Telegrafikisht

Aktualitet

Viti i Ri, kur bredhi zbukurohej me pambuk e të shijonte një portokalle

Nga Alma Nikolli Si për shumë gjëra të tjera, ndoshta edhe për Vitin e Ri e ka fajin komunizmi. Duke zhdukur çdo festë fetare, regjimi totalitar “lulëzoi” mbrëmje si ajo e 31 dhjetorit. Të fajësosh për festim është paksa absurde, megjithatë të shumtë janë ata që refuzojnë të gëzojnë për hir të një kalimi normal nga një vit në tjetrin, duke marrë parasysh që [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Detajet/ Paratë e vjedhura në bankën e Laçit ishin të Drejtorisë së Transportit Rrugor

Dalin detaje të reja në lidhje me grabitjen që ndodhi në një bankë të nivelit të dytë pasditen e së premtes në Laç. Bëhet me dije se autorët kanë grabitur paratë e Drejtorisë Rajonale të Sherbimeve të Transportit Rrugor Laç, që po dorëzonte arkëtimet e ditës në bankë. ABC News ka mësuar se vjedhja ka ndodhur sapo mjeti i blinduar kishte dorëzuar lekët në bankë. [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Mustafa Aruçi, 104 vjeçari që i jep jetë grupit “Pleqtë e Krujës”

Mustafa Aruçi dhe pse 104 vjeç përsëri quhet lezeti i grupit “Pleqtë e Krujës”. Me zërin e tij ka përcjellë traditën krutane për dekada me radhë. Mustafa Aruçi ose siç e quajnë ndryshe, gjyshi Faja tani 104 vjeç, është i vetmi nga të parët “Pleqtë e Krujës” që vazhdon të jetë jo vetëm ende në jetë, por dhe aktiv në grup. Zëvendësimi i pleqve me të tjerë [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Alfred Milot Mirashi: Rruga e tij e gjatë nga Miloti në galeritë më të mëdha të artit botëror

Artisti Italo – Shqiptar, Alfred Mirashi Milot me skulpturen e tij monumentale “çelësi i Cervinares” hap dyert në skenën ndërkombëtare në një qytet të vogël dhe miqësor në Valle Caudina. Jemi në Cervinara, në provincën e Avelinos, rajonin e Kampanias, në mes të një fushe të gjelbër mes maleve te Partenios dhe madhështorit Taburno. Këtu i riu Alfred Mirashi, me emrin e [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Viti i Skënderbeut, BSH hedh në treg tre monedha

Në kuadër të 550 vjetorit të vdekjes së heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti- Skënderbeut, Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë miratoi emetimin e një serie monedhash përkujtimore me tematikë “550 vjet in memoriam Gjergj-Kastrioti Skënderbeu (1468-2018)”. Seria do të emetohet gjatë vitit 2018 dhe do të përbëhet nga tre monedha, me vlerë emërore 200 Lekë në [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Atë Mirash Marinaj ofm: Kërkojmë mbrojtjen e Shenjtërores së Laçit

Këto ditë në afërsi të Kishës së Laçit ka ndodhur një ngjarje tepër e hidhur për  qytetarët e zonës po edhe për besimtarët katolikë, e jo vetëm. Lajmi lidhet me zjarrvënien e qëllimshme pishave dhe kullotave që ndodhen përreth e madje shumë pranë Kishës Shenjtërore të Shëna Ndout në Laç.   Edhe banorët  e Laçit të frikësuar nga zjarri kanë bërë apel për [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Pyjet e Kurbinit nën pushtetin e flakëve

Nga Edmond Brozi Si pasojë e temperaturave shumë të larta si dhe njerëzve të papërgjegjshem te cilët i ndezin qëllimisht zjarret, ka disa ditë që shumë zona të vendit po digjen nga flakët. Po digjen pyje,kullota dhe shpesh vihet në rrezik dhe jeta e banorëve. Sipas emergjencave civile thuhet qe situata është nën kontroll pasi në ndihmë kanë ardhur dhe disa avione çisternë [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Vendbanime me emra të çuditshem

  Ka emra fshatrash që janë aq të çuditshëm sa që banorët që jetojnë në këto fshatra ju vjen turp t`i përmendin nga vijnë.     Më poshtë e keni një listë me emra shumë të veçantë dhe shumë qesharak po ashtu. Gallatë-Kurbin Vithkuqi – Korça Kurveleshi -Tepelenë Xhylekar – Gjilan Muqibab – Gjilan Kuqan – Elbasan Qinam – Erseke Symize – Tepelenë [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Kisha e Shën Ndoit, çdo vit mbi një milion pelegrinë

Nga NDUE DEDAJ   Është folur e shkruar shumë për këtë kryevend pelegrinazhi fetar, të cilin e vizitojnë me devocion jo vetëm shqiptarët e këtushëm, por nga mbarë trojet shqiptare, diaspora dhe shtetas të huaj. Dyndjet masive për në “Kishën e Laçit” janë të pakrahasueshme me ndonjë pelegrinazh tjetër ndër ne, duke e kthyer Laçin në Mekën e shqiptarëve. Në [ Lexo më shumë...]

0 Comments