Telegrafikisht

FJALE TE URTA

Thënie brilante për shqiptarët nga Faik Konica dhe Mit’hat Frashëri

Kush më mirë se Faik Konica dhe Mit’hat Frashëri mund të perifrazojë shqiptarët? Dy aristokratët e mendimit shqiptar, jo vetëm që i kanë vlerësuar bashkëkombasit, por duke mos pasur komplekse, kanë vënë në dukje me një ironi të hollë, por mjaft therëse karakterin tonë. Ka thënë Faik Konica… 1- Mjerimi i shqiptarëve ka qenë në tërë kohërat të kapej pas individëve [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Përgjigjje fantastike nga Sterjo Spasse

Nga Sterjo Spasse -Ç’është jeta për ju? -Flluskë sapuni! -Po vdekja? -Shpërblim i jetës! -Ç’është bota? -Një pikë helm në hapësirë! Ç’është më e pakuptuar në botë? -Vdekja! -Cila është kafsha më e egër? -Njeriu! -Po më e butë? -Ajo që s’ka lindur! -Cili njeri ju duket më i poshtër? -Ai që ndryshon veten me një emër të huaj dhe ai që punon marrëzisht [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Thënie që duhen lexuar nga Honore de Balzac

“Askush nuk e dashuron një femër thjesht se është e bukur apo e shëmtuar, budallaqe apo inteligjente. Ne dashurojmë sepse thjesht dashurojmë”. “Një ditë ke për të kuptuar se ka më shumë vlerë lumturia e dikujt tjetër, sesa lumturia jote”. “Një bashkëshort i mirë nuk bie asnjëherë të flejë i pari në darkë dhe as zgjohet i fundit në mëngjes”. “Sa më shumë [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Aforizma nga Nënë Tereza

1.Folu butësisht njerëzve! Tregoje mirësinë në fytyre, në sy, në buzëqeshjen tënde, në ngrohtësinë e buzëqeshjes tënde, gjithnjë të kesh buzëqeshje gazmore! Jep jo vetëm kujdesin, por edhe zemrën! 2.Ne s’mund të bëjmë dot gjëra të mëdha, vetëm gjëra të vogla me dashuri të madhe. 3.Nuk ka rëndësi sa shumë jemi të angazhuar të bëjmë, por sa shumë dashuri [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Thëniet më të bukura të Faik Konicës

 Faik Konica mbetet një intelektual i papërsëritshëm edhe në ditët e sotme. Një njeri mendjendritur jo vetëm si politikan por edhe si publicist e shkrimtar, pasuroj mendimin letrar shqiptar. Ne kemi sjell vetëm disa prej shprehjeve më të bukura të Faik Konicës:     Populli shqiptar ka disa veti shumë të mira… por një bandë maskarenjsh dhe dallaverexhinjsh kanë [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Fjalë të urta Shqiptare

    Atdheu Ara ime varri im. LABERI Ardhin galat dhe prishën folenë e bilbilit. KORCE Atdheu esht dhee. Kur ti shikon dike edhe ata te shikojn ty* Valdrin Moorina Atdheu e nana nuk harrohen. TROPOJE Atdheu mbi të gjitha. VLORE Ai që lë arën e vet, nget arën e huaj. KORCE Balta më e ëmbël se mjalta. GJIROKASTER Bijë vendi pikë argjendi. BERAT Bukë e hi në shtëpi. PERMET [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Thënje të mençura

Kali i huaj të len në baltë Cdo hap drejt kultures, eshte hap drejt lirise I dehuri gjithnje betohet se nuk eshte i pire Fjala është si bleta që ka edhe mjaltin edhe thumbin Qingji i butë thithë dy nana Ai qe di te beje lajka, di dhe te shpife Mos u mundo të nxjerrësh dhjamë nga pleshti C’ke ne shtepi, tregon femija, c’ke ne shpirt tregon rakija Kur s’ ke kokë, ke këmbë Kush [ Lexo më shumë...]

0 Comments