Telegrafikisht

Dritan Dema: Në Shqipëri asnjë nga krimet kundër njerëzimit nuk janë gjykuar ende!

Capture-19.jpg

Dritan Dema shkruan në rrjetin social:

“Faleminderit te gjithe ju qe keni ndjekur postimet e ketyre diteve në lidhje me promovimin e çeshtjes per Personat e Zhdukur, në Shqiperi.

Me poshte po ju jap nje permbledhje te statistikave te publikuara (aq sa ishte e mundur) si dhe listen e personave te vrare / zhdukur në vitin e aferm 1990.

Krime Kunder Njerezimit.

Por, cili eshte roli i Prokurorise në lidhje me keto krime?

Cili eshte roli i Autoriteteve Publike, Instituteve, Shoqatave te Perndjekurve Politike, në lidhje me trajtimin e ketyre krimeve?

Cili eshte roli i trashegimtareve te tyre ligjorë dhe i shoqerise shqiptare në pergjithesi, per trajtimin ligjor te ketyre krimeve ?

Të Merkurën mblidhet Nën – Komisioni I të Drejtave të Njeriut në Kuvendin e Shqiperise ne nje seance degjimore mbi keto çeshtje.

Vasilika Hysi– kryetare (PS), Enkelejd Alibeaj – zëvendëskryetar (PD), Xhemal Qefalia – anëtar (PS), Eglantina Gjermeni – anëtare (PS), Jurgis Çyrbja – anëtar (PS), Edmond Panariti – anëtar (LSI), Oerd Bylykbashi – anëtar (PD).

Faleminderit.”

Ndërsa po në rrjetin social  Dritan Dema: “Qeveria dhe Parlamenti Shqiptar për më shumë se dy vjet shumë padrejtësisht vonojnë nënshkrimin e Marrëveshjes me Komisionin Ndërkombëtar për Persona të Zhdukur.

Ka të paktën 5 000 njerëz të humbur, shumica e të cilëve u vranë nga diktatura komuniste. Asnjë nga këto Krime kundër Njerëzimit nuk janë gjykuar ende.

 

Publicitet

kontakt : kurbinalbania@hotmail.com

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: