Gjermania skualifikohet me turp, kualifikohet Suedia dhe Meksika!

Gjermania i ka dhënë fund Kupës së Botës në mënyrën më të turpshme, duke u mundur nga Korea me rezultatin 2-0. Ky rezultat, përveçse e ka eliminuar Gjermanin, e ka renditur edhe në vendin e fundit të grupit F.Golat e fitores për Korean, u shënuan vetëm në minutat shtesë, ku në të 94-ën ka shënuarVazhdoni leximin “Gjermania skualifikohet me turp, kualifikohet Suedia dhe Meksika!”

Viti 1965: Si u ndërtua Superfosfati i Laçit dhe si u popullua qyteti (Video)

Ky është një dokumentar i vitit 1965 i Kinostudios që tregon procesin e ndërtimit të Uzinës së Superfosfatit në Laç. Në dokumentar tregohet procesi i ndërtimit të oxhakut dhe procesi i transformimit e popullimit të zonës. Për ndërtimin e Uzinës së Superfosfatit dhe Acidit Sulfurik në Laç, që do të vihej në funksion pas dyVazhdoni leximin “Viti 1965: Si u ndërtua Superfosfati i Laçit dhe si u popullua qyteti (Video)”

PSE SHKRUAJMË ME DORËN E DJATHTË DHE 10 FAKTE QË DUHET TË DINI PËR MËNGJARASHËT

Sipas shkencëtarëve, prirja për të shkruar me dorën e djathtë vjen nga funksionimi i mirë i hemisferës së majtë të trurit. Studimet e ndryshme kanë vërtetuar se tek pjesa më e madhe e njerëzve, hemisfera e majtë e trurit sundon mendjen, trupin e njeriut dhe gjuhën e folur. Detyrat kryesore të njeriut kryesisht kontrollohen ngaVazhdoni leximin “PSE SHKRUAJMË ME DORËN E DJATHTË DHE 10 FAKTE QË DUHET TË DINI PËR MËNGJARASHËT”

PORTRETI I GJERGJ KASTRIOTIT, NË GALERINË “UFFIZI” – FIRENCE – Nga Lutfi ALIA

Në vitin 1901, në një shkrim në revistën “Albania”, mentori Faik Konica shtroi një pyetje: “A ekziston një portret autentik i Skenderbeut?” [1]  Nxitjen për këtë artikull, Konica e mori pasi lexoi veprën e Frederick Kenner  “Vjetari i koleksioneve të Shtëpisë Perandorake. Viena: vellimi XIX, viti 1898”, i cili shkruan se në koleksionin e Arkidukës Ferdinand IIVazhdoni leximin “PORTRETI I GJERGJ KASTRIOTIT, NË GALERINË “UFFIZI” – FIRENCE – Nga Lutfi ALIA”

Atentati: 600.000 sirianë që vijnë dhe 500.000 shqiptarë që largohen…

Nga Artur Zheji Nuk është humanizëm, por thjesht një shërbim servil për të siguruar mbështetje ndërkombëtare dhe para. Një akt i çmendur, cinik dhe me pasoja të frikshme për një vend të vogël si Shqipëria, që nuk mundet të shërbejë 600.000 refugjatë lufte të një kombi të huaj, me kohëzgjatje të përjetshme. Në Shqipëri sotVazhdoni leximin “Atentati: 600.000 sirianë që vijnë dhe 500.000 shqiptarë që largohen…”

Historia prekëse e Xherdan Shaqirit: S’kisha para as për stërvitje

Xherdan Shaqiri dha një intervistë të gjatë për The Players Tribune. Në këtë intervistë shqiptari nga Kosova ka shpjeguar në detaje jetën e tij dhe karrierën sportive që nga fillimi deri tani, duke treguar disa ngjarje dhe tregime të ndryshme që nga emigrimi i tij me familje në Zvicër. Shaqiri është pjesë e skuadrës sëVazhdoni leximin “Historia prekëse e Xherdan Shaqirit: S’kisha para as për stërvitje”

KAMPE REFUGJATËSH NË SHQIPËRI OSE NË TUNIZI…

Bashkimi Europian duket i vendosur për të ndërtuar kampe refugjatësh, në një tentativë për të shmangur fluksin e madh të emigrantëve nga Lindja e Mesme, Azia dhe Afrika e Jugut. Ajo që mbetet për t’u diskutuar në takimin e ardhshëm të krerëve të shteteve të BE-së në 28 dhe 29 qershor në Bruksel, është seVazhdoni leximin “KAMPE REFUGJATËSH NË SHQIPËRI OSE NË TUNIZI…”

Nga kosto e lartë e jetesës te papunësia, ja shqetësimet e shqiptarëve, që po përkeqësohen

Papunësia, situata ekonomike dhe kosto e lartë e jetesës janë shqetësimet kryesore të shqiptarëve sipas rezultateve të Eurobarometrit të pranverës për Bashkimin Europian dhe vendet kandidate, rezultatet e të cilit janë publikuar në qershor nga BE. Të anketuarit janë pyetur se cilat janë shqetësimet kryesore me të cilat përballet vendi dhe një pyetje e veçantëVazhdoni leximin “Nga kosto e lartë e jetesës te papunësia, ja shqetësimet e shqiptarëve, që po përkeqësohen”

Bisedë me një killer serash që mbjell, korr dhe shet vdekje!

Andrea Danglli Dëgjo! Këtu nuk po flasim për një bujk të zakonshëm dhe as për një tregtar të rastësishëm, por fjala është për vrasës me pagesë… si ti. Mbase ti nuk di mirë shkrim dhe këndim për të më lexuar drejt. Më saktë bën sikur je analfabet pasi frikesh të mësosh anën vrastare të punësVazhdoni leximin “Bisedë me një killer serash që mbjell, korr dhe shet vdekje!”

Statistika dhe kuriozitete. Njihuni me kundërshtarin e Laçit

Në Nion të Zvicrës u hodh shorti i Ligës së Europës, ku goglat vendosën që Laçi të përballet me qipriotit e Anorthosis Famagustës. Kundërshtarët e Laçit, e kanë mbyllur kampionatin në vendin e tretë këtë sezon dhe në fakt, nuk është një kundërshtar fort i mirë për kurbinasit, duke qenë se qipriotët kanë bërë historiVazhdoni leximin “Statistika dhe kuriozitete. Njihuni me kundërshtarin e Laçit”