Mrekullia Laçi, kërkohet kupa edhe pse Europën e kanë siguruar

22046034_10156488412298475_61416590802505608_n

 

Me rënien e Vllaznisë, festën e titullit kampion të Skënderbeut apo edhe kualifikimin e parë historik të Luftëtarit në Europë, pa dashje ka kaluar në plan të dytë fakti se ngjatë verës, në arenën europiane do të jetë e pranishme edhe skuadra e Laçit. Sido që të ndahet finalja e Kupës, kurbinasit kanë siguruar praninë e tyre duke qenë të katërtit e tejkaluar çdo lloj pritshmërie ndaj një skuadre që në fillim të seoznit, shumëkush e shihte pretendente për luftën për mbijetesë.
Një ekip me moshën mesatare 23,6 vjeç, me emra si Selmani, Fangaj, Xhixha, Kallaku, Jonuzi, Bardhi, Lushkja, Uzuni e Lulaj që janë të gjithë poshtë kësaj mesatareje, normalisht duhej të shihej si një skuadër e cila do të luftonte për të qëndruar në Superiore si pasojë e mungesës së eksperiencës.
Por djemtë e drejtuar nga Mezani kaluan çdo parashikim dhe tani e shohin veten duke bërë plane për një tjetër sfidë të rëndësishme në karrierën e tyre të re, atë në arenën europiane. Klubi ka bërë të qartë se do të kërkojë të nxjerrë në pah sa më mirë vlerat e këtyre talenteve që ka grumbulluar, ndaj të gjithë do të qëndrojnë për Europën. Por sido që të shkojë në Ligën e Europës, për shumë prej tyre, e ardhmja brenda apo jashtë Shqipërisë, tashmë është e garantuar.
Nderkohë është hera e katërt, që Laçi arrin në finalen e Kupës, ndërkohë që në tre finalet e para, ka fituar 2 Kupa dhe ka humbur një.
Hera e parë që laçianët prekën finalen, ka qenë viti 2013, kur Laçi eliminoi Kukësin dhe fitoi Kupën përballë Bylisit me rezultatin 1-0.
Viti 2015, ka qenë hera e dytë kur Laçi preku finalen e dytë në histori, duke mundur Skënderbeun në gjysmëfinale, për tu përballur me Kukësin në finale, ndeshje të cilën e fituan laçianët me rezultatin 2-1.
Një vit më vonë, në 2016-ën, sërish finalja do të dhuronte përballjen Laçi-Kukësi, që këtë herë u fitua nga skuadra e Kukësit, me rezultatin 0-1. Tashmë, Laçi sheh nga finalja e katërt, për të fituar Kupën e Tretë në histori, ku përballë do të ketë Skënderbeun.

 

Laçi në finalet e Kupës së Shqipërisë:

2013/ Laçi-Bylis 1-0

2015/ Kukësi-Laçi 1-2

2016/ Laçi-Kukësi 0-1

/vipsport.al/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: