Advertisements
Telegrafikisht

Aktualitet

Pamje të rënda/ Therja e bagëtive dhe tregtimi i mishit në kushte skandaloze në Milot

Tregtimi i gjësë së gjallë në Milot vijon të jetë një skandal i vërtetë. Në kushte aspak normale dhe jashtë çdo standarti Higjeno-Sanitare, fermerët e zonave të ndryshme bëjnë therjen e gjësë së gjallë në çdo cep të këtij tregu. Ky treg vazhdon të mbesë një sfidë e pakapërcyeshme për Autoritetin Kombëtarë të Ushqimit. Tregtimi i produkteve me bazë shtazore [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Panairi i tretë i prodhimeve të Kurbinit

Panair ne Kurbin për promovim të produkteve  blegtorale, frutave bio autoktonë, mjaltë, ushqime dhe gatime brumi dhe embëlsira nga prodhues kurbinas. Por edhe produkte artizanale, veshje tradicionale, e libra nga autorë vendas. Një veprimtari mbresëlënëse, me mjaft vizitorë, që kane shijuar gatimet tradicionale. Pas vizitave ne stendat e Panairit lokal, aktiviteti ka vijuar ne prani [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Abuzimi me ndihmën ekonomike. Shteti shqiptar paguan më shumë për një të burgosur se sa për një familje të varfër.

Shqipëria është vendi i vetëm në Europë që nuk mat varfërinë, pasi prej vitesh nuk ka të përcaktuar një minimum jetik.   Ndonëse trajton me ndihmë ekonomike mbi 80 000 familje, ku pagesa maksimale është 8 mijë leke të reja, kjo shumë nuk është vlerësuar duke pasur parasysh çmimet e produkteve të shportës dhe konsumit. Shteti shqiptar paguan më shumë për një të [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Gjendje e jashtëzakonshme në Greqi, 76 numri i të vdekurve, mes tyre dhe fëmijë

Greqia shpall gjendjen e jashtëzkonshme. Si pasojë e zjarrit të rënë në pyjet pranë kryeqytetit të Athinës, kanë humbur jetën 76 persona deri tani e 300 të plagosur. Me dhjetëra shtëpi janë djegur, ndërsa shumë shumë të tjera rrezikojnë të përfshihen nga flakët në një kohë kur zjarri nuk është vënë ende nën kontroll. Qeveria greke ka kërkuar ndihmë [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Plazhi i Gotullës, mbeturinat mbulojnë mbi 6 km vijë bregdetare

Plazhi i Godulles në rrethin e Kurbinit i tej ndotur, askush nuk është kujdesur për të edhe pse sezioni turistik ka filluar. Pushuesit numërohen me gishtat e dorës, më së shumti janë lopët dhe banori i përhershëm si dhe peshkatari i vetëm që ka mbetur në këtë bregdet, kjo është situata në plazhin e Godullës. Asnjë mundësi përmirësimi në këtë sezon turistik, mbetjet [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Laçi shkruan historinë ndaj Anorthosis, mrekullia e Uzunit në frymën e fundit

Skuadra e Laçit ka arritur një kualifikim historik në Ligën e Europës, duke regjistruar në ndeshjen e saj të 12 në këtë turne, fitoren e saj të parë. Kurbinasit, edhe pse kishin kaluar turin disa vite më parë, nuk kishin arritur të kalonin asnjëherë të fitonin në Europë dhe e para ka ardhur pikërisht me një ndeshje që do të kujtohet gjatë, ndaj një emri të madh si [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Hiç, asgjë…ra tërmet! – Nga Artan Fuga

Nga Artan Fuga Ra tërmeti  aty rreth orës 15:00, isha në restorant, askush nuk çau kokë. Dikush vazhdoi të thërriste : Edhe një syltjaç për këtë zonjën kamarier! Termet – tha dikush dhe ngriti gotën e birrës. Vazhduan lëkundjet, ndërkaq klientë e personeli i restorantit as e bënin qefin qeder. Ja ra ndërtesa edhe pastaj… Ja vdiqëm, po pastaj? Pastaj çfarë? Pas pak [ Lexo më shumë...]

0 Comments

820 tërmete goditën Shqipërinë, sizmologët paralajmërojnë një të madhe

Tërmetet e njëpasnjëshme vazhdojnë të lëkundin Shqipërinë e Mesme në këtë sezon veror. Kjo situatë ka shkaktuar frikë tek njerëzit, por sizmologët shprehen se nuk ka vend për panik. “Epiqendra e tërmetit të djeshëm ishte rreth 11 km në verilindje të Peqinit. Ai i datës 4 ishte 5.1, kurse ky 4.7. Kjo diferencë në magnitudë tregon edhe një diferencë në energjinë e [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Mbrëmja e matures, shpenzime marramendëse, familjet diskutojnë si të kalojnë muajin

+ dom Gjergj Meta Matura e Rrëshenit, prindërit, mësuesit dhe policia Dje u bë mbrëmja e maturës për nxënësit e Rrëshenit. Nuk dola të shoh këtë paradë, por pashë disa foto të atyre që kishin marrë pjesë. Isha edhe pjesë e ndonjë bisede maturantësh që po komentonin mbrëmjen. Të gjithë pak a shumë e në mënyra të ndryshme kemi festuar maturën, por sipas mendimit tim [ Lexo më shumë...]

0 Comments

KUSH JANË ZONAT MË TË RREZIKUARA NGA TËRMETET NË SHQIPËRI DHE SIGURIA E NDËRTESAVE?!

Në një kohë kur vendi jonë është goditur nga disa tërmeti, ku më i forti ishte ai i ditës së mërkurë me magnitudë 5.2 në Tiranë dhe në Durrës 5, fika më e madhe ngelet nëse do të ketë të tjera lëkundje. Sizmologu Rrapo Ormeni në një intervistë për ‘Kjo javë’ në ‘News24’ informoi mbi tërmetin si dhe faktit se sa e rrezikuar është Shqipëria nga ky fenomen. [ Lexo më shumë...]

0 Comments