Arrestimi i gazetarëve…, kur policia humb rrugën në oborr

Nga Lutfi Dervishi Mili Xhani dhe Xhoi Malësia janë dy gazetarë të rinj dhe dy qytetarë model. Ndalimi nga policia gjatë ushtrimit të detyrës dhe dhuna ndaj tyre janë vetëm një tregues që policia shpesh e humb rrugën në oborr! Është mungesa reflektimit, mungesa e përgjegjësive për rastet e meparshme, të cilat në mënyrë graduale çojnëVazhdoni leximin “Arrestimi i gazetarëve…, kur policia humb rrugën në oborr”

Nuk janë huliganë jo, janë pjesa më e pashpresë e shoqërisë

Nga Mentor Kikia Protesta në natën e dytë jashtë kontrollit. Grupe të rinjsh iu sulën cdo gjejë që gjenin përpra, duke e shkatërruar. Një kaos i vërtetë. Shumëkush po përpiqet të analizojë se cfarë duhet të bëjë policia. Nëse është shumë, apo pak e dhunshme. Shumë te tjerë nxituan të thonë se nuk është protestëVazhdoni leximin “Nuk janë huliganë jo, janë pjesa më e pashpresë e shoqërisë”

“Vipat” shqiptarë që reagojnë për gjithçka ndodh në botë por kur ndodh në Shqipëri mbyllin gojën.

“Vipat” shqiptarë, njerëz pa shtyllë kurrizore që reagojnë veç për të qenë në modë!U vra një afro-amerikan në Amerikë para pak muajsh dhe nuk ngeli “VIP” shqiptar pa shkruar e pa u indinjuar nëpër rrjetet sociale. Fundja, shumë mirë bënë se ishte jetë njeriu.U dogj Katedralja “Notre Dame” në Paris sërish nuk ngeli “VIP” shqiptarVazhdoni leximin ““Vipat” shqiptarë që reagojnë për gjithçka ndodh në botë por kur ndodh në Shqipëri mbyllin gojën.”

Kurbini i tokave bujqësore qe importon gjithçka!Kurbinasit që me shekuj kanë jetuar me bujqësinë ndihen të braktisur nga shteti

Nga Elton Laska Kurbini i tokave bujqësore, importon gjithçka!Rrethi i Kurbinit, ndryshe nga zonat e tjera në veri të vendit, 80% të territorit të tij e ka tokë bujqësore, të përshtatshme për kultivimin e produkteve të shumta bujqësore, me mundësi dhe kapacitete edhe për eksport jashtë vendit. Kultivimi i “injorancës”, ndër vite, ka bërë qëVazhdoni leximin “Kurbini i tokave bujqësore qe importon gjithçka!Kurbinasit që me shekuj kanë jetuar me bujqësinë ndihen të braktisur nga shteti”

Bilanc i ZI në Shqipëri! 19 viktima dhe 735 raste të reja brenda 24 orëve në vend, 7 pacientë po luftojnë me vdekjen në intubim, shkon në 735 numri i jetëve të humbura

TIRANË– 735 viktima, 16.899 të sëmurë aktivë dhe 16.666 pacientë të shëruar. Ky është bilanci i Covid-19 në Shqipëri, që nga fillimi i pandemisë. Ministria e Shëndetësisë gjatë përditësimit të të dhënave për Covid-19, bëri me dije se sërish është shënuar një rekord viktimash në Shqipëri, 19 viktima! 7 qytetar nga Tirana, 2 qytetare ngaVazhdoni leximin “Bilanc i ZI në Shqipëri! 19 viktima dhe 735 raste të reja brenda 24 orëve në vend, 7 pacientë po luftojnë me vdekjen në intubim, shkon në 735 numri i jetëve të humbura”

Itali/ Miloti, artisti shqiptar që po lë “gjurmë” ndërkombëtare me çelësin e tij

Artisti italo-shqiptar Alfred Mirashi, i njohur me emrin e artit Milot, do të jetë pjesë e ekspozitës së parë të Bienales Ndërkombëtare të Jinan, në provincën e Shandong, Kinë. Ekspozita do të inaugurohet në 12 Dhjetor 2020 dhe do të qëndrojë e hapur deri më 31 Mars 2021, duke ofruar për publikun, në dhomat eVazhdoni leximin “Itali/ Miloti, artisti shqiptar që po lë “gjurmë” ndërkombëtare me çelësin e tij”

Pazari i Milotit, “bombë biologjike” në kohë pandemie!

Nga Elton Laska Lufta ndaj pandemisë, është vetëm propagandë dhe realiteti në terren, është i trishtë dhe me pasoja fatale për vendin. Parashikimet ogurzeza për shifra të frikshme të numrit të vdekjeve, tashmë janë realitet, ndërsa shifrat e paraqitura nga Ministria e Shëndetësisë, janë të racionuara dhe nuk përputhen më të vërtetën. Në një kohëVazhdoni leximin “Pazari i Milotit, “bombë biologjike” në kohë pandemie!”

Pandemia Corona po del jashtë kontrollit

Të premten (06.05) Tirana është cilësuar nga ekspertët anti-Covid-19 si “zonë e kuqe”. Ky cilësim, që shpreh gjendjen e rrezikut të lartë, ka ardhur nga rritja e rasteve të reja ditore me 14 përqind të premten në krahasim  me një ditë më parë. Kapacitetet spitalore për të pritur shtrimet e reja ditore në spitalet anti-covidVazhdoni leximin “Pandemia Corona po del jashtë kontrollit”

TË PISH GJAKUN TËND ?!

Nga Hil KabashiNë një fshat u ngriten njerëzit kundër një ujku, i cili shfaroste bagëtinë në stallë. Disa vendosen të organizohen me pushkë dhe me sëpata për ta vrarë ujkun. Ndërkaq, një plak i këshilloi ata në këtë mënyrë:– “S’ka nevojë të nevrikoseni dhe të bëni zhurmë fare. Merreni vetëm një thikë dytehesh, lyenie meVazhdoni leximin “TË PISH GJAKUN TËND ?!”

Ana e panjohur e Dëshmitarëve të Jehovait

Nga Jeta Dedja Ju kanë trokitur ndonjëherë në derë Dëshmitarë të Jehovait? Disave po. Përshtypja e parë, nisur prej pamjes së jashtme mund të ketë qenë pozitive. Njerëz të veshur mirë, të sjellshëm, me buzëqeshje, me revistat në duar, të printuara këndshëm me ngjyra. E më pas sjellja këmbëngulëse për të predikuar e për tëVazhdoni leximin “Ana e panjohur e Dëshmitarëve të Jehovait”