Telegrafikisht

Kurbini, mes mundësisë së zhvillimit të turizmit dhe mbetjeve që hidhen kudo!


Por perveç bukurive qe i kemi dhuratë nga zoti, turisti sapo prek tokën shqiptare përballet gjithandej me mbeturina të hedhura sa andej këtej
… 

Vendi ynë kohët e fundit po frekuentohet shumë nga turistët e huaj qoftë  për bukuritë që paraqesin alpet por dhe pastërtinë dhe kthjelltësine e detit në jug, përfshijme këtu dhe turizmin kulturor i cili është i pranishem thuajse  përgjatë gjithë vitit.
Por perveç bukurive qe i kemi dhuratë nga zoti, turisti sapo prek tokën shqiptare përballet gjithandej me mbeturina të hedhura sa andej këtej.  Cilit do i ka rënë rasti si në veri dhe në jug  ku edhe pse gjithandej ka tabela paralajmeruese “ mos hidhni plehra! “ mu në rrëzë të tabeles gjen një grumbull më mbeturina.
Lind pyetja !?  A vertetë jemi popull kaq pisanjos!?
Edhe krahina e Kurbinit nuk  bën përjashtim, gjithë mbeturinat e kryeqytetit mblidhen dhe grumbullohen në grykëderdhjen e Lumit Ishëm i cili është cilësuar si me i ndoturi në Europë dhe për pasojë duke e bërë plazhin e Gotulles të papërdorshem.
Por jo vetem , mbeturinat i gjen të hedhura gjithandej në qytet dhe fshatra ne brigje rrugësh, kanalesh dhe lumenjsh.

Lumi I Matit shquhet për pastërtinë e tij veçanerisht në Skuraj, në pjesën nga Liqeni i Shkopetit dhe deri ku bashkohet me Lumin Fan, mirpo edhe kjo pjesë po fillon të ndotet qoftë nga bisneset ( jo të gjithë ) qe zhvillojnë  veprimtarinë e tyre përgjatë bregut  dhe që më pas i hedhin mbeturinat në lumë qoftë nga pushuesit ditor të cilët pushojnë në formë pikniku në hijet e rrapave duke i lënë mbeturinat  aty . Perveç ndotjes qe i bëhet lumit dhe më pas detit, hedhja apo lënia e mbeturinave në breg të lumit bëhet shkak edhe dëmton edhe pushuesit e tjerë. Shishe qelqi që mund të thyhen dhe mund të hasen në ujë nga fëmijë por dhe të rritur. Pasojat nuk është e vështirë  të imagjinohen.

Por  plehrat  nuk janë i vetmi problem, shpesh pushues  që ndezin zjarre për zgare  dhe ikin dhe e lënë zjarrin ndezur  janë akoma më të rrezikshem pasi tani në muajt e nxehtë te veres zjarri mund te përhapet më lehtë nga ç’mund të imagjinohet. Rasti më flagrant, më i paimagjinueshem ka ndodhur në Skuraj , tek Kisha e Shën Vlashit aty ku para dy muajsh u inagurua dhe restaurimi i kishes dhe disa  media e paraqiten si vend ideal per zhvillim të turizmit por që realisht pati  efekt negativ. Disa “ turiste” kanë ndezur zjarre për zgarë në disa vende madje dhe fare pranë frashërave gjigande mbi treqind vjeçar të cilët nuk janë vetem pronë e kishes, e fshatit por janë një pasuri kombëtare duke qëne se janë MONUMENT NATYRE.  Zjarri duke perfituar dhe nga temperaturat e larta është përhapur nëpërmjet rrënjeve të cilat kanë shtrirje në një sipërfaqe shumë të madhe të fushës duke rrezikuar seriozisht  trungun. Mos  të ishte ndërhyrja e një banori të zonës i cili është munduar me mjete rrethanore ta kufizoje zjarrin pasojat sot do të ishin shumë të mëdha !
Të vjen keq që puna vullnetare e shumë banorëve të zones për restaurimin e kishës por dhe që ai vend te marrë vleren që meriton po shumëzohet me zero nga disa njerëz të papërgjegjshem. ( Të paktën lind nevoja e vendosjes së disa tabelave ku të ndalohet ndezja e zjarreve si dhe hedhja e mbeturinave )

Secili që i shikon këto pamje besoj që ndjehet keq dhe i turpëruar  ku  një vend që secili mund të gjeje qetësi fizike dhe shpirterore po kthehet në  vendgrumbullime plehrash!

Publicitet

kontakt : kurbinalbania@hotmail.com

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: