AJO QË VENITET TEK TË RRITURIT RILIND TE FËMIJËT

(Reportazh nga Skuraj Kurbin)-Nga Ymer Hysa- Shkolla qendër komuniteti Skuraj dhe nisma e saj: “Ruajmë Kulturën e traditën, zhvillojmë aftësitë e talentet” e ktheu sot Skurajn në kryeqendër të kulturës kurbinaseMes nxënësve, prindërve e të ftuarve nën moderimin e nxënësve të talentuar Alessia dhe Klesardo Gega nën përkujdesjen e mësuesve të kësaj shkolle dhe veçanërishtVazhdoni leximin “AJO QË VENITET TEK TË RRITURIT RILIND TE FËMIJËT”

Laçi merr 3 pikë të arta ndaj Vllaznisë, (1-0), në një ndeshje spektakolare, ku nuk mungoi tensioni dhe rastet e shumta për shënim.

Laçi merr 3 pikë të arta ndaj Vllaznisë, (1-0), në një ndeshje spektakolare, ku nuk mungoi tensioni dhe rastet e shumta për shënim. FOTO: F.Hazisllari Goli i Guindos me 11-metërsh në minutën e 65-të, i dhuroi 3 pikë të arta kurbinasve, që nuk i ndahen kryesuesve të Tiranës, duke ngushtuar sërish diferencën në 6 pikë,Vazhdoni leximin Laçi merr 3 pikë të arta ndaj Vllaznisë, (1-0), në një ndeshje spektakolare, ku nuk mungoi tensioni dhe rastet e shumta për shënim.

“Skuadra e madhe di të godasë”, Josa: Kishim portierin në ditë të mirë, ndeshja mund të kishte marrë rrjedhë tjetër

Laçi arriti të triumfonte mes vështirësive ndaj Vllaznisë. Pavarësisht 3 pikëve të marra, trajneri i kurbinasve, Mirel Josa, evidentoi disa pakënaqësi nga ky duel, teksa në prononcimin për “Gol pas Goli”, ai u shpreh: NDESHJA- Skuadra e madhe është ajo që kur ka rezultat di të godasë përsëri kundërshtarin. Kishim përballë një Vllazni që përveç ekuilibratVazhdoni leximin ““Skuadra e madhe di të godasë”, Josa: Kishim portierin në ditë të mirë, ndeshja mund të kishte marrë rrjedhë tjetër”

Emocione dhe supergola, Guindo dhe Deliu i japin suksesin Laçit përballë Teutës

Laçi ka marrë tre pikët sot përballë Teutës në një ndeshje plot emocione në “Egnatia Arena” të mbyllur me shifrat 4-2 për skuadrën kurbinase. Sfida nisi me shumë kujdes nga të dy skuadrat, të cilat evituan rreziqet para portave përkatëse dhe u desh një predhë nga jashtë zone e Aleksit për të hapur serinë eVazhdoni leximin “Emocione dhe supergola, Guindo dhe Deliu i japin suksesin Laçit përballë Teutës”

Laçit i mjafton goli i Lushkjes me penallti. Josa ndal “arratisjen” e Tiranës në krye

Laçit i ka mjaftuar goli i Regi Lushkjes me penallti në minutën e 90′ ndaj Tiranës. Ishte një sfidë ku kryesisht nuk kishte asnjë rast të rrezikshëm, përveç asaj të minutës së 75′, ku bardhezinjtë e Mirel Josës nuk përfituan nga pakujdesia e Visar Bekajt ku grushtoi gabimisht. Më pas në minutën e 86′ kurbinasitVazhdoni leximin “Laçit i mjafton goli i Lushkjes me penallti. Josa ndal “arratisjen” e Tiranës në krye”

Laçi i rikthehet fitoreve, kurbinasit turpërojnë me 5 gola Dinamon

Laçi i rikthehet fitoreve pas 2 ndeshjeve teksa kurbinasit kanë turpëruar me 5 gola në shtëpi Dinamon. Shifrat u hapën në minutën e 6′ me Guindonë ku shmangu dhe portierin Bakaj duke realizuar të parin për bardhezinjtë.ADVERTISEMENT Në pjesën e dytë u rezervuan gjithsej 4 gola të tjerë për Laçin, ku Zarubica shënoi në tëVazhdoni leximin “Laçi i rikthehet fitoreve, kurbinasit turpërojnë me 5 gola Dinamon”

Alfred Milot Mirashi fiton çmimin ‘Skulptori i Vitit’ 2021 në Kiev

Me 23 tetor u janë dhënë disa çmime personaliteteve nga bota e artit në kopshtin e Bibliotekës Oblate, në Firenze për Celebrity Awards 2021. Ceremonia ndërkombëtare, e cila u zhvillua në Kiev mbahet çdo vit shpërblen profesionistë në sektorë të ndryshëm që kanë arritur sukses ose që kanë dhënë kontributin e tyre në zhvillimin eVazhdoni leximin “Alfred Milot Mirashi fiton çmimin ‘Skulptori i Vitit’ 2021 në Kiev”

Kurbin, protestë për ‘Urën e Zogut’. Aktivistët: Ministria e Kulturës të marrë masa

Nga Edmond Brozi Të rinj të organizatës Sebastia dhe qytetarë të Kurbinit e Lezhës duke sfiduar kohën me shi ishin në një marshim-protestë ku qëllimi ishte të zgjonin nga gjumi institucionet përgjegjese të cilat paguhen nga taksat tona për mbrojtjen e monumenteve të trashegimisë sonë kulturore. Ajo që u vu re në këtë marshim ishteVazhdoni leximin “Kurbin, protestë për ‘Urën e Zogut’. Aktivistët: Ministria e Kulturës të marrë masa”

” BRAKTISJE “

Janë fshirë fshatra të tërë nga harta prej 30 vitesh që asnjë pushtues nuk mundi ti shpopullonte… E gjithë vëmendja e shtetit është e përqendruar vetem në dy a tre qytete. Nga Edmond Brozi Thone qe nje fotografi flet me shume se njemije fjale ! I tille eshte dhe rasti i meposhtem per te cilinVazhdoni leximin “” BRAKTISJE “”

TË SHENJTËROJMË PEMËN DHE GJELBËRIMIN NË PËRGJITHËSI. JETA E NJERIUT PO RREZIKOHET SERIOZISHT

Nga: Medi Gazi Referuar raportit të Administrtës Oqeanike dhe Atmosferike para dy ditësh,rezulton se korriku 2021 është konsideruar si muaji më i nxehtë në historinë e planetit që kur temperaturat globale filluan të regjistrohen 142 vjet më parë.Në Siçili u regjistrua temperature më e lartë në Europë 48.8 gradë Celsius. Ngrohja globale është rrjedhim iVazhdoni leximin “TË SHENJTËROJMË PEMËN DHE GJELBËRIMIN NË PËRGJITHËSI. JETA E NJERIUT PO RREZIKOHET SERIOZISHT”