Ja pse duhani vret! Edhe pse në paketat e cigareve paralajmërohet për rrezikun që paraqet pirja e duhanit, duket se ata që e përdorin nuk i lexojnë.

ÇDOKUSH E DI SE DUHANI ËSHTË I DËMSHËM PËR SHËNDETIN E NJERIUT, MADJE EDHE SE PIRJA E TIJ ÇON DERI NË VDEKJE! KJO ËSHTË VËRTETUAR NGA STUDIME TË NDRYSHME SHKENCORE. ARTIKULLI NË FJALË JU NJEH ME EFEKTET E VËRTETA TË TIJ, SI DHE KËSHILLAT PËR TA LËNË ATË… Pirja e duhanit na bën keq, këtëVazhdoni leximin “Ja pse duhani vret! Edhe pse në paketat e cigareve paralajmërohet për rrezikun që paraqet pirja e duhanit, duket se ata që e përdorin nuk i lexojnë.”

Laçi ka pësuar një humbje zhgënjyese, thuajse e pamundur përmbysja në ndeshjen e kthimit

Laçi ka pësuar një humbje zhgënjyese 3-0 në fushën e Molde në ndeshjen e parë të turit të dytë të Ligës së Europës, duke bërë thuajse të pamundur kalimin e turit përballë norvegjezëve. Gjithçka ka qenë pasojë e një pjese të parë të tmerrshme nga skuadra kurbinase, e ndëshkuar me dy gola dhe asnjëherë nëVazhdoni leximin “Laçi ka pësuar një humbje zhgënjyese, thuajse e pamundur përmbysja në ndeshjen e kthimit”

Ndeshje delikate në Norvegji, për raundin e dytë të Europa League për Laçin.Sytë tek Uzuni.

Ndeshje delikate në Norvegji, për raundin e dytë të Europa League për Laçin, që duhet të përballojë Molden. Në Kurbin kujtojnë golin kualifikues të Myrto Uzunit e shpresojnë, ndërkohë që sulmuesi që fundosi Anorthosis, është gati të përsëritet në Norvegji. Laçi ka nevojë për golat e tij për të arritur për herë të parë nëVazhdoni leximin “Ndeshje delikate në Norvegji, për raundin e dytë të Europa League për Laçin.Sytë tek Uzuni.”

Gjendje e jashtëzakonshme në Greqi, 76 numri i të vdekurve, mes tyre dhe fëmijë

Greqia shpall gjendjen e jashtëzkonshme. Si pasojë e zjarrit të rënë në pyjet pranë kryeqytetit të Athinës, kanë humbur jetën 76 persona deri tani e 300 të plagosur. Me dhjetëra shtëpi janë djegur, ndërsa shumë shumë të tjera rrezikojnë të përfshihen nga flakët në një kohë kur zjarri nuk është vënë ende nën kontroll. Qeveria greke ka kërkuarVazhdoni leximin “Gjendje e jashtëzakonshme në Greqi, 76 numri i të vdekurve, mes tyre dhe fëmijë”

Nga finalja e Kupës, te Anorthosis dhe Molde: Flet kapiteni i Laçit Gentian Selmani

Laçi është kthyer në një klub mundësish. Gentian Selmani, portieri 20-vjeçar, ka mbyllur sezonin e tretë me bardhezinjtë, ndërkohë që në një moshë të re i është besuar edhe shiriti i kapitenit. Kurbinasit kanë besuar tek ai dhe padyshim që ua ka shpërblyer me paraqitjet e tij. Në përballjet kundër Anorthosis ishte në lartësinë eVazhdoni leximin “Nga finalja e Kupës, te Anorthosis dhe Molde: Flet kapiteni i Laçit Gentian Selmani”

Laçi-Molde, dueli i filozofive të njëjta / Davidi perballë Goliathit

Laçi kaloi me shumë meritë ekipin e Anorthosist në turin e parë të Europa Leagues. E priste ndonjë? Askush, as presidenti i kurbinasve, Pashk Laska. Skuadra laçiane realizoi një mrekulli dhe tenton ta bëjë sërish në turin e dytë të Europa Leagues. Shorti nuk u tregua aspak dashamirës me skuadrën e Besnik Prengës, pasi iVazhdoni leximin “Laçi-Molde, dueli i filozofive të njëjta / Davidi perballë Goliathit”

E duan Mançesteri dhe Juventusi, kush është gjiganti që “kërcënon” Laçin

  Molde të enjten e 26 korrikut do të presë Laçin në shtëpi. Luhet turi i dytë në Europa League dhe norvegjezët duan të kalojnë më tej dhe janë favoritët. Por edhe Anorthosis mendohej se do kalonte lehtë më tej, gjë që nuk ndodhi, ndaj edhe duhet bërë një vlerësim sa i drejtë i ndeshjes.Vazhdoni leximin “E duan Mançesteri dhe Juventusi, kush është gjiganti që “kërcënon” Laçin”

Çfarë goditjeje Laçi, merr ekspertin e Skënderbeut!

Oreksi vjen duke ngrënë dhe Laçi pasi ka eliminuar bujshëm Anorthosisin qipriot, tashmë ëndërron të befasojë edhe norvegjezët e Moldes. Një skuadër mjaft cilësore edhe mbi të gjithë në kulmin e sezonit Molde, ndaj me të drejtë niset favorite e madhe, por ashtu dukej edhe Anorthosis. Tashmë Laçi ka fituar besim të madh në forcënVazhdoni leximin “Çfarë goditjeje Laçi, merr ekspertin e Skënderbeut!”

Plazhi i Gotullës, mbeturinat mbulojnë mbi 6 km vijë bregdetare

Plazhi i Godulles në rrethin e Kurbinit i tej ndotur, askush nuk është kujdesur për të edhe pse sezioni turistik ka filluar. Pushuesit numërohen me gishtat e dorës, më së shumti janë lopët dhe banori i përhershëm si dhe peshkatari i vetëm që ka mbetur në këtë bregdet, kjo është situata në plazhin e Godullës.Vazhdoni leximin “Plazhi i Gotullës, mbeturinat mbulojnë mbi 6 km vijë bregdetare”

Letrat e Arthur Evansit për shqiptarët

Shkruan: Arsim Canolli Arkeologu britanik, Arthur J. Evans njihet si arkeologu i Kretës. Për dhjetëra vite kishte gërmuar në Knossos. Puna e tij ka peshë, ndonëse disa nga tezat e tij për civilizimin minoan u vërtetuan më vonë se janë vetëm hamendësime. Por, hulumtimet e fundit e nxjerrin atë edhe një faqe tjetër të tij.Vazhdoni leximin “Letrat e Arthur Evansit për shqiptarët”