Mulliri i vjeter- Poezi nga Ymer Hysa

OLYMPUS DIGITAL CAMERA 

Mulliri i vjeter

Rrotën tënde se rrotullon më forca e ujit
As dhëmballët e gurtë nuk të bluajnë drithra,
Një nga një po të bien trarët e tjegullat e gurit
Themelet po ti mbulon myshku dhe hithra.

Jo jo, ti mulli nuk bluan më drithra
Tashmë bluan veç kujtime e legjenda,
Bluan trurin tim sikur bluan misra
Miell mendimesh prodhon, me rreze zero.

Plakur je o mulli sfidant, pesëshekullorësh
Pesë faqe robi i thone në vendin tim,
Ti dikur bluaje drithra falas për banorët
Sot bluan trurin tim e nxjerr miellin mendim.

Ti vjen i heshtur nga shekujt si plak i braktisur
Dhe pse jetët njerëzore shekujve mbajte gjallë,
I ke falur njerëzit kokëkrisur dhe të pa ditur
Se ti prodhon miell jo vetëm për njerëzit zemërbardhë.

Ti mulli që bluan trurin tim
Mulli i braktisur
“Mulliri Fallë”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: