NELSON MANDELA-Mendjet që hakmarren shkatërrojnë një shtet, ndërsa mendjet paqësore ndërtojnë një komb.

“Sapo ishta zgjedhur President. Një ditë, u kërkova bodigardëve të mij të bënim një shëtitje nëpër qytet. Më pas, duke qenë orar dreke, shkuam të hanim në një restorant. U ulëm, dhe pas pak erdhi kamarieri. Në moment u shtanga, sepse në një tavolinë përballë nesh qëndronte ulur një burrë. Ishte vetem dhe priste qëVazhdoni leximin “NELSON MANDELA-Mendjet që hakmarren shkatërrojnë një shtet, ndërsa mendjet paqësore ndërtojnë një komb.”

E pabesueshme, në Brazil shënohet një gol nga goditja e këndit (VIDEO)

  Junior Sornoza mund të ketë shënuar golin e karrierës të premten kundër Defensor Sporting, në ndeshjen e parë të raundit të dytë të Copa Sudamericana. Në kohë shtesë, ai shënoi drejtpërsëdrejti në cepin e portës pas një goditje nga këndi duke lënë të shtangur portierin Guillermo Reyes, i cili nuk mundi që ta arritiVazhdoni leximin “E pabesueshme, në Brazil shënohet një gol nga goditja e këndit (VIDEO)”

MË 16 KORRIK 1969, NJERIU NISET NË RRUGËTIMIN E PANDALSHËM NË UDHËN E GJITHËSISË

Sot 49 vite më parë, pas një betejë ngadhënjyese prej 25 miliard dollarë, të shkencës dhe sfidës më të kurajshme të njeriut, më 16 korrik 1969, shkëputët nga platforma Kennedy Space Center anijen kozmike Saturn V, e cila mban në bordin e saj, astronautët, Neil Armstrong, Edwin Aldrin dhe Michael Collins, të përzgjedhurit e misionit Vazhdoni leximin “MË 16 KORRIK 1969, NJERIU NISET NË RRUGËTIMIN E PANDALSHËM NË UDHËN E GJITHËSISË”

Origjina e vërtetë e konfliktit, mes Izraelit dhe Palestinës

  Është e pabesueshme se çfarë mund të arrijnë të marrin, një grusht njerëzish që janë të vendosur, dhe kur gjenden në vendin e duhur dhe në kohën e duhur. Në nëntor 2017 u mbushën 100 vjet nga dita kur, në kulmin e Luftës së Parë Botërore, qeveria britanike dërgoi një letër, e njohur siVazhdoni leximin “Origjina e vërtetë e konfliktit, mes Izraelit dhe Palestinës”

Anton Çehov: 8 Cilësitë e një Njeriu të Kulturuar

Çfarë do të thotë të jesh ”i kulturuar”? A ka të bëjë me të qenët një lexues i mirë, apo të dish se si të flasësh për libra që nuk i ke lexuar, apo të kesh në përgjithësi një natyrë intelektuale? Kjo është pikërisht pyetja që autori i dashur rus, Anton Çekov (29 janar 1860-15Vazhdoni leximin “Anton Çehov: 8 Cilësitë e një Njeriu të Kulturuar”

50 kuriozitete të rralla nëpër botë

  Shpesh njerëzit takohen me kuriozitete të rralla që ndodhin nëpër Botë. Disa mbesin mister kurse disa të tjera shpjegohen në mënyra të ndryshme, më shumë si fenomene 1. Femra që ka lindur më shumë fëmijë është një ukrainase. Ajo ka lindur 69 fëmijë, nga të cilët vetëm dy i kishin vdekur gjatë lindjes. 2.Vazhdoni leximin “50 kuriozitete të rralla nëpër botë”

Artistoteli: “Njerëzit që marrin frymë kot nga njerëzit që mbajnë botën në këmbë i ndan vetëm 1 cilësi”…

Aristoteli, arsyetonte kohë më parë, se dhembshuria njerëzore zakonisht kërkon tre mendime: 1) se diçka e rëndë dhe serioze i ka ndodhur një tjetri. 2) se kjo e keqe e rëndë nuk ndodhi për fajin e tij ose jo plotësisht për fajin e tij. 3) dhe se vetë ne jemi gjithashtu të brishtë e të pambrojtur ndajVazhdoni leximin “Artistoteli: “Njerëzit që marrin frymë kot nga njerëzit që mbajnë botën në këmbë i ndan vetëm 1 cilësi”…”

Thënie që duhen lexuar nga Honore de Balzac

“Askush nuk e dashuron një femër thjesht se është e bukur apo e shëmtuar, budallaqe apo inteligjente. Ne dashurojmë sepse thjesht dashurojmë”. “Një ditë ke për të kuptuar se ka më shumë vlerë lumturia e dikujt tjetër, sesa lumturia jote”. “Një bashkëshort i mirë nuk bie asnjëherë të flejë i pari në darkë dhe asVazhdoni leximin “Thënie që duhen lexuar nga Honore de Balzac”

Abraham Lincoln i drejtohej mësuesit të fëmijës së tij

Abraham Lincoln i drejtohej mësuesit të fëmijës së tij: “Mësues i nderuar, Djali im sot e fillon shkollën. Pas pak, gjithçka do të jetë për të e çuditshme dhe e re, prandaj do të doja ta trajtonit butësisht. Është një aventurë që ai do ta marrë me vete nëpër të gjitha kontinentet. Të tilla aventuraVazhdoni leximin “Abraham Lincoln i drejtohej mësuesit të fëmijës së tij”