Telegrafikisht

18/07/2018

Hiç, asgjë…ra tërmet! – Nga Artan Fuga

Nga Artan Fuga Ra tërmeti  aty rreth orës 15:00, isha në restorant, askush nuk çau kokë. Dikush vazhdoi të thërriste : Edhe një syltjaç për këtë zonjën kamarier! Termet – tha dikush dhe ngriti gotën e birrës. Vazhduan lëkundjet, ndërkaq klientë e personeli i restorantit as e bënin qefin qeder. Ja ra ndërtesa edhe pastaj… Ja vdiqëm, po pastaj? Pastaj çfarë? Pas pak [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Europa League/ Në Laç synohet kualifikimi, formacioni i mundshëm i kurbinasve

Laçi do të presë nesër në shtëpi kundërshtarin nga Qipo, Anorthosis në kuadër të turit të parë eliminator për Ligën e Europës kurbinasit kanë një mundësi reale për të kaluar në turin e dytë, duke qenë se në ndeshjen e parë kanë bindur, megjithëse humbën me rezultatin 2-1. Në Laç, aty ku bardhezinjtë do të kenë edhe mbështetjen e tifozëve, do të mjaftonte një [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Hidhet shorti i Kategorisë Superiore, java e parë fillon me supersfida

Në ambientet e FSHF-së është hedhur shorti për kalendarin e Kategorisë Superiore 2018-19. Pas një viti mungesë, sezonin e ardhshm do të rikthehet edhe derbi i kryeqytetit dhe shorti ka vendosur që derbi i parë të luhet në javën e gjashtë. Këtë sezon, Kategoria Superiore do të nisë në datën 19 gusht, ndërkohë që finalja e Superkupës së Shqipërisë do të luhet në [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Birra e diktaturës

Nga Edison Ypi Birra e diktaturës nuk kishte lidhje me shuarjen e etjes. Ishte sapun për fytin, tretëse yndyrash, dhjamrash, sgrasator i marrinave gastronomike që shqiptari hidhte në stomak. Nuk mund të pije birrë sa të doje. Sepse birrë s’kishte. Por edhe sepse ngjallje dyshime; Ku i gjen paret ky që pi gjithato birra ?! Ndonjë birrë më të rrallë e pinin vetëm banorët e [ Lexo më shumë...]

0 Comments

820 tërmete goditën Shqipërinë, sizmologët paralajmërojnë një të madhe

Tërmetet e njëpasnjëshme vazhdojnë të lëkundin Shqipërinë e Mesme në këtë sezon veror. Kjo situatë ka shkaktuar frikë tek njerëzit, por sizmologët shprehen se nuk ka vend për panik. “Epiqendra e tërmetit të djeshëm ishte rreth 11 km në verilindje të Peqinit. Ai i datës 4 ishte 5.1, kurse ky 4.7. Kjo diferencë në magnitudë tregon edhe një diferencë në energjinë e [ Lexo më shumë...]

0 Comments