Telegrafikisht

Shtator 2018

Kush ishte Moisi Golemi

MOISI GOLEMI… dhe MASAKRA E KOSTANDINOPOJES Moisi Golemi (Moisi Aranit Golem Komneni)… ishte princ i Dibres dhe nip i princit legjendar Gjergj Aranit Komneni… Me rikthimin e Skenderbeut në Krujë, ai bâhet komandanti i forcave kufitare të Lidhjes së Lezhës. Njêni nga oficert e tij mâ të guximshem e të suksesshem, i cili merrte shumë kritika nga Skenderbeu për guximin [ Lexo më shumë...]

1 Comment

Surprizë në Kamëz, Shtubina i jep tre pikët Laçit në shtesë

Golat në minutat e fundit janë kthyer në normalitet për skuadrën e Laçit në këtë kampionat dhe ajo falë tyre ka arritur të marrë një tjetër rezultat të rëndësishëm. Sot, tre pikët kanë ardhur në një fushë të vështirë si ajo e Kamzës, ku Shtubina ka qenë ai që ka gjetur golin në ekstremin e ndeshjes. Në një ndeshje ku Kamza ka luajtur më mirë dhe ka kërkuar më [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Pamje të rënda/ Therja e bagëtive dhe tregtimi i mishit në kushte skandaloze në Milot

Tregtimi i gjësë së gjallë në Milot vijon të jetë një skandal i vërtetë. Në kushte aspak normale dhe jashtë çdo standarti Higjeno-Sanitare, fermerët e zonave të ndryshme bëjnë therjen e gjësë së gjallë në çdo cep të këtij tregu. Ky treg vazhdon të mbesë një sfidë e pakapërcyeshme për Autoritetin Kombëtarë të Ushqimit. Tregtimi i produkteve me bazë shtazore [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Nuk ka fitues në “Redi Maloku”, Kastrioti dhe Laçi ndajnë nga një pikë

Kastrioti dhe Laçi kanë ndarë nga një pikë në takimin e vlefshëm për javën e pestë të Kategorisë Superiore. Takimi i luajtur në “Redi Maloku” ka pasur brenda gjithçka, duke përfshirë golat, kartonët e kuq apo edhe nervozizmin por ka munguar fituesi. Në minutën e 47, Çela është larguar me karton të kuq, ndërsa Najdenov nga Laçi është larguar në minutën e 65. Kur [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Sa ishte i gjatë Skënderbeu?

Kur është fjala për ato personalitete që kanë lënë shumë gjurmë në histori, kureshtja njerëzore kërkon të mësojë për ta edhe gjëra dhe detaje nga më të voglat. Kështu, figura më madhore e popullit shqiptar, Kryezoti mesjetar, Gjergj Kastrioti, i mbiquajturi Skënderbe, shpeshherë është portretizuar dhe përshkruar si një njeri fort i madh dhe tejet i fuqishëm. Por sa [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Laçi e Partizani ndajnë pikët, miqtë pretendojnë për një penallti të mohuar

Laçi dhe Partizani kanë ndarë nga një pikë në ndeshjen e sotme mes tyre, duke vazhduar të qëndrojnë në grupin e skuadrave pretendente për pjesën e sipërme të klasifikimit. Një ndeshje e barabartë për rastet e krijuar nga ekipet, por që mund të kishte pasur një fat krejtësisht ndryshe nëse gjyqtari Beqiri do të kishte akorduar një penallti në pjesën e para për të [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Panairi i tretë i prodhimeve të Kurbinit

Panair ne Kurbin për promovim të produkteve  blegtorale, frutave bio autoktonë, mjaltë, ushqime dhe gatime brumi dhe embëlsira nga prodhues kurbinas. Por edhe produkte artizanale, veshje tradicionale, e libra nga autorë vendas. Një veprimtari mbresëlënëse, me mjaft vizitorë, që kane shijuar gatimet tradicionale. Pas vizitave ne stendat e Panairit lokal, aktiviteti ka vijuar ne prani [ Lexo më shumë...]

0 Comments