Telegrafikisht

Aktualitet

Masat ndaj Korona-virusit, pezullohet pelegrinazhi ne kishen e Shen Ndoit.

Me 17 Mars fillojnë të martat e pelegrinazhit në kishen e Shën Ndoit por si pasojë e përhapjes së Koronavirusit dhe masave të marra kundër përhapjes së tij, pezullimit të levizjeve, mbylljen e dyqaneve dhe bareve, jane kufizuar te gjitha veprimtarite fetare nga të gjithë besimet në Shqipëri. Konferenca Ipeshkvore e Shqipërisë ka shpallur një dekret  rreth pezullimit të të [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Stop – Sjellin pajisje ne spitalin e Lacit e bllokohen ne dogane! (10 janar 2020)

Tërmeti i 26 nëntorit bëri, që aktivistët e Shoqatës “Liria” në Suedi, të ngarkonin 2 trajlera me ndihma në ushqime, veshmbathje, dhe mjete spitalore.Por Xhaferr Latifi, një anëtar i shoqatës thotë, se prej 5 ditësh janë bllokuar në Doganën e Vorës me ngarkesën e ndihmave për spitalin e Lacit. Nga Dogana e Morinës, i kanë transferuar këtu dhe një sasi ngarkese e [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Rindërtimi pas tërmetit/ Ministri turk: Brenda 6 muajve u japim çelësat e 500 shtëpive në dorë!

TIRANE-Ministri i Mjedisit dhe Urbanizimit turk Murat Kurum deklaroi se nëse projekti për ndërtimin e 500 banesave në Laç do të nisë në fund të muajit janar, atëherë brenda 6 muajve do u dorëzojnë të prekurve nga tërmeti çelësat e shtëpisë së re. “1500 çadra i kemi vendosur në dispozicion të shtetit shqiptar. 500 banesat nëse i fillojmë në fund të janarit në [ Lexo më shumë...]

0 Comments

50 mijë nënshkrime/ Nisma që sfidon njëkohësisht dhe Ramën dhe Bashën

Një përfaqësi e një grupimi të madh prej 50 mijë firmëtarësh që kanë nënshkruar për ndryshimin e sistemit zgjedhor, nga ai me lista të mbyllura ku për deputetët vendosin vetëm kryetarët në një proporcional kombëtar ku për të zgjedhurit në kuvend vendosin me votën e tyre vetë qytetarët ka dorëzuar sot në parlament një dokument të shkruar. Dy nga drejtuesit e Nisma [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Nëna me 3 fëmijë të mitur, apel nga Laçi: Le të vijë Rama të rrijë në çadër

“Abc News” ka transmetuar gjatë ditës së sotme gjendjen e vështirë ku ndodhen banorët e pastrehë të Thumanës dhe të Laçit, sidomos pas motit të keq me erë të fortë dhe temperatura të ulëta. Gazetari Juxhin Mustafaraj sjell dëshminë e një nëne të re, me tre fëmijë, më i vogli 7 muajsh, në fshatin Sanxhak të Laçit.   Bora Pera tregon se prej 3-4 ditësh ka [ Lexo më shumë...]

0 Comments

BASHKIA KURBIN DHE POSAÇËRISHT QYTETI I LAÇIT MES FANTAZMAGONISË SIZMIKE DHE KEQADMINISTRIMIT!

Video nga ndërtimi i qytetit.   Laçi u themelua si qytet në vitin 1960 si një qytet industrial në territorin e ish-fshatit të dikurshëm me të njëjtin emër. Duke marrë parsysh pozitën e tij gjeografike, regjimi komunist e kishte planifikuar si qendër industriale në të cilën do përqëndroheshin objektet më të rëndësishme të industrisë së rëndë dhe asaj ushqimore për [ Lexo më shumë...]

0 Comments

“Bojkotojini, tallini, diskretitojini” – Monologu i Adi Krastës nga Prishtina (Video)

Përshëndetje, mirë se erdhët në ekran. Për mua nuk ka rëndësi ku flas. Për mua ka rëndësi të mbërrij tek ju. Në qoftë se me përkufizim të dashur teleshikues fakti është një informacion i verifikueshëm, atëherë mosekzistenca e shtetit shqiptar pas tërmeteve është një fakt. Edhe dilentatizmi dramatik i qeverisë, madje edhe nervozizmi i skajshëm në fytyrën e saj të [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Familja që braktisi emigracionin dhe u kthye në Laç, nga 26 nëntori jeton në çadër

Kryeministri Rama premtoi 1 ditë më parë se shumë shpejt do të nis shembja dhe rindërtimi i pallateve të shembura në Laç, ndërkohë që i kërkoi banorve të marrin shtëpi me qera. “ABC News” ishte në familjen Deda në Laç ku që nga tërmeti i 26 nëntorit, 4 anëtarët e kësaj familjeje jetojnë në një çadër pranë banesës së tyre ndërkohë që zyrtarët vendorë ende [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Bamirësia nuk bëhet për famë, por për shpirt. – Nga Mentor Kikia

Këta që u varin salçiçet në qafë të varfërve për të bërë fotografi… Një diskutim në “Opinion”, ose më saktë mënyra e komunikimit mes drejtuesve të dy fondacioneve bamirëse, ishte gati i pështirë. Asgjë më shumë; ishte një lloj gare për vëmendje dhe protagonizëm: Kush ka bërë më shumë për shqiptarët e varfër? Me këtë rast, doja të ndalesha [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Qeni që me nuhatjen e tij instinktive doli më i vlefshëm se qindra doktoratura, qindra tituj, dhjetra qendra studimore, akademi e katedra

Fjalimi i fundit i qenit !  Nga Artan Fuga. Unë qeni akuzoj : Ham ham ham: Se pasi paguajmë pa fund shkencëtarë, Se pasi iu vemë emra të mëdhenj : institute, universitete, akademira, qendra studimore, a dreqi me të birin, se pasi japim tituj e grada shkencore, se pasi vendosim se cilat janë kriteret idiote për matjen e punës shkencore, se pasi botojmë artikuj, libra, monografi leshi, [ Lexo më shumë...]

0 Comments