KRITERET QË DUHET TË PLOTËSOJË NJË DEPUTET KURBINAS.

Te gjithe miqte dhe vizitoret e faqes dhe portalit KURBINI e njohin mire misionin e shenjte per mbrojtjen e trashegimise historike e kulturore te krahines gje qe mund te shihet mjaft qarte ne postimet e saj pergjate ketyre 9 viteve. Nuk kemi dashur e nuk merremi me politike, por ka ardhur nje moment kur nuk “mban uje me pilafi”. Ata qe ua besojme periodikisht administrimin e pasurive publike dhe ata qe duhet t’i mbrojne ato jane pikerisht te “votuarit” politike qe ne keto 30 vite na kane poshtruar si s’ka me keq. Ndaj stafi ynene, me afrimin e zgjedhjeve politike te radhes, shtron per diskutim disa kritere modeste per kandidatet e ardhshem ne keto zgjedhje.

DUKE MARRË SHKAS NGA ZGJEDHJET PARLAMENTARE (25 PRILL 2021), STAFI ADMINISTRUES I FAQES NË FACEBOOK DHE PORTALIT ” KURBINI ” PROPOZON KRITERET QË DUHET TË PLOTËSOJË NJË DEPUTET KURBINAS I CILËSDO FORCË POLITIKE QOFTË.
1. Të jetë një person i diplomuar në një universitet publik me rezultate të mira ose shumë të mira, ose të ketë kryer të paktën një shkollë të lartë në auditoret universitare, sistemi i ditës, (pra për nëse ka një diplomë të vetme, duhet të jetë jo me korrespondencë/part time), dhe absolutisht jo nga universitetet private të skualifikuara zyrtarisht.
2. Të ketë përvoje pune të mirë profesionale në profesionin ku është diplomuar së paku mbi 5 vjet.
3. Të ketë angazhime të ndryshme të cilësuara në jetën intelektuale, kulturore e publike, (pjesmarrës në veprimtaritë e shoqërisë civile, pjestar i stafeve universitare apo botës akademike, autor studimesh apo botimesh profesionale dhe shkencore), dhe të gëzojë respektin e shumicës së komunitetit ku jeton.
4. Të jetë njohës i administrimit të burimeve njerëzore në administratën shtetërore në nivel qendror ose vendor.
5. Të jetë komunikues i mirë në publik (te ketë mundësinë të artikulojë qartë dhe në mënyrën e duhur idetë e veta me gojë dhe me shkrim).
6. Të mos ketë qenë asnjëherë me parë deputet i kësaj zone elektorale, drejtues i zgjedhur i njësive vendore të mëparshme të Kurbinit apo drejtues i degëve të partive politike në njësinë territoriale përkatëse sepse përvojat e tyre kanë rezultuar zhgënjyese.
7. Të deklarojë se është i papërlyer në veprimtari korruptive dhe kriminale (të mos ketë probleme me gjygjësorin).
8. Të deklaroje pasurinë e tij si dhe burimet e të ardhurave, të mos ketë biznese në emër të tij apo pjestarëve të familjes.
9. Të vijë nga një familje e njohur autoktone kurbinase që të mos ketë asnjë lidhje me ish-regjimin komunist si nga babai ashtu edhe nga nëna.
10. Të jetojë në territorin e Kurbinit e jo në Tiranë apo gjetkë jashtë vendit, për sa kohë kryen funksionin e deputetit. Jeni te lutur te shprehni mendimin tuaj ne liri te plote pa asnje rezerve ne menyre mjaft dashamirese, pavaresisht nese zeri yne degjohet apo jo. Ne bejme detyren si qytetare. Faleminderit! Stafi i administratoreve.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: