” BRAKTISJE “

Janë fshirë fshatra të tërë nga harta prej 30 vitesh që asnjë pushtues nuk mundi ti shpopullonte… E gjithë vëmendja e shtetit është e përqendruar vetem në dy a tre qytete.

Nga Edmond Brozi

Thone qe nje fotografi flet me shume se njemije fjale !

I tille eshte dhe rasti i meposhtem per te cilin nuk do ishte i nevojshem ndonje koment apo titull por do te doja shkurtimisht te sqaroja qe keto foto jane shkrepur jo me larg se 50 km. nga kryeqyteti yne Tirana perkatesisht ne Shkopet, Ferr-Shkopet dhe Skuraj ne rrethin e Kurbinit. Dikur Shkopeti dhe Ferr-Shkopeti ishin lagje te Skurajt por sot jane fshatra ne vete dhe pse popullsia e tyre eshte pergjysmuar si pasoje e levizjeve dhe emigracionit te 30 viteve te fundit.

Keto kulla me tre kate dhe shume te tjera ne keto zona qe prej shekujsh kane sherbyer jo vetem si banesa por dhe si qendra rezistence ndaj pushtuesve te huaj tashme jane lene ne meshire te kohes.Ne cilin do vend tjeter te Europes keto banesa do te restauroheshin dhe pershtateshin per tu vene ne dispozicion te turizmit por tek ne kjo gje nuk ka se si te ndodhe, ketu cdo investim apo fond qe levrohet nuk behet me qellimin e mire ku te perfitoje qytetari i zakonshem. Tek ne investimet behen per te vjedhur nga i pari tek i fundit nepermjet tenderave korruptive dhe PPP-ve.

Prej 30 vitesh fshatrat kudo ne Shqiperi jane lene krejt ne harrese nga shteti ku banoret e tyre te gjendur te tradhetuar nga ata qe i kane votebesuar, neperkembur dhe braktisur pa kurre fare investimesh si ne rruge, shkolla, qendra shendetesore, apo dhe te mungeses se energjise elektrike jane detyruar te shperngulen ne qytete si Tirana, Durresi etj. apo dhe duke marre rruget e emigrimit.

Fshati Skuraj eshte perfshire dhe ne projektin e 100 fshatrave te qeverise per mundesite qe mbart si zone per zhvillimin e turizmit. Kjo zone frekuentohet mjaft pergjate muajve te veres nga pushues ditor per shkak te bukurise dhe pastertise se Lumit te Matit por qe me pak vemendje do te ishte nje destinacion i rendesishem dhe per turizmin kulturor dhe te apasionuarit pas hiking.

Projekti i 100 fshatrave i shume trumbetuar nga kryeministri por deri me tani asgje konkrete i realizuar ne terren, madje nuk besoj te kete as ndonje projekt ne proces nga ana e bashkise Kurbin se si do vijohet… por gjendja e ketyre kullave flet shume.Nuk i kushton gjë shtetit që të subvensionojë mirmbajtjen dhe restaurimin e kullave, në mënyrë që kjo pasuri të vihet në shërbim të njerëzve, në shërbim të historisë dhe të turizmit.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: