Prokuroria hesht!Qeveria hesht!Më se paku, varjani në qafë asaj kompanie këtë urë, ta rindërtojë çikë më çikë, ashtu siç ka qenë.

Nga Mentor Kikia Nuk ju dhimbset asnjë lloj pasurie e këtij vendi, o të pangopur? Kjo urë është ndërtuar plot 93 vjet më parë. Ka parë në jetën e saj dimra e vërshime uji shumë herë më të mëdha se ky i tanishmi, por ka rezistuar. Unë nuk jam ekspert, por nuk ka asnjë dyshimVazhdoni leximin “Prokuroria hesht!Qeveria hesht!Më se paku, varjani në qafë asaj kompanie këtë urë, ta rindërtojë çikë më çikë, ashtu siç ka qenë.”

Urën e Zogut po e shkatërron babëzia dhe jo natyra!

Nga Elton Laska Ura e Zogut një nga asetet e trashëgimisë historike të Kurbinit, e shpallur Monument Kulture, e ndërtuar në vitin 1927 rrezikon shembjen. Mediat fajësojnë për këtë natyrën dhe prurjet e lumit Mat, të cilat përgjatë stinës së dimrit po shkaktojnë përmbytje masive në zonën e Bregut Matës, në Kurbin e Lezhë.Urën mbiVazhdoni leximin “Urën e Zogut po e shkatërron babëzia dhe jo natyra!”

Reshjet masive të shiut/ Dëmtohet ura e Zogut në Milot

Reshjet e dendura të shiut nuk kanë kursyer as “Urën e Zogut” në Milot, një monument kulture i mbrojtur nga shtetit. Prurjet e shumta të lumit kanë bërë që një nga këmbët e e urës të fundoset në lum me rreth 2 metra. Për pasojë i gjithë monumenti ka lëvizur, ndërsa traseja në anën veriore është spostuar meVazhdoni leximin “Reshjet masive të shiut/ Dëmtohet ura e Zogut në Milot”

Përmbytjet, familjet e prekura nga tërmeti në mëshirë të fatit!

Nga Elton Laska Përmbytjet e tokave bujqësore në Kurbin prej vitesh janë rikthyer në traditë, ndërkohë kultura e parandalimit nuk është ngulitur ende në institucionet tona vendore. Drejtoria e Bordit të Kullimit, por edhe Bashkia e Kurbinit kanë pasur kohën e mjaftueshme për të bashkërenduar punën për pastrimin e kanaleve të para dhe të dytaVazhdoni leximin “Përmbytjet, familjet e prekura nga tërmeti në mëshirë të fatit!”

A duhet të sillemi ideologjikisht edhe me vaksinat?!

  NGA SKËNDER MINXHOZI Pak ditë më parë, ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov deklaroi në Beograd se Rusia dhe Serbia po mendonin të nisnin një bashkëpunim në shkallë të gjerë, për realizimin dhe prodhimin e vaksinës ruse “Sputnik 5” në territorin serb. Bëhet fjalë për vaksinën e prodhuar nga instituti rus Gamaleya, me efektivitet tëVazhdoni leximin “A duhet të sillemi ideologjikisht edhe me vaksinat?!”

Covid-19, këto tre kategori nuk mund ta marrin dot vaksinën!

Programi i vaksinimit kundër koronavirusit, i nisur javët e fundit në Britani,dhe disa ditë më parë edhe në Shtetet e Bashkuara, ofron shpresë se fundi i pandemisë së Covid-19është i afërt. Megjithatë, ekzistojnë 3 grupe njerëzish, të cilët për momentin nuk do të lejohen t’i nënshtrohen vaksinës anti-Covid të kompanisë Pfizer. Ja cilat janë atoVazhdoni leximin “Covid-19, këto tre kategori nuk mund ta marrin dot vaksinën!”

Sulmet ndaj Vjosa Osmanit janë orkestrim i Tiranës dhe Prishtinës, por kanë një dirigjent – Beogradin!

NGA ENVER BYTYÇI Dalldi e madhe në përpjekjet e Edi Ramës për ta denigruar Vjosa Osmanin. Njësoj si me Haradinajn e Kurtin, por kësaj radhe me një regji më të rafinuar, më të egër, më të sofistikuar dhe më të trashë njëkohësisht. Janë lëshuar qën e zagarë bashkë. Kësaj here janë bërë bashkuar të gjithë, enveristë,Vazhdoni leximin “Sulmet ndaj Vjosa Osmanit janë orkestrim i Tiranës dhe Prishtinës, por kanë një dirigjent – Beogradin!”

Rrugët dytësore të Durrës-Kukës, banorët e Kurbinit protestë: Na dëmtojnë tokat, nuk lejojmë punimet

Nisja e punimeve për rrugët dytësore të autostradës Durrës-Kukës, ka ngritur në protesta banorë të fshatrave përgjatë Rrugës së Kombit. Ata thonë se nuk do të lejojnë zbatimin e projektit, pasi është hartuar pa konsultime dhe u dëmton tokat bujqësore. Zbatimi i projektit për rruget dytësore pas mbylljes që do ju bëhet hyrje daljeve tëVazhdoni leximin “Rrugët dytësore të Durrës-Kukës, banorët e Kurbinit protestë: Na dëmtojnë tokat, nuk lejojmë punimet”

Sindroma “Kadri Hazbiu” dhe “lufta e kalamajve” përballë policisë së paisur gjër në dhëmbë

Nga Ylli DylgjeriKlodiani nuk është më i familjes Rasha, sindroma “Kadri Hazbiu” dhe “lufta e kalamajve” Miq të mi dhe spiuna sufllaqexhinj të mi në Facebook!Sot do të heq dorë nga çdo shenjë humori e sarkazme dhe do të flas seriozisht e me dhimbje për çka po ndodh në Shqipëri, në një meditim tripjesësh. 1.Vazhdoni leximin “Sindroma “Kadri Hazbiu” dhe “lufta e kalamajve” përballë policisë së paisur gjër në dhëmbë”

Kryeredaktori i “Koha Jonë”: Në qeli edhe minorenë, shenjat e prangave s’do më ikin kurrë

Kryeredaktori i gazetës “Koha Jonë”, Qamil Xhani ka reaguar për herë të parë pas lirimit të tij nga komisariati, pasi u arrestua teksa ishte në krye të detyrës gjatë protestës së djeshme. Përmes një postimi në Facebook, Xhani ka sjellë detaje nga arrestimi i tij, ndërsa thekson se shenjat e prangave në duar nuk kanëVazhdoni leximin “Kryeredaktori i “Koha Jonë”: Në qeli edhe minorenë, shenjat e prangave s’do më ikin kurrë”