“Salillari” dëmton lumin Mat, banorët: Lumi po na gerryen tokat.

 

0

Kjo që po shihni është një masakër mjedisore që po i bëhet lumit Mat, pranë fshatit Ferrë Shkopet.

Kamionët dhe ekskavatorët e kompanisë Salillari çdo ditë gërryejnë shtratin e këtij lumi për të marrë rërë dhe zhavorr. Kjo ka bërë që rrjedha e tij të devijohet, duke shkaktuar edhe eriozion në tokat bujqësore të banorëve të kësaj zone.

Për disa nga banorët, këto toka janë i vetmi burim të ardhurash që ata kanë. Por edhe këto toka, kjo kompani po i gërryen dita ditës.

Një pjesë e këtij shtrati lumi që dikur shfrytëzohej edhe si zonë plazhi, tashmë është mbushur me interte. Banorët thonë se kompania Salillari këto mbetje i sjell gjatë natës nga Tirana.

Top Channel

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: