanisti ngre alarmin! Rasti i rehabilitimit të kanalit në Laç, kompanitë shqiptare punojnë pa masa sigurie!”

Fitore spektakolare e Laçit në Shkodër, Shpëtim DURO ul me “këmbë në tokë” Vllazninë

Vllaznia – Laçi 1-2 Vllaznia (3-4-1-2): Zogovic, Gurishta, Adili, Imami, Kruja, Jonuzi, Marku, Isaevski, Imeri, Hoxhaj, Dilaver Trajner: Thomas Brdaric Laçi (3-5-2): Sherri, Malota, Ignjatovic, Obanor, Marku, Shehu, Deliu, Lushkja, Musta, Xhixha, Nwabueze Trajner: Shpëtim Duro Gjyqtar: Kreshnik Cjapi Ndeshja: Një sfidë që nis me ritëm të lartë. Laçi është më kërkues në pjesën e parë, megjithatë 45 minuta nuk mjaftojnë për tëVazhdoni leximin “Fitore spektakolare e Laçit në Shkodër, Shpëtim DURO ul me “këmbë në tokë” Vllazninë”

Katakombet, jeta në Elbasanin e nëndheshëm

E moshuara Marjeta Lazri, 82 vjeçe, tregon: Ja, këtu në bodrum ishte hyrja për në katakomb. Ai lidhet me katakombin e shtëpisë së Met Haqaqit dhe të mjaft familjeve të tjera -Sipas At Nikolla Markut, poshtë kishës së Shën Mërisë ndodhet katakombi kryesor me të cilin lidhen katakombet familjare dhe të institucioneve të ndryshme tëVazhdoni leximin “Katakombet, jeta në Elbasanin e nëndheshëm”

MILOTI, LARG DHE AFËR

Nga: Sokol Kongoli Pazari i Milotit e ka filluan funksionimin qysh në vitin 1916 Shkolla e parë shqipe në Milot është çelur në vitin 1900, falë përpjekjeve të imzot Prend Bjankit, Sa herë që udha nga kryeqyteti i drejtohet veriut të vendit, qoftë Shkodres apo Kosovës, atje  ku ajo i afrohet lumit Mat, fillon dheVazhdoni leximin “MILOTI, LARG DHE AFËR”

Vlash Prendi, mësuesi i përkushtuar që mësoi 41 breza

Mësuesi nga Kurbini Vlash Prendi mbylli këto ditë karrieren e tij si arsimtar, duke u vlerësuar për kontributin dhe përkushtimin e tij për arsimimin dhe edukimin e fëmijëve të fshatit Skuraj. Këto ditë në shkollen e Skurajve u organizua një ceremoni modeste për të vlerësuar punën e edukatorit dhe arsimitarit Vlash Prendi, i cili doliVazhdoni leximin “Vlash Prendi, mësuesi i përkushtuar që mësoi 41 breza”

Familja Qypi e Kurbinit dhe Masakra e Bushneshit

Nga Dalip Greca( Rrëfim i Bardhok Ndreut ) Sigurimi i dha Zefit helm që të helmonte Mark Pirolin Por prapë nuk na u ndanë hallet me qeverinë. Hetuan një djalë të Gjergjit, vazhdon Bardhoku rrëfimin e historisë me plot të papritura të familjes Qypi… U akuzua se kishte furnizuar me bukë komitët që donin të rrëzoninVazhdoni leximin “Familja Qypi e Kurbinit dhe Masakra e Bushneshit”

Mesapishtja ishte Ilirishte (Mbishkrimi mesapik)

Profesor Fahri Xharra në Librin “Roma fliste shqip” nuk le pa folur për mesapët, ata që do jetonin mes dy anëve të detit. Një mbishkrim i gjetur atje është në shqipen e pastër… kush nuk deshi ta bënte sllav e grek, por ilirishtja e pastër ose më mirë shqipja e vjetër flitet edhe sot tek ne në Shqipërinë e viteve 2020. Shkruajnë: FahriVazhdoni leximin “Mesapishtja ishte Ilirishte (Mbishkrimi mesapik)”

Dokumentari turk për Skënderbeun: Ai e mposhti në çdo betejë ushtrinë otomane

E pranojnë edhe turqit: Gjergj Kastrioti – Skënderbeu ishte lemeria e otomanëve, ku në çdo betejë i mundi madje edhe vet Sulltan Fatihu u rikthye i turpëruar nga përballja me gjeniun ushtark shqiptar. Gjergj Kastrioti-Skënderbeu (1405-17 janar 1468) personifikon një epokë të tërë të historisë kombëtare të shqiptarëve, që mori emrin e tij: luftën më seVazhdoni leximin “Dokumentari turk për Skënderbeun: Ai e mposhti në çdo betejë ushtrinë otomane”

KUVENDI KISHTAR I MATIT I VITIT 1462 DHE FORMULA E PAGËZIMIT

Nga Eqrem Çabej Ishte viti 1462, një kohë kur udhëheqësi i fuqive t’armatosura të Shqipërisë, Skënderbeu, me gjithë disa fitore që kishte pasur bash në ato vjete, gjindej në luftë të pabarabartë me ushtrinë e Osmanëve. Një pjesë e mirë e vendit kishte rënë në duar të këtyre pushtuesve të rinj. Besimi islamik që sillninVazhdoni leximin “KUVENDI KISHTAR I MATIT I VITIT 1462 DHE FORMULA E PAGËZIMIT”