FILM PËR SKËNDERBEUN NGA KINEMATOGRAFIA ITALIANE, JA KUSH LUAN ROLIN E HEROIT TONË

Është tipik zeshkan, dhe pikërisht pamja e tij e bëri për vete regjisorin italian Steven Renso që t’ia besoj rolin e Skënderbeut aktorit shqiptar Rimi Beqiri. I njohur në teatrort dhe kinematografinë italiane, Rimi Beqiri ka treguar për përvojën e tij për filmin “Kastriota”, që tashmë ka lansuar edhe trailerin. “Ndihem krenar që regjisori maVazhdoni leximin “FILM PËR SKËNDERBEUN NGA KINEMATOGRAFIA ITALIANE, JA KUSH LUAN ROLIN E HEROIT TONË”

Karikatura e rrallë e 1913-ës/ Europa-Shqipërisë foshnje: Oh, pusho bebushi im

Vendimet e Konferencës së Londrës e vitit 1913 mund të konsiderohen si tragjedia më e madhe e kombit shqiptar. Copëtimi që iu bë territoreve tona vijon të jetë ende një nga plagët më të mëdha që shqiptarët ia atribuojnë Europës plakë. Një karikaturë e rrallë e korrikut të vitit 1913 është bërë publike nga “FotografitëVazhdoni leximin “Karikatura e rrallë e 1913-ës/ Europa-Shqipërisë foshnje: Oh, pusho bebushi im”

Alfred Milot Mirashi: Rruga e tij e gjatë nga Miloti në galeritë më të mëdha të artit botëror

Artisti Italo – Shqiptar, Alfred Mirashi Milot me skulpturen e tij monumentale “çelësi i Cervinares” hap dyert në skenën ndërkombëtare në një qytet të vogël dhe miqësor në Valle Caudina. Jemi në Cervinara, në provincën e Avelinos, rajonin e Kampanias, në mes të një fushe të gjelbër mes maleve te Partenios dhe madhështorit Taburno. KëtuVazhdoni leximin “Alfred Milot Mirashi: Rruga e tij e gjatë nga Miloti në galeritë më të mëdha të artit botëror”

Interviste me artistin kurbinas Ndue Pepa

Bisedoi: Agim Bajrami Piktori Ndue Pepa është një ndër emrat më të lakuar të artit kurbinas dhe më gjerë. Mjeshtër prej disa dekadash i penelit dhe kolorit por edhe një artist me kulturë të thellë ai të imponohet vetvetiu. Autor i qindra portreteve, peisazheve dhe tabllove kompozicionale punimet e tij janë vlerësuar dhe vazhdojnë tëVazhdoni leximin “Interviste me artistin kurbinas Ndue Pepa”

Te mallkoj me dashuri -POEZI nga Alida Kasmi

MOS E VRISNI PAFAJSINË Më dhëmb shpirti nuk duroj dot, kur shoh fëmijë që derdhin lot. Shkaku të jenë njerëz analfabetë që nuk bëjnë gjë tjetër vetëm marrin jetë. Kush ta dha ty këtë të drejtë të mbyllësh brenda një fis të tërë? A ka drejtësi në këtë jetë, përse askush nuk bën zë? LerëniVazhdoni leximin “Te mallkoj me dashuri -POEZI nga Alida Kasmi”

Halil dhe Dhurata Aliaj – gjall a dek nusen t’ma bini.

Teksti:Lek Gega, Kompozitor: Kadri Lika. Gjalle a dek nusen tma bini ! Pesedhjete krushq ti or mik ti due, Te tan n’arme te jene hazrue. Pesedhjete krushq kam me ti que, Veç nje bese t’ma mbaje Kurbini, Gjalle a vdek nusen t’ma bini! Krushq e nuse kur kane dale, Ka nise kangen nje kengetar, OVazhdoni leximin “Halil dhe Dhurata Aliaj – gjall a dek nusen t’ma bini.”

Pjese nga Balada e Kurbinit

Balada e Kurbinit është një film dramatik me metrazh të gjatë prodhuar në Shqipëri më 1990 nga Kinostudio Shqipëria e Re. Regjia: Kujtim Çashku, Skenari: Vath Koreshi, Producent: Shqipëria e re , Muzika: Feim Ibrahimi. Përmbajtja e filmit Filmi flet per fatin e djemve kurbinas që nisen në luftë si mercenarë dhe kthehen të vdekur.Vazhdoni leximin “Pjese nga Balada e Kurbinit”