Telegrafikisht

Nëntor 2020

Laçi shkelqen ndaj Apolonise. Nica: Problemi ishte te lufta sportive

U duk se do të ishte një tjetër ditë “Jo” për Laçin ndaj Apolonisë, megjithatë për të nxjerrë sa më mirë teknikun Stavri Nica në ndeshjen e parë të tijin në stolin e kurbinasve, mendoi Kirian Nuabueze. Golashënuesi më i mirë i sezonit të kaluar shpërtheu këtë sfidë me një tregolësh, duke përmbysur golin e Omerit.Dy herë në fraksionin e parë dhe më pas edhe një [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Cungu: Mungesat po ndikojnë te Laçi, lojtarët e ardhur të tregojnë veten

Armando Cungu dhe Laçi ende nuk po shijojnë fitoren e parë në kampionat, ndërsa sot madje kanë pësuar disfatën me Kukëisn, një rival në betejën e titullit kampion. Pas ndeshjes, në prononcimin për “Supersport”, Armando Cungu ka pohuar: “Luanim çdo gjë për çdo gjë për të marrë tri pikët aq më tepër ndaj Kukësit. Ishtë një ekip që nuk kishte shënuar asnjë gol, e [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Bilanc i ZI në Shqipëri! 19 viktima dhe 735 raste të reja brenda 24 orëve në vend, 7 pacientë po luftojnë me vdekjen në intubim, shkon në 735 numri i jetëve të humbura

TIRANË– 735 viktima, 16.899 të sëmurë aktivë dhe 16.666 pacientë të shëruar. Ky është bilanci i Covid-19 në Shqipëri, që nga fillimi i pandemisë. Ministria e Shëndetësisë gjatë përditësimit të të dhënave për Covid-19, bëri me dije se sërish është shënuar një rekord viktimash në Shqipëri, 19 viktima! 7 qytetar nga Tirana, 2 qytetare nga Elbasani, 2 qytetar nga [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Itali/ Miloti, artisti shqiptar që po lë “gjurmë” ndërkombëtare me çelësin e tij

Artisti italo-shqiptar Alfred Mirashi, i njohur me emrin e artit Milot, do të jetë pjesë e ekspozitës së parë të Bienales Ndërkombëtare të Jinan, në provincën e Shandong, Kinë. Ekspozita do të inaugurohet në 12 Dhjetor 2020 dhe do të qëndrojë e hapur deri më 31 Mars 2021, duke ofruar për publikun, në dhomat e Muzeut të Artit Shandong dhe Muzeut të Artit Jinan, punimet e [ Lexo më shumë...]

0 Comments

KUVENDI KISHTAR I MATIT I VITIT 1462 DHE FORMULA E PAGËZIMIT

Nga Eqrem Çabej Ishte viti 1462, një kohë kur udhëheqësi i fuqive t’armatosura të Shqipërisë, Skënderbeu, me gjithë disa fitore që kishte pasur bash në ato vjete, gjindej në luftë të pabarabartë me ushtrinë e Osmanëve. Një pjesë e mirë e vendit kishte rënë në duar të këtyre pushtuesve të rinj. Besimi islamik që sillnin këta me vete po depërtonte kudo, në [ Lexo më shumë...]

0 Comments

CUNGU “Merituam fitoren”, Partizani është Partizan! Më është bërë makth minuta e fundit

Armando Cungu e pranon edhe vetë se për Laçin ky nuk ka qenë një fillim sezoni ashtu siç pritej apo ishte parashikuar për vetë synimet që i vunë vetes në verë kurbinasit, që ishin ndër më aktivët në merkato, duke afruar jo vetëm sasi, por edhe cilësi lojtarësh, apo duke sakrifikuar në buxhet e duke mos shitur lojtarë si Nuabueze. Pas ndeshjes së sotme në “Elbasan [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Duel i zjarrtë por pa gola, Partizani dhe Laçi ndajnë pikët

Partizani ka mbyllur javën e tretë me një barazim 0-0 me Laçin, një nga ekipet më aktive në merkaton e verës dhe që u vu në radhë me kandidatët për titullin kampion. Madje, të kuqtë e Ilir Dajës kanë fituar stabilitet, teksa në tri javë kanë marrë 4 pikë. Janë afër kreut, por pa harruar edhe mungesat e lojtarëve të rëndësishëm si Kordeiro e Asani që nuk luajtën. [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Pazari i Milotit, “bombë biologjike” në kohë pandemie!

Nga Elton Laska Lufta ndaj pandemisë, është vetëm propagandë dhe realiteti në terren, është i trishtë dhe me pasoja fatale për vendin. Parashikimet ogurzeza për shifra të frikshme të numrit të vdekjeve, tashmë janë realitet, ndërsa shifrat e paraqitura nga Ministria e Shëndetësisë, janë të racionuara dhe nuk përputhen më të vërtetën. Në një kohë kur qytetarët [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Artisti shqiptar Alfred Mirashi- Milot prezanton Italinë në Bienalen e Artit në Kinë

Tom Therçaj Më dt.12 dhjetor 2020 do të organizohet në Kinë Bienalja e Artit Kontemporan me titull “Fuqia e Harmonisë” në Jinan, Shandong ku është i ftuar artisti Italo-Shqiptar Alfred Mirashi- Milot. Milot do të prezantojë italianë në Muzeun e artit të Shandogut . Veprat e Milotit janë ato të një artisti thellësisht të apasionuar dhe mjaft ambicioz. I nxitur nga nevoja [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Pandemia Corona po del jashtë kontrollit

Të premten (06.05) Tirana është cilësuar nga ekspertët anti-Covid-19 si “zonë e kuqe”. Ky cilësim, që shpreh gjendjen e rrezikut të lartë, ka ardhur nga rritja e rasteve të reja ditore me 14 përqind të premten në krahasim  me një ditë më parë. Kapacitetet spitalore për të pritur shtrimet e reja ditore në spitalet anti-covid të kryeqytetit janë tanimë të [ Lexo më shumë...]

0 Comments