NGA DURRËSI NË KURBIN, NË SHKALLËN E SHËNGJERGJIT ETJ. Nga Aurel PLASARI

Shënim toponimik Ekskluzive për kurbini.info Nuk do t’i kisha vënë mend tekstit në fjalë sikur ai të mos fillonte me një fjali mirëfilli letërsie: “Në vitin e Mishërimit të Zotit 1096, për shumë net radhazi, u panë të binin nga qielli yje aq dendur si pika shiu” (“Anno ab Incarnatione Domini m. x c vVazhdoni leximin “NGA DURRËSI NË KURBIN, NË SHKALLËN E SHËNGJERGJIT ETJ. Nga Aurel PLASARI”

Emocione, gola dhe spektakël në Durrës, në fund Teuta dhe Laçi ndahen në barazim.

Kurbinasit i kanë rezistuar mirë trysnisë së Teutës e cila kërkonte të mbronte vendin e dytë dhe kanë goditur me një kundërsulm vdekjeprurës, të finalizuar me të zakonshmin Shtubina. Nga ai moment ka filluar një “shtetrrethim” i mirëfilltë para portës së Selmanit, me Teutën që provoi në çdo mënyrë për të gjetur barazimin. Goli erdhiVazhdoni leximin “Emocione, gola dhe spektakël në Durrës, në fund Teuta dhe Laçi ndahen në barazim.”

Mulliri i vjeter- Poezi nga Ymer Hysa

  Mulliri i vjeter Rrotën tënde se rrotullon më forca e ujit As dhëmballët e gurtë nuk të bluajnë drithra, Një nga një po të bien trarët e tjegullat e gurit Themelet po ti mbulon myshku dhe hithra. Jo jo, ti mulli nuk bluan më drithra Tashmë bluan veç kujtime e legjenda, Bluan trurin timVazhdoni leximin “Mulliri i vjeter- Poezi nga Ymer Hysa”

Prenga debuton me fitore , Laçi mund Tiranën.

Entuziazmi i Tiranës për fitoren ndaj Kastriotit ka zgjatur vetëm nj javë duke qenë se skuadra e drejtuar nga Ardian Mema është mundur sot në Laç me rezultatin 2-1 nga kurbinasit. Prenga ka debutuar në këtë mënyrë me një fitore mjaft të rëndësishme në krye të stolit të Laçit, duke e lënë pas atë humbjeVazhdoni leximin “Prenga debuton me fitore , Laçi mund Tiranën.”