Laçi mund Tiranën, Duro: Jemi në garë për titullin

Një gol nga goditja e këndit i ka dhënë 3-pikët skuadrës së Laçit në kryeqytet, me bardhezinjtë që sfiduan Tiranën në një duel për Europën. Laçi ishte më kërkues, ndërsa Tirana vuajti jo pak edhe mosprezencën që nga fillimi në fushën e lojës të Torasës dhe Kalesë.

Ndërkohë që me këtë 3-pikësh, skuadra kubrinase është në lojë dhe shpreson që të jetë në tre më të mirat pas 180 minutave të fundit të garës…

Shpëtim Duro, trajneri i skuadrës së Laçit, natyrisht që ndihet mireë pas fitores së sotme në Tiranë, ku spias tij, skuadra tregoi personalitet dhe i meritoi 3 pikët. Duro në “gol pas goli” analizon ndeshjen dhe ndër të tjera ka pohuar: “Ishte një ndeshje shumë vendimtare për momentin tonë, se ishte një kundërshtar direkt. Nuk kishim një gjendje të mirë pas barazimit, por sot fituam ndaj një skuadre serioze si Tirana”.

“Na duhej fitorja patjetër sot, se Tirana luante për dy rezultate. Ne na bënte punë një fitore.  Patjetër që ndeshje të tilla janë të planit taktik. Tirana ka në sulm dy lojtarë sulmi jashtëzakonisht të mirë, e qëllimi ishte t’i mbulonim. Por edhe treshen e mesfushës, për mendimin tim Shehu e Deliu i bënë detyrat mirë, Mazrekaj bën diferencën dhe përballoi lojën shumë minuta e kjo ishte positive”.

“Kemi bërë mirë në të gjithë kampionatin, sidomos me skuadrat kryesuese, jemi gjithmonë Superiorë sa u përket pikëve, kemi gabuar me Skënderbeun e Kastriotin. Do të shohim ndeshjen me Teutën, pastaj të shohim të fundit, unë jam i bindur që s’do të ketë surpriza edhe në javën tjetër se Vllaznia është skuadër interesante”.

“E rëndësishme është të jemi të paktën në zonën e Europës. Janë 5 skuadra që mund të fitonin titullin, është një kampionat i çuditshëm. Laçi duhet të fitojë me Teutën, po fituam me të pastaj të shohim edhe kombinacionet e Partizanit me Vllazninë për ndeshjen e fundit”. 

“Puna e titullit kampion është me raste edhe fat, varet nga skuadra. Ka trajnerë që shkojnë në momentin e duhur me skuadra që duhet të fitojnë dhe është më e lehtë, varet çfarë kampionati e konkurrence ka e del kampion dhe i nxjerrin në piedestal. Të dalësh kampion me Laçin nuk është njëlloj si të dalësh me Partizanin, Tiranën a Vllazninë. Kemi bërë punë të madhe por nuk kemi pasur organikën e duhur se na ka munguar sulmuesi i 25 golave, një si Nuabueze, që do të ndihmonte skuadrën jashtëzakonsiht”.

“Partizanit i kanë shënuar të gjithë, kurse ne i kemi me mesfushorë. Ka rikuperime, por nuk e di se si do të jetë situata e Harmon, Gjithë këtë fazë kemi aktivizuar shumë të rinj që i kanë dhënë pamje tjetër skuadrës, është diçka shumë positive”, – tha trajneri i Laçit, Shpëtim Duro pas ndeshjes me Tiranën.

/Vipsport.al/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: