Telegrafikisht

TË PISH GJAKUN TËND ?!

Nga Hil Kabashi
Në një fshat u ngriten njerëzit kundër një ujku, i cili shfaroste bagëtinë në stallë. Disa vendosen të organizohen me pushkë dhe me sëpata për ta vrarë ujkun. Ndërkaq, një plak i këshilloi ata në këtë mënyrë:
– “S’ka nevojë të nevrikoseni dhe të bëni zhurmë fare. Merreni vetëm një thikë dytehesh, lyenie me gjak dhe vendosnie para derës ku gjenden bagëtitë. Kur të vijë ujku, i cili është i etshëm për gjak, më parë do të lëpijë thikën e përgjakur, me ç’rast ai do ta presë gjuhën e vet. Pastaj, ai do të thithë gjak pandërprerë, derisa të ngordhë, duke mos ditur se po e pi gjakun e vet…”
Me vrasjet, hakmarrjet, krimin, vetëvrasjet, divorcin, abortin, trafiqet, braktisjen nga vendi, akcidentet në asfalt me shifra alarmuese, me ndotjen e pamëshirshme të mjedisit…, ka rrezik se ne po vetëshfarosemi, ose siç thotë populli ynë: “po e vrasim vetën me gisht të madh”.! Indiferentizmi, moskokëçarja dhe moskujdesi në këto momente mund të na kthehet dikur në bumerang, i cili mund të na kushtojë shumë, duke marrë para sysh se “demokracia shndërrohet në tirani, nëse jepet me tepri” (Platoni).

Publicitet

kontakt : kurbinalbania@hotmail.com

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: