Kurbini furnizon Durrësin e Kavajën me ujë, për qytetarët e Laçit nuk ka pikën!

Kurbini furnizon Durrësin e Kavajën me ujë, për qytetarët e Laçit nuk ka pikën! Nga Elton Laska Rreth 500 mijë abonentë të Durrësit, Rrogozhinës dhe Kavajës, furnizohen më ujë rregullisht nga pompat e Fushë-Kuqes dhe Milotit të Kurbinit, por për shkak të mungesës së investimeve nga ana e pushtetit qendror e lokal, në rrjetin eVazhdoni leximin “Kurbini furnizon Durrësin e Kavajën me ujë, për qytetarët e Laçit nuk ka pikën!”

Skuraj, zona turistike qe krahas harreses nga shteti po perballet dhe me shëmtinë e grryerjes pa kriter në lumin Mat duke dëmtuar dhe ekosistemin njëkohësisht edhe perspektivën turistike.

Pranë lumit Mat në afërsi të Milotit, në krah të rrugës nacionale ndodhet zona turistike e Skurajt. Me një shtrirje gjeografike te konsiderueshme, me male të larta, me pemë dhe një larmishmëri gjelbërimi, një oaz për turistët. Skuraj është në programin e 100 fshatrave me projekte të rëndësishme për zhvillimin e turizmit.  Skuraj me tëVazhdoni leximin “Skuraj, zona turistike qe krahas harreses nga shteti po perballet dhe me shëmtinë e grryerjes pa kriter në lumin Mat duke dëmtuar dhe ekosistemin njëkohësisht edhe perspektivën turistike.”

Kurbini, një parajsë turistike, sa afër dhe larg Tiranës- Nga Ymer Hysa

Aktiviteti i parë jetësor që bën njeriu në jetë, është kontakti me gjirin e nënës nga ku merr gjithë lëndët e nevojshme ushqimore, vitaminat, proteinat, lëndët minerale, aminoacidet etj., duke e përgatitur veten të imunizuar drejt një jete mister, jo thjeshtë për ushqimin e mëtejshëm, por dhe për sfidat shendetësorë që lidhen me konsumimin eVazhdoni leximin “Kurbini, një parajsë turistike, sa afër dhe larg Tiranës- Nga Ymer Hysa”

“Salillari” dëmton lumin Mat, banorët: Lumi po na gerryen tokat.

  Kjo që po shihni është një masakër mjedisore që po i bëhet lumit Mat, pranë fshatit Ferrë Shkopet. Kamionët dhe ekskavatorët e kompanisë Salillari çdo ditë gërryejnë shtratin e këtij lumi për të marrë rërë dhe zhavorr. Kjo ka bërë që rrjedha e tij të devijohet, duke shkaktuar edhe eriozion në tokat bujqësore tëVazhdoni leximin ““Salillari” dëmton lumin Mat, banorët: Lumi po na gerryen tokat.”

Masat ndaj Korona-virusit, pezullohet pelegrinazhi ne kishen e Shen Ndoit.

Me 17 Mars fillojnë të martat e pelegrinazhit në kishen e Shën Ndoit por si pasojë e përhapjes së Koronavirusit dhe masave të marra kundër përhapjes së tij, pezullimit të levizjeve, mbylljen e dyqaneve dhe bareve, jane kufizuar te gjitha veprimtarite fetare nga të gjithë besimet në Shqipëri. Konferenca Ipeshkvore e Shqipërisë ka shpallur njëVazhdoni leximin “Masat ndaj Korona-virusit, pezullohet pelegrinazhi ne kishen e Shen Ndoit.”

Stop – Sjellin pajisje ne spitalin e Lacit e bllokohen ne dogane! (10 janar 2020)

Tërmeti i 26 nëntorit bëri, që aktivistët e Shoqatës “Liria” në Suedi, të ngarkonin 2 trajlera me ndihma në ushqime, veshmbathje, dhe mjete spitalore.Por Xhaferr Latifi, një anëtar i shoqatës thotë, se prej 5 ditësh janë bllokuar në Doganën e Vorës me ngarkesën e ndihmave për spitalin e Lacit. Nga Dogana e Morinës, i kanëVazhdoni leximin “Stop – Sjellin pajisje ne spitalin e Lacit e bllokohen ne dogane! (10 janar 2020)”

Rindërtimi pas tërmetit/ Ministri turk: Brenda 6 muajve u japim çelësat e 500 shtëpive në dorë!

TIRANE-Ministri i Mjedisit dhe Urbanizimit turk Murat Kurum deklaroi se nëse projekti për ndërtimin e 500 banesave në Laç do të nisë në fund të muajit janar, atëherë brenda 6 muajve do u dorëzojnë të prekurve nga tërmeti çelësat e shtëpisë së re. “1500 çadra i kemi vendosur në dispozicion të shtetit shqiptar. 500 banesatVazhdoni leximin “Rindërtimi pas tërmetit/ Ministri turk: Brenda 6 muajve u japim çelësat e 500 shtëpive në dorë!”

50 mijë nënshkrime/ Nisma që sfidon njëkohësisht dhe Ramën dhe Bashën

Një përfaqësi e një grupimi të madh prej 50 mijë firmëtarësh që kanë nënshkruar për ndryshimin e sistemit zgjedhor, nga ai me lista të mbyllura ku për deputetët vendosin vetëm kryetarët në një proporcional kombëtar ku për të zgjedhurit në kuvend vendosin me votën e tyre vetë qytetarët ka dorëzuar sot në parlament një dokumentVazhdoni leximin “50 mijë nënshkrime/ Nisma që sfidon njëkohësisht dhe Ramën dhe Bashën”

Nëna me 3 fëmijë të mitur, apel nga Laçi: Le të vijë Rama të rrijë në çadër

“Abc News” ka transmetuar gjatë ditës së sotme gjendjen e vështirë ku ndodhen banorët e pastrehë të Thumanës dhe të Laçit, sidomos pas motit të keq me erë të fortë dhe temperatura të ulëta. Gazetari Juxhin Mustafaraj sjell dëshminë e një nëne të re, me tre fëmijë, më i vogli 7 muajsh, në fshatin SanxhakVazhdoni leximin “Nëna me 3 fëmijë të mitur, apel nga Laçi: Le të vijë Rama të rrijë në çadër”

BASHKIA KURBIN DHE POSAÇËRISHT QYTETI I LAÇIT MES FANTAZMAGONISË SIZMIKE DHE KEQADMINISTRIMIT!

Video nga ndërtimi i qytetit.   Laçi u themelua si qytet në vitin 1960 si një qytet industrial në territorin e ish-fshatit të dikurshëm me të njëjtin emër. Duke marrë parsysh pozitën e tij gjeografike, regjimi komunist e kishte planifikuar si qendër industriale në të cilën do përqëndroheshin objektet më të rëndësishme të industrisë sëVazhdoni leximin “BASHKIA KURBIN DHE POSAÇËRISHT QYTETI I LAÇIT MES FANTAZMAGONISË SIZMIKE DHE KEQADMINISTRIMIT!”