Telegrafikisht

Janar 2021

MILOTI, LARG DHE AFËR

Nga: Sokol Kongoli Pazari i Milotit e ka filluan funksionimin qysh në vitin 1916 Shkolla e parë shqipe në Milot është çelur në vitin 1900, falë përpjekjeve të imzot Prend Bjankit, Sa herë që udha nga kryeqyteti i drejtohet veriut të vendit, qoftë Shkodres apo Kosovës, atje  ku ajo i afrohet lumit Mat, fillon dhe shfaqet qyteza e vogël e Milotit. Në pamje të parë të ngjan [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Vlash Prendi, mësuesi i përkushtuar që mësoi 41 breza

Mësuesi nga Kurbini Vlash Prendi mbylli këto ditë karrieren e tij si arsimtar, duke u vlerësuar për kontributin dhe përkushtimin e tij për arsimimin dhe edukimin e fëmijëve të fshatit Skuraj. Këto ditë në shkollen e Skurajve u organizua një ceremoni modeste për të vlerësuar punën e edukatorit dhe arsimitarit Vlash Prendi, i cili doli në pension. Vlash Prendi ka shërbyer pas 40 [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Laçi mposht Teutën dhe i rrëmben vendin e dytë, ndaj durrsakëve vendos sërish Mazrekaj

Laçi ia ka dalë të marrë suksesin e dytë radhazi, teksa mposhti në shtëpi Teutën me rezultatin minimal 1-0. Ashtu si ndaj Tiranës në javën e kaluar, edhe këtë herë triumfi për të besuarit e trajnerit Shpëtim Duro u vendos nga këmbët e Mentor Mazrekaj. Fantazisti shfrytëzoi më së miri një gabim të mbrojtjes durrsake dhe nuk e pati të vështirë për të mposhtur portierin [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Prokuroria hesht!Qeveria hesht!Më se paku, varjani në qafë asaj kompanie këtë urë, ta rindërtojë çikë më çikë, ashtu siç ka qenë.

Nga Mentor Kikia Nuk ju dhimbset asnjë lloj pasurie e këtij vendi, o të pangopur? Kjo urë është ndërtuar plot 93 vjet më parë. Ka parë në jetën e saj dimra e vërshime uji shumë herë më të mëdha se ky i tanishmi, por ka rezistuar. Unë nuk jam ekspert, por nuk ka asnjë dyshim që kjo urë u dëmtua, pra njëra këmbë e saj u zhyt, sepse lumit iu mor zhavorri deri fare pranë [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Laçi ja del te mposhte Tiranën në transfertë. Tirana zhytet në krizë.

Laçi ia doli të mposhte Tiranën dhe të rikthehet te rezultatet pozitive. Pas ndeshjes, për Supersport trajneri Shpëtim Duro ka theksuar se Mazrekaj, autori i golit të sotëm është lojtari më i rëndësishëm i skuadrës. Ndërkohë, shtoi se ai personalisht e sheh Vllazninë 99% kampione. Me të gjitha skuadrat që kam drejtuar, me Tiranën bilanci ka qenë pozitiv.Mazrekaj jo vetëm se [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Familja Qypi e Kurbinit dhe Masakra e Bushneshit

Nga Dalip Greca( Rrëfim i Bardhok Ndreut ) Sigurimi i dha Zefit helm që të helmonte Mark Pirolin Por prapë nuk na u ndanë hallet me qeverinë. Hetuan një djalë të Gjergjit, vazhdon Bardhoku rrëfimin e historisë me plot të papritura të familjes Qypi… U akuzua se kishte furnizuar me bukë komitët që donin të rrëzonin komunistët. E kapën e çuan tek Nuri Luçi, e [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Urën e Zogut po e shkatërron babëzia dhe jo natyra!

Nga Elton Laska Ura e Zogut një nga asetet e trashëgimisë historike të Kurbinit, e shpallur Monument Kulture, e ndërtuar në vitin 1927 rrezikon shembjen. Mediat fajësojnë për këtë natyrën dhe prurjet e lumit Mat, të cilat përgjatë stinës së dimrit po shkaktojnë përmbytje masive në zonën e Bregut Matës, në Kurbin e Lezhë.Urën mbi lumin Mat që dikur lidhte verilindjen me [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Reshjet masive të shiut/ Dëmtohet ura e Zogut në Milot

Ura e zogut e sapo ndertuar Reshjet e dendura të shiut nuk kanë kursyer as “Urën e Zogut” në Milot, një monument kulture i mbrojtur nga shtetit. Prurjet e shumta të lumit kanë bërë që një nga këmbët e e urës të fundoset në lum me rreth 2 metra. Për pasojë i gjithë monumenti ka lëvizur, ndërsa traseja në anën veriore është spostuar me rreth një metër [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Laçi fiton pa vështirësi, Kukësi pëson humbjen e tretë radhazi.

Laçi ka mposhtur pa shumë vështirësi Kukësin teksa në shtëpinë e tyre shënuan tre herë në portën e verilindorëve ndërsa pësuan vetëm një herë. Kurbinasit e trajnerit Shpëtim Duro shfrytëzuan më së miri rastet e shfaqura dhe gjetën golin e parë falë një ishi të sfidës si Emiliano Musta. Ndërkohë, teksa po pritej që pjesa e parë të mbyllej me rezultatin 1-0, [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Përmbytjet, familjet e prekura nga tërmeti në mëshirë të fatit!

Nga Elton Laska Përmbytjet e tokave bujqësore në Kurbin prej vitesh janë rikthyer në traditë, ndërkohë kultura e parandalimit nuk është ngulitur ende në institucionet tona vendore. Drejtoria e Bordit të Kullimit, por edhe Bashkia e Kurbinit kanë pasur kohën e mjaftueshme për të bashkërenduar punën për pastrimin e kanaleve të para dhe të dyta kulluese. Kjo nuk ka ndodhur pasi [ Lexo më shumë...]

0 Comments