Laçi mund Luftëtarin, Përmbysje në minutën e 95

Tre pikë të artë për Laçin. Kurbinasit mundën 2-1 Luftëtarin dhe ia arritën këtij qëllimi me një gol të shënuar në minutat shtesë nga Eglentin Gjoni. Bluzinjtë u shfaqën mirë në pjesën e parë dhe Shkurtaj e Ymeraj ishin një rrezik konstant. Në fundin e pjesës së parë ishte Shkurtaj ai që pas një kundërsulmiVazhdoni leximin “Laçi mund Luftëtarin, Përmbysje në minutën e 95”

23 Gushti, Dita Europiane e Përkujtimit të Viktimave të Stalinizmit dhe Nazizmit

Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit ka kujtuar sot ditën Europiane të Kujtimit për Viktimat e Komunizmit në ish-kampin e internimit në Tepelenë. Aktivitetet kanë në thelb kurimin e së shkuarës duke nxjerrë në dritë dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit dhe krimet e komunizmit, si një mundësi që regjime të tilla tëVazhdoni leximin “23 Gushti, Dita Europiane e Përkujtimit të Viktimave të Stalinizmit dhe Nazizmit”

Kukësi – Laçi përfundon në barazim, ndajnë nga një pikë

Kukësi dhe Laçi kanë ndarë nga një pikë në ndeshjen e tyre të parë në Kategorinë Superiore. Ndeshja e luajtur në stadiumin “Elbasan Arena”, është mbyllur në barazim 1-1, ku të dyja skuadrat kanë pasur raste për të shënuar edhe golin e fitores. Të parët në avantazh, kaluan verilindorët me anë të Uilliamit me kokë,Vazhdoni leximin “Kukësi – Laçi përfundon në barazim, ndajnë nga një pikë”

Abuzimi me ndihmën ekonomike. Shteti shqiptar paguan më shumë për një të burgosur se sa për një familje të varfër.

Shqipëria është vendi i vetëm në Europë që nuk mat varfërinë, pasi prej vitesh nuk ka të përcaktuar një minimum jetik.   Ndonëse trajton me ndihmë ekonomike mbi 80 000 familje, ku pagesa maksimale është 8 mijë leke të reja, kjo shumë nuk është vlerësuar duke pasur parasysh çmimet e produkteve të shportës dhe konsumit.Vazhdoni leximin “Abuzimi me ndihmën ekonomike. Shteti shqiptar paguan më shumë për një të burgosur se sa për një familje të varfër.”

E pabesueshme, në Brazil shënohet një gol nga goditja e këndit (VIDEO)

  Junior Sornoza mund të ketë shënuar golin e karrierës të premten kundër Defensor Sporting, në ndeshjen e parë të raundit të dytë të Copa Sudamericana. Në kohë shtesë, ai shënoi drejtpërsëdrejti në cepin e portës pas një goditje nga këndi duke lënë të shtangur portierin Guillermo Reyes, i cili nuk mundi që ta arritiVazhdoni leximin “E pabesueshme, në Brazil shënohet një gol nga goditja e këndit (VIDEO)”

MBLEDHJA E MUKJES, ATY KU LINDI NGA NACIONALISTËT DHE U VARROS NGA ENVER HOXHA DHE JUGOSLLAVËT IDEA E SHQIPËRISË ETNIKE

MUKJA, PIKA E THYERJES, 75 VITE PAS Mbledhja e Mukjes u mbajt prej 1-3 gusht 1943. Aty morën pjesë 12 përfaqësues të Frontit Nacionalçlirimtar dhe 12 përfaqësues të Ballit Kombëtar. Pas shumë diskutimesh dhe lëshimesh të dyanshme, u arrit marrëveshja për luftë të përbashkët dhe të menjëhershme kudër pushtuesit përkrah aleatëve të mëdhenj. Gjithashtu, uVazhdoni leximin “MBLEDHJA E MUKJES, ATY KU LINDI NGA NACIONALISTËT DHE U VARROS NGA ENVER HOXHA DHE JUGOSLLAVËT IDEA E SHQIPËRISË ETNIKE”

GJERGJ KASTRIOTI – SKËNDERBEU DHE ARBËRIA E EPOKËS SË TIJ – Nga EUGJEN MERLIKA

Viti 2018, si vit jubilar i historisё sonё, ose mё saktё, i pjesёs mё tё ndritur tё saj, qё 550 vite mё parё, mё 17 janar 1468, me kalimin n’amshim tё Gjergj Kastriotit, do tё mbyllte njё epokё, na kthen vёmёndjen n’atё periudhё historike qё pёr shqiptarёt, nё sajё tё fuqisё marramendёse tё ngjarjeve dheVazhdoni leximin “GJERGJ KASTRIOTI – SKËNDERBEU DHE ARBËRIA E EPOKËS SË TIJ – Nga EUGJEN MERLIKA”

Laçi i thotë lamtumirë Europës, humb dhe në shtëpi

Laçi nuk ka arritur që të përmbysë rezultatin e ndeshjes së parë 3-0 ndaj Moldes, madje duke pësuar një disfatë 0-2 edhe në shtëpi kundër norvegjezëve. Takimi është dominuar nga miqtë, të cilët nuk kanë lejuar kurbinasit në asnjë moment që të diskutojnë kualifikimin e tyre. Golat e shënuar në fundin e pjesës së parëVazhdoni leximin “Laçi i thotë lamtumirë Europës, humb dhe në shtëpi”

Në futboll nuk ka të pamundura, Laçi shpreson ndaj Moldes. Formacioni i mundshëm

Laçi do të presë në shtëpi skuadrën norvegjeze të Moldes, ku do të synojë kalimin për në turin e tretë të Ligës së Europës. Takimi i parë në transfertë, është mbyllur me fitoren e Moldes me rezultatin e pastër 3-0, por kurbinasit kanë treguar se dinë të befasojnë. Skuadra e fundit që u befasua ngaVazhdoni leximin “Në futboll nuk ka të pamundura, Laçi shpreson ndaj Moldes. Formacioni i mundshëm”