Viti i Ri, kur bredhi zbukurohej me pambuk e të shijonte një portokalle

Nga Alma Nikolli Si për shumë gjëra të tjera, ndoshta edhe për Vitin e Ri e ka fajin komunizmi. Duke zhdukur çdo festë fetare, regjimi totalitar “lulëzoi” mbrëmje si ajo e 31 dhjetorit. Të fajësosh për festim është paksa absurde, megjithatë të shumtë janë ata që refuzojnë të gëzojnë për hir të një kalimi normal ngaVazhdoni leximin “Viti i Ri, kur bredhi zbukurohej me pambuk e të shijonte një portokalle”

Detajet/ Paratë e vjedhura në bankën e Laçit ishin të Drejtorisë së Transportit Rrugor

Dalin detaje të reja në lidhje me grabitjen që ndodhi në një bankë të nivelit të dytë pasditen e së premtes në Laç. Bëhet me dije se autorët kanë grabitur paratë e Drejtorisë Rajonale të Sherbimeve të Transportit Rrugor Laç, që po dorëzonte arkëtimet e ditës në bankë. ABC News ka mësuar se vjedhja ka ndodhur sapo mjeti i blinduarVazhdoni leximin “Detajet/ Paratë e vjedhura në bankën e Laçit ishin të Drejtorisë së Transportit Rrugor”

Laç/ Grabitet një bankë e nivelit të dytë,policia në festën e fundvitit .

Një bankë e nivelit të dytë është grabitur në qytetin e Laçit. Nga informacionet paraprake, dyshohet se banka është grabitur nga persona të maskuar dhe të armatosur. Ngjarja ka ndodhur vetëm pak minuta më parë, ndërsa policia ka mbërritur në vendngjarje dhe ka nisur menjëherë hetimet. Ndërkohë, nuk dihet ende shuma e grabitur.

Mustafa Aruçi, 104 vjeçari që i jep jetë grupit “Pleqtë e Krujës”

Mustafa Aruçi dhe pse 104 vjeç përsëri quhet lezeti i grupit “Pleqtë e Krujës”. Me zërin e tij ka përcjellë traditën krutane për dekada me radhë. Mustafa Aruçi ose siç e quajnë ndryshe, gjyshi Faja tani 104 vjeç, është i vetmi nga të parët “Pleqtë e Krujës” që vazhdon të jetë jo vetëm ende nëVazhdoni leximin “Mustafa Aruçi, 104 vjeçari që i jep jetë grupit “Pleqtë e Krujës””

Alfred Milot Mirashi: Rruga e tij e gjatë nga Miloti në galeritë më të mëdha të artit botëror

Artisti Italo – Shqiptar, Alfred Mirashi Milot me skulpturen e tij monumentale “çelësi i Cervinares” hap dyert në skenën ndërkombëtare në një qytet të vogël dhe miqësor në Valle Caudina. Jemi në Cervinara, në provincën e Avelinos, rajonin e Kampanias, në mes të një fushe të gjelbër mes maleve te Partenios dhe madhështorit Taburno. KëtuVazhdoni leximin “Alfred Milot Mirashi: Rruga e tij e gjatë nga Miloti në galeritë më të mëdha të artit botëror”

Viti i Skënderbeut, BSH hedh në treg tre monedha

Në kuadër të 550 vjetorit të vdekjes së heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti- Skënderbeut, Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë miratoi emetimin e një serie monedhash përkujtimore me tematikë “550 vjet in memoriam Gjergj-Kastrioti Skënderbeu (1468-2018)”. Seria do të emetohet gjatë vitit 2018 dhe do të përbëhet nga tre monedha, me vlerë emërore 200 LekëVazhdoni leximin “Viti i Skënderbeut, BSH hedh në treg tre monedha”

Atë Mirash Marinaj ofm: Kërkojmë mbrojtjen e Shenjtërores së Laçit

Këto ditë në afërsi të Kishës së Laçit ka ndodhur një ngjarje tepër e hidhur për  qytetarët e zonës po edhe për besimtarët katolikë, e jo vetëm. Lajmi lidhet me zjarrvënien e qëllimshme pishave dhe kullotave që ndodhen përreth e madje shumë pranë Kishës Shenjtërore të Shëna Ndout në Laç.   Edhe banorët  e LaçitVazhdoni leximin “Atë Mirash Marinaj ofm: Kërkojmë mbrojtjen e Shenjtërores së Laçit”

Pyjet e Kurbinit nën pushtetin e flakëve

Nga Edmond Brozi Si pasojë e temperaturave shumë të larta si dhe njerëzve të papërgjegjshem te cilët i ndezin qëllimisht zjarret, ka disa ditë që shumë zona të vendit po digjen nga flakët. Po digjen pyje,kullota dhe shpesh vihet në rrezik dhe jeta e banorëve. Sipas emergjencave civile thuhet qe situata është nën kontroll pasiVazhdoni leximin “Pyjet e Kurbinit nën pushtetin e flakëve”

Vendbanime me emra të çuditshem

  Ka emra fshatrash që janë aq të çuditshëm sa që banorët që jetojnë në këto fshatra ju vjen turp t`i përmendin nga vijnë.     Më poshtë e keni një listë me emra shumë të veçantë dhe shumë qesharak po ashtu. Gallatë-Kurbin Vithkuqi – Korça Kurveleshi -Tepelenë Xhylekar – Gjilan Muqibab – Gjilan KuqanVazhdoni leximin “Vendbanime me emra të çuditshem”

Kisha e Shën Ndoit, çdo vit mbi një milion pelegrinë

Nga NDUE DEDAJ   Është folur e shkruar shumë për këtë kryevend pelegrinazhi fetar, të cilin e vizitojnë me devocion jo vetëm shqiptarët e këtushëm, por nga mbarë trojet shqiptare, diaspora dhe shtetas të huaj. Dyndjet masive për në “Kishën e Laçit” janë të pakrahasueshme me ndonjë pelegrinazh tjetër ndër ne, duke e kthyer Laçin nëVazhdoni leximin “Kisha e Shën Ndoit, çdo vit mbi një milion pelegrinë”