Alfred Milot Mirashi fiton çmimin ‘Skulptori i Vitit’ 2021 në Kiev

Me 23 tetor u janë dhënë disa çmime personaliteteve nga bota e artit në kopshtin e Bibliotekës Oblate, në Firenze për Celebrity Awards 2021.

Ceremonia ndërkombëtare, e cila u zhvillua në Kiev mbahet çdo vit shpërblen profesionistë në sektorë të ndryshëm që kanë arritur sukses ose që kanë dhënë kontributin e tyre në zhvillimin e kulturës, artit, muzikës, diplomacisë, mjedisit dhe njerëzimit.

Zgjedhja e vendit të çmimit i referohet 9 marsit të kaluar 2021, ku u përurua statuja e poetit ukrainas Taras Shevchenko (1814-1861), e punuar në bronz nga artisti ukrainas Oleg Pinchuk, së bashku me ekipin e tij – Sheludko Volodymyr. dhe Artem Tomashevsky.  Vepra iu dhurua nga qyteti i Kievit Bashkisë së Firences për të përkujtuar binjakëzimin historik që lidh dy qytetet që nga viti 1967 dhe si falënderim për monumentin e Dante Alighieri-t të instaluar në qendrën historike të Kievit më 10 dhjetor 2015.

Çmime morën personat e mëposhtëm:

Francesco Corsi, si kuratori më i mirë i artit i vitit 2021

Florentini me origjinë, ish-profesor i filozofisë, botues dhe themelues i kompanisë së artit ARTinGENIO, qershorin e kaluar inauguroi “ARTinGENIO MUSEUM”, Muzeu i artit bashkëkohor në dialog me botën mesjetare, i ndërtuar në Pizë në strukturën prestigjioze dhe moderne të punishteve të Garibaldit.

Alfred Milot Mirashi – jeton dhe punon në Firence, artisti italo-shqiptar shquhet mbi të gjitha për veprat e tij të jashtëzakonshme të skulpturave monumentale.  Së fundmi ai është duke realizuar në Avellino “Çelësi i Montevergines”nje veper gati 50 metra Një nga skulpturat më të mëdha në Evropë të bëra prej çeliku Corten.  Me instalacionet e tij artisti i dërgon një mesazh mbarë botës: “Nuk duhet t’i mbajmë dyert mbyllura te gjithë duhet të kenë mundësinë të realizojnë ëndrrat e tyre”. Çelësat e tij si instalacione mund të quhen “Çelësi i Bashkimit ” me një mesazh Ku shpresa për dialog te hapur drejt nje zhvillimi me  paqe mes popujve.

Maryna Shavrova – ukrainase nga lindja, fiorentine nga birësimi, do të marrë çmimin si promovuese e kulturës dhe artit ukrainas në Itali.

EKA, muzikanti dhe kompozitori ukrainas, i cili ka jeton në Itali prej vitesh, do të luajë Bandar, një instrument i lashtë me 64 tela.  Edhe ajo mori çmimin si bandoristja më e mirë e vitit 2021 direkt në skenën e Kievit.

Ceremonia e ndarjes së çmimeve u zhvillua nën patronazhin e Konsullatës së Ukrainës në Firence me përfaqësuesen e saj Oxana Polataitchouk.

Fitues e ketij edicionit ne Qytetin e Kievit ne Ucraine

Oleg Pinchuk- artisti i vitit

Alfred Milot Mirashi – Skulptori i vitit

Francesco Corsi- Kuratori i vitit

Valeria Leschova – kuratrice e artit bashkohor

EKA – bandurista e vitit

Maryna Shavrova- promovuese e artit dhe kulturës ukrainase në Itali

Kamaliya – këngëtarja e vitit

Igor Mizrakh – personaliteti i vitit

Elmira Akhundova – diplomatja e vitit

(ajo është ambasadore, deputete dhe shkrimtare e Azerbajxhanit)

Elena Leticia Teresa Mikusinski – diplomatja e vitit

(Amasadore della Argentina a Kiev).

Një mendim mbi “Alfred Milot Mirashi fiton çmimin ‘Skulptori i Vitit’ 2021 në Kiev

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: