Bujqësia e Kurbinit në syrin e specialistit – Nga Ymer Hysa.

Nga Medi Gazi

Kohët e fundit poeti, studiuesi dhe intelektuali Kurbinas, Imer Hysa ka dalë në treg me librin e tij të ri
“ Bujqësia e Kurbinit në syrin e specialistit”. Kjo vepër përmban studime, përshkrime, vlerësime, artikuj, intervista. Në këtë libër me kuptimësi të thellë jo vetëm artistike por në radhë të parë praktike dhe shkencore një vend i veçantë i dedikohet edhe personazheve specialistë , të cilët kanë lënë gjurmë të pashlyeshme në kujtesën e brezave në fushat përkatëse të bujqësisë dhe ambientit.
Gjë e cila përbën edhe një mirënjohje për punën e tyre.Vepra është një realizim me rëndësi e njëkohësisht edhe kompleks e përmbajtësor në thellësinë e botës emocionale. Në të shfletohen midis të tjerave edhe shqetësimet e autorit për dukuritë e përditshme dhe përgjithësisht për realitetin e mjegulluar nëpër të cilin vazhdon të jetojë bujqësia në përgjithësi. Është një koncept i shkrirë në art në brendinë e vet dhe paksa i veçantë ku autori i librit komunikon lirshëm me fjalën . Libri tregon për vigjilencën dhe përkushtimin që ka poeti dhe intelektuali Kurbinas në përcjelljen dhe në vlerësimin e ekonomisë bujqësore të Kurbinit.
Fjala në këtë libër ka një muzikalitet të veçantë, i mbushur edhe me figura të shumta me mesazhe të fuqishme dhe shumëdimensionale për lexuesin. Dhe të gjitha këto tabllo realizohen duke ndërthurur punën dhe njohuritë e veta, idetë si dhe përvojën e specialistëve të shumtë në numer dhe të shquar të fushave përkatëse.

Në këtë përmbledhje fjala artistike ka një ligjërim të pastër në mbarështrimin e ndjeshmërive ideore, të dhënave inxhinierike ambientale dhe shkencore në përgjithësi për pasuritë e kësaj zone të mrekullueshme. Mund të themi se ka një stil të dalluar me një vizion real për jetën me hapësirë shpresash dhe me kalitje vullnetesh të reja për të ecur përpara, në hap me kohën.
Libri ka gjithashtu vlera praktike, referente, lidhur me mundësinë e projekteve nga specialistët e të gjitha fushave, si për agranomët , të fushave sociale, ekonomike, inxhinierët, urbanistët apo planifikuesit e territorit.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: