23 Gushti, Dita Europiane e Përkujtimit të Viktimave të Stalinizmit dhe Nazizmit

lek-previzi-3

Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit ka kujtuar sot ditën Europiane të Kujtimit për Viktimat e Komunizmit në ish-kampin e internimit në Tepelenë.

Aktivitetet kanë në thelb kurimin e së shkuarës duke nxjerrë në dritë dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit dhe krimet e komunizmit, si një mundësi që regjime të tilla të mos përsëriten më.

Aktiviteti filloi me ekspozitë me materiale arkivore të AIDSSH “Persekutimi komunist në zonën e Tepelenës”, për të vijuar me simpozium shkencor mbi kuadrin historik dhe juridik të punës së detyruar, në përgatitje të konferencës mbi kampet e punës së detyruar, të zbatuar nga AIDSSH, me mbështetjen e PNUD Shqipëri dhe Qeverisë së Italisë.

Kurimi i së shkuarës dhe dëmshpërblimi i të burgosurve politikë në Shqipëri

Qëllimi i Ditës së Kujtimit është të ruajë kujtimin e viktimave të deportimeve masive dhe shfarosjeve, duke promovuar vlerat demokratike me qëllim të përforcimit të paqes dhe stabilitetit në Europë.

Qeveria shqiptare në afro 5 vite qeverisje ka arritur të kurojë një sërë çështjesh si, dëmshpërblimi i të burgosurve politikë që janë gjallë me tetë këste, ndërtimin e dy muzeve si Bunk’Art 1 dhe  Bunk’Art 2, si dhe shpalljen muze të burgut të Spaçit dhe hapjen e dosjeve të sigurimit të shtetit.

Po ashtu do të vijojë dhe dëmshpërblimi për trashëgimtarë dhe çuar më tej procesin e kurimit të së shkuarës, si një mundësi që regjime të tilla të mos përsëriten më.

Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit, ka përzgjedhur ish-Kampin e internimit të Tepelenës si shenjë kujtese dhe nderimi për viktimat e sistemit totalitar në Shqipëri për të vijuar procesin e kurimit me të shkuarën, aktivitet i cili do të vijojë gjatë gjithë ditës së sotme.

Dita Europiane e Përkujtimit të Viktimave të Stalinizmit dhe Nazizmit

Parlamenti Europian në vitin 2008 miratoi një Deklaratë mbi shpalljen e 23 Gushtit si Dita Europiane e Kujtimit për Viktimat e Stalinizmit dhe Nazizmit.

Deklarata thekson se deportimet masive, vrasjet dhe skllavërimet e kryera në kontekstin e akteve të agresionit nga stalinizmi dhe nazizmi bien në kategorinë e krimeve të luftës dhe krime kundër njerëzimit.

Kjo deklaratë gjithashtu njohu ndikimin dhe rëndësinë e rendit dhe pushtimit sovjetik në dhe për qytetarët e shteteve postkomuniste, të cilat janë pak të njohura në Europë dhe për këtë arsye kërkoi si domosdoshmëri ruajtjen e kujtimit të viktimave të deportimeve masive e të shfarosjeve dhe në të njëjtën kohë duke rrënjosur më mirë demokracinë e duke forcuar paqen dhe stabilitetin në kontinentin tonë për të parandaluar përsëritjen e krimeve të nazizmit dhe stalinizmit.

Gjatë Presidencës hungareze të BE të vitit 2011, një nismë hungareze – lituaneze – polake rezultoi në marrjen e ministrive të drejtësisë nga BE, duke pranuar një dokument që lidhet me kujtimin e regjimeve totalitare.

Kjo ditë u shpall 23 Gushti. Që nga viti 2011 çdo vit një vend europian organizon një konferencë kushtuar Ditës Europiane të Kujtimit.

Dita Europiane e Përkujtimit të Viktimave të Stalinizmit dhe Nazizmit, e njohur si Dita e Shiritit të Zi në disa vende, e cila është përkujtuar më 23 gusht, është dita ndërkombëtare e përkujtimit për viktimat e ideologjive totalitare, veçanërisht regjimet totalitare komuniste, stalinizmin, nazizmin dhe fashizmin.

Ajo u caktua nga Parlamenti Europian në 2008/2009 si “Dita e Kujtimit për të gjithë Europën për viktimat e të gjitha regjimeve totalitare dhe autoritare, për t’u përkujtuar me dinjitet dhe paanësi” dhe është përkujtuar çdo vit nga organet e Europës së Bashkuar që nga viti 2009.

Rezoluta e Parlamentit Europian për vitin 2009 mbi ndërgjegjen dhe totalitarizmin europian, bashkëfinancuar nga Partia Popullore Europiane, Aleanca e Liberalëve dhe Demokratëve për Europën, Aleanca e Lirë Greko-Europiane dhe Bashkimi për Europën e Kombeve, bëri thirrje për zbatimin e saj në Të gjithë Europën.

Krijimi i 23 Gushtit si një ditë përkujtimore ndërkombëtare për viktimat e totalitarizmit u mbështet gjithashtu nga Deklarata e Vilniusit e Asamblesë Parlamentare të OSBE-së.

23 Gushti u zgjodh për të përkuar me datën e nënshkrimit të Paktit Molotov-Ribbentrop, një pakt pa agresion i vitit 1939 midis BRSS dhe Gjermanisë naziste që përmbante një protokoll që ndau Rumaninë, Poloninë, Lituaninë, Letoninë, Estoninë dhe Finlandën në Sferat gjermane dhe sovjetike të influencës.

Traktati u përshkrua nga Presidenti i Parlamentit Europian, Jerzy Buzek në vitin 2010 si “marrëveshja e dy formave më të këqija të totalitarizmit në historinë e njerëzimit”.

Dita e përkujtimit filloi në protestat e mbajtura në qytetet perëndimore kundër krimeve sovjetike dhe okupimit në vitet 1980, të iniciuara nga refugjatët kanadezë nga vendet e pushtuara nga Bashkimi Sovjetik dhe që kulmuan në Rrugën Balltike, një demonstrim i madh gjatë revolucioneve të vitit 1989, që kontribuan në çlirimin e shteteve balltike.

Qëllimi i Ditës së Kujtimit është të ruajë kujtimin e viktimave të deportimeve masive dhe shfarosjeve, duke promovuar vlerat demokratike me qëllim të përforcimit të paqes dhe stabilitetit në Europë.

Krimet e komunizmit në Shqipëri

Krimet e diktaturës në Shqipëri kanë qenë monstruoze, ende askush nuk është hetuar për krimet kundër njerëzimit, ende janë 7200 varre të humbura të të ekzekutuarve natën, tinëz nga Sigurimi i Shtetit.

Ja disa të dhëna që janë përsëritur për 26 vite, përpunuar nga shoqatat e të përndjekurve politikë në rrethe:

Të ekzekutuar    6,023  persona

Të vdekur në burg 1,065

Të burgosur 34,135    (26,768 burra dhe 7,367 gra)

Të sëmurë mendorë 260

Të internuar deri në vitin 1954 59,517

Të vdekur në internim 9,000

Shqipëria kishte në periudhën e diktaturës 23 burgje dhe 48 kampe internimi. Gjatë sistemit komunist u burgosën dhe u pushkatuan nëpër burgje gjithsej 6,535 viktima.

Numri i varreve të humbura që janë groposur tinëzisht në fshehtësi nga sigurimi i shtetit, është afërsisht 6,800 persona (por është edhe më i madh dhe përllogaritet 7,200), por ende nuk ka një shifër të saktë, madje këta janë persona që nuk kanë ende një varr ku familjarët e tyre të kenë mundësinë të nisin vajin apo kujën për njerëzit që ende nuk i kanë në një prehje të qetë dhe njerëzore, ndonëse konsiderohen martirë të lirisë.

Shqipëria burg e izoluar nga bota ngriti një sistem i tërë burgjesh, si në Gjirokastër, Tepelenë, Vlorë, Korçë, Berat, Elbasan, Durrës, Tiranë, Burrel, Shkodër, Peshkopi, Pukë, Mirditë… etj.

Në regjimin diktatorial, shqiptarët bënë: 914,000 vite burg dhe 256,146 vite internim.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: