Shqipëria që po rrezikon të kthehet në çmendinë

Nga Artan Fuga Cfarë është Shqipëria me përkufizim ? Mirë ne festojmë përvjetorin e Skënderbeut, po Skënderbeu do të na festonte për gjendjen ku kemi ardhur pas 25 vjet betejash kundër osmanëve që kemi bërë gjatë tranzicionit? Vend kapitalist? Ekonomia shqiptare i merr të keqen kapitalizimit sepse përndryshe do të kishte bursë, aksione masive, transparencëVazhdoni leximin “Shqipëria që po rrezikon të kthehet në çmendinë”

Paret e babit hajdut, çuni i përdor për t’u bërë drogaxhi, çupa për t’u bërë rruspie

Nga Edison Ypi Babi hajdut, ky puthador e puthabyth, ky krimb, ky ndyrësirë, ky rrugaç dhe hajdut i neveritshëm, di të bëjë një çudi të madhe; paren publike e kthen në pare private. Paret e vjedhura, babi hajdut, i shpenzon në atë mënyrë që babi hajdut të mund të vjedhi pafund. Paret e vjedhura të babitVazhdoni leximin “Paret e babit hajdut, çuni i përdor për t’u bërë drogaxhi, çupa për t’u bërë rruspie”

Migjeni në Vitin e Ri 1937: Nuk shkruej urime se tan bota e din se s’plotësohen dhe dalin nga hipokrizia

Shok i dashtun, unë përgjithësisht nuk shkruej urime, as për Krishtlindje as për Bajram, as për ditëlindje as për ndoj feste tjetër. Nuk shkruej, pse urimet qe n’ato dite tan bota ban, nuk dij a plotësohen një për qind se pothuej të gjitha dalin nga hipokrizia. Bota ketë e din, por njësoj vazhdon të shkruejëVazhdoni leximin “Migjeni në Vitin e Ri 1937: Nuk shkruej urime se tan bota e din se s’plotësohen dhe dalin nga hipokrizia”

“Shqipëria nuk bëhet –të pasurit nuk ndihmojnë, të varfërit nuk punojnë”.

Faik Konica njihet për gjuhën e tij të ashpër, si edhe për lëvizjet skajore në politikë, motivuar shpesh nga nevojat financiare. Letra e mëposhtme botuar nga DITA i përket Arkivit të Vjenës dhe mban datën 21 Nëntor 1897. Konica i shkruan i dëshpëruar kolegut të tij Visarion Dodani me të cilin ka korrespodecë të vijueshme.Vazhdoni leximin ““Shqipëria nuk bëhet –të pasurit nuk ndihmojnë, të varfërit nuk punojnë”.”

Zë veshët me duar, opinionet sunduese te kafja e lagjes!

Nga Artan Fuga Nëpunësi do lekë që ta kryejë një punë që i takon ta bëjë. Një individ i zënë materialisht dhe një pa shumë burime financiare trajtohet në mënyrë të pabarabartë nga nëpunësit. Analistat bëjnë llam-llam kot. Politikani do pushtetin, kurse fushatat që bën janë thjesht llafe. Kush merret me politikë do të fitojë vetëVazhdoni leximin “Zë veshët me duar, opinionet sunduese te kafja e lagjes!”

Tërmet 5.4 ballë në veri të vendit, pranë Vermoshit

Një tërmet ka rënë ditën e sotme në vendin tonë.  Mësohet se tërmeti e ka patur epiqendrën në veri të vendit, pranë Vermoshit. Tërmeti ka qenë i magnitudës 5,4 të shkallës Rihter, me thellësi 1 km. Lëkundjet janë ndjerë në disa zona të Shqipërisë, përfshirë kryeqytetin e vendit, Tiranën.  

85% e popullsisë në Shqipëri jeton me të ardhura të ulëta

    Pjesa më e madhe e shqiptarëve bëjnë pjesë në kategoritë e të ardhurave të ulëta, sipas të dhënave që jepen nga Pew Research, një institucion kërkimor amerikan. Ky i fundit e ka ndarë botën në pesë grupe të ardhurash: të varfër (ku përfshihet 15% e popullsisë globale), me të ardhura të ulëta (56%Vazhdoni leximin “85% e popullsisë në Shqipëri jeton me të ardhura të ulëta”

Kur dreqin do zemë mend si shqiptarë, për të mos iu drejtuar armëve edhe për festa?!

Nga Gjergj Marku Klejdi Gjeta, 16-vjeçari që ndërroi jetë natën e ndërrimit të viteve në Kurbin, pikërisht prej marrëzisë që manifestohet nga disa persona në Kurbin duke “përuruar” festen e madhe të ndërrimit të Moteve me kallashnikovë, nuk e meritonte këtë fund. Dhe prej faktit se familja e tij ka hequr jo pak taksirate. Nuk diVazhdoni leximin “Kur dreqin do zemë mend si shqiptarë, për të mos iu drejtuar armëve edhe për festa?!”

U gjet i vdekur në tarracë , del ekspertiza për 16 vjeçarin nga Laçi

Kur kanë kaluar  me shume se 24 orë nga ngjarja e rëndë e ndodhur në Laç pak minuta pas ndërrimit të viteve, policia ka zbardhur ekspertizën mjeko-ligjore për 16-vjeçarin Klejdi Gjeta. Adoleshenti kishte hipur në tarracën e shtëpisë për të hedhur fishekzjarrë, por vetëm disa minuta më pas familjarët e tij e kanë gjetur tëVazhdoni leximin “U gjet i vdekur në tarracë , del ekspertiza për 16 vjeçarin nga Laçi”

Marrëzia e vitit 2018! Asgjë nuk ndryshon…

Nga Artur Zheji Asgjë e rëndësishme nuk do të ndryshojë në 2018. Marrëzia e gjelave të therrur dhe bakllavave, është tashmë shija orientale e thellë e shqiptarëve të varfër, fshatrave dhe qyteteve katunde shqiptare. Ca pak të pasur, ca si shumë të pasur, kanë marrë avionët me kohë dhe janë larguar nga çifligu Shqipëri, ku vjelinVazhdoni leximin “Marrëzia e vitit 2018! Asgjë nuk ndryshon…”