Telegrafikisht

Articles by kurbini

Laçi bën detyrën përballë Luftëtarit, një hap më shumë drejt Europës

Laçi ka bërë atë që i kërkohej sot përballë Luftëtarit, duke fituar 3-1 dhe duke hedhur një tjetër hap të sigurt drejt pjesëmarrjes në Europë në edicionin e ardhshëm. Kurbinasit kanë fituar 3-1 dhe tani e shohin veten në vendin e tretë përkohësisht, por edhe 6 pikë larg Partizanit që e shohin si rivalin kryesor në luftën për këtë pozicion. Gjithçka u bë e thjeshtë [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Ana e panjohur e Dëshmitarëve të Jehovait

Nga Jeta Dedja Ju kanë trokitur ndonjëherë në derë Dëshmitarë të Jehovait? Disave po. Përshtypja e parë, nisur prej pamjes së jashtme mund të ketë qenë pozitive. Njerëz të veshur mirë, të sjellshëm, me buzëqeshje, me revistat në duar, të printuara këndshëm me ngjyra. E më pas sjellja këmbëngulëse për të predikuar e për të ardhur sërish një ditë tjetër në [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Laçi mund me vështirësi Flamurtarin dhe vazhdon këmbënguljen për një vend në kupat e Europes

Laçi ka arritur të fitojë me shumë vështirësi në shtëpi ndaj Flamurtarit. Vlonjatët kanë luajtur fort dhe i kanë krijuar vështirësi të mëdha vendasve. Ndeshja ka nisur keq për miqtë, pasi në minutën e 22-të braziliani Oliveira u ndëshkua me karton të kuq pas një ndërhyrje të rëndë në mesfushë. Pas kësaj, u mendua se Laçi do të dominonte, por nuk ka ndodhur kështu, [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Kurbini furnizon Durrësin e Kavajën me ujë, për qytetarët e Laçit nuk ka pikën!

Kurbini furnizon Durrësin e Kavajën me ujë, për qytetarët e Laçit nuk ka pikën! Nga Elton Laska Rreth 500 mijë abonentë të Durrësit, Rrogozhinës dhe Kavajës, furnizohen më ujë rregullisht nga pompat e Fushë-Kuqes dhe Milotit të Kurbinit, por për shkak të mungesës së investimeve nga ana e pushtetit qendror e lokal, në rrjetin e ujësjellësit të këtij qyteti nuk furnizohen [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Skuraj, zona turistike qe krahas harreses nga shteti po perballet dhe me shëmtinë e grryerjes pa kriter në lumin Mat duke dëmtuar dhe ekosistemin njëkohësisht edhe perspektivën turistike.

Pranë lumit Mat në afërsi të Milotit, në krah të rrugës nacionale ndodhet zona turistike e Skurajt. Me një shtrirje gjeografike te konsiderueshme, me male të larta, me pemë dhe një larmishmëri gjelbërimi, një oaz për turistët. Skuraj është në programin e 100 fshatrave me projekte të rëndësishme për zhvillimin e turizmit.  Skuraj me të drejtë konsiderohet ndër [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Kurbini, një parajsë turistike, sa afër dhe larg Tiranës- Nga Ymer Hysa

Aktiviteti i parë jetësor që bën njeriu në jetë, është kontakti me gjirin e nënës nga ku merr gjithë lëndët e nevojshme ushqimore, vitaminat, proteinat, lëndët minerale, aminoacidet etj., duke e përgatitur veten të imunizuar drejt një jete mister, jo thjeshtë për ushqimin e mëtejshëm, por dhe për sfidat shendetësorë që lidhen me konsumimin e ushqimit. Në momentin që [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Laçi kthehet ne macje e zeze per Kukesin qe me humbjen e sotme i jep lamtumirën titullit.

Laçi vazhdon të jetë “macja e zeëzë” e skuadrës së Kukësit e cila shpeshherë në luftën për titull në këto vite  është dorëzuar pikërisht në këtë fushë. Skuadra e Shehit është mposhtur sot ndaj kurbinasve të Cungut me shifrat 2-0 dhe praktikisht i ka dhënë lamtumirën shpresave për të fituar titullin kampion. Në një ndeshje shumë të hapur me raste nga të dy [ Lexo më shumë...]

0 Comments

“Salillari” dëmton lumin Mat, banorët: Lumi po na gerryen tokat.

  Kjo që po shihni është një masakër mjedisore që po i bëhet lumit Mat, pranë fshatit Ferrë Shkopet. Kamionët dhe ekskavatorët e kompanisë Salillari çdo ditë gërryejnë shtratin e këtij lumi për të marrë rërë dhe zhavorr. Kjo ka bërë që rrjedha e tij të devijohet, duke shkaktuar edhe eriozion në tokat bujqësore të banorëve të kësaj zone. Për disa nga banorët, [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Mulliri Fall, mes lavdise se dikurshme dhe harreses se te sotmes.

  (Legjenda thote: Skenderbeu e bekonte sa here largohej prej aty me keto fjale “Sa qofsh, blofsh! Edhe me një lot ujë, t’i gur u rrotullofsh!”…) Në fshatin Gallatë të Kurbinit, diku i fshehur mes pyjeve, ngrihet një nga monumentet më interesante e pak të njohura. Banorët brez pas brezi e identifikojnë si Mulliri Fall, që do të thotë mulliri falë sa kohë këtu [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Si bashkëjetuan në një shpellë Ujku me të Arratisurin – Nga kujtimet e At Zef Pllumit

Gjithmonë ne ujkun e kemi njohur si një egersirë shumë grabitqare qe po të ra në tufë bën kërdine, si një kafshë të pabesë që ndryshe nga tigri, luani apo ariu nuk pranon të zbutet. Në tregimin e mëposhtem ( askush nuk e din nëse ka ndodhur vërtete apo jo ) na jepet një version tjeter i kësaj egërsire. Një pakt, një mirnjohje dhe interes i ndërsjelltë për të mbijetuar. [ Lexo më shumë...]

0 Comments