8 letra të panjohura të Skënderbeut me sulltanët dhe me Papën

Nga Mark Palnikaj Mbi jetën dhe veprimtarinë e Skënderbeut, sipas disa studiuesve, janë shkruar mbi 1500 vepra në formën e jetëshkrimeve dhe librave të ndryshëm. Numri i studimeve të botuara me raste përvjetorësh në gazeta dhe revista në gjuhë shqipe dhe të huaja është aq i madh sa nuk mund të japim as me afërsiVazhdoni leximin “8 letra të panjohura të Skënderbeut me sulltanët dhe me Papën”

Kanuni i Skënderbeut, vepër monumentale e kulturës sonë

Isak Ahmeti SEMANTIKA E FJALËS KANUN Kanuni, sipas Fjalorit të Gjuhës së sotme Shqipe është përmbledhje ligjesh e normash të pashkruara, të trashëguara brez pas brezi, që pasqyrojnë gjendjen ekonomike-shoqërore të periudhave të kaluara dhe që në kohën e vet mbronin interesat e klasave të shtresave të caktuara shoqërore; është tërësia e normave të sëVazhdoni leximin “Kanuni i Skënderbeut, vepër monumentale e kulturës sonë”

A ishte Skënderbeu nga Hasi?

Prof. Asoc. Dr. Muhamet Bela Për vetë rëndësinë dhe rolin e spikatur që pati figura e Gjergj Kastriotit-Skanderbeg jo vetëm për zhvillimet historike në zotërimet e tij arbërore, por dhe për ato rajonale e më gjerë europiane (pasi ndali dallgën e madhe otomane përmbytëse të vërshonte në bregun tjetër të Adriatikut, duke rrezikuar të ndryshonteVazhdoni leximin “A ishte Skënderbeu nga Hasi?”

Presidenti Meta dekoron kardinalin Ernest Troshani në Kishën e Shen Ndoit

Presidenti i vendit Ilir Meta ishte sot në Kishën e Shna Ndout në Laç, për të marrë pjesë në pelegrinazhin e një prej 13 të martave, që kulmon më 12 qershor. Pelegrinazhi i besimtarëve nisi më 20 mars dhe ku mijëra persona e vizitojnë vendin e shenjtë. Pelegrinët vijnë thuajse nga i gjithë vendi dhe paVazhdoni leximin “Presidenti Meta dekoron kardinalin Ernest Troshani në Kishën e Shen Ndoit”

Mrekullia Laçi, kërkohet kupa edhe pse Europën e kanë siguruar

  Me rënien e Vllaznisë, festën e titullit kampion të Skënderbeut apo edhe kualifikimin e parë historik të Luftëtarit në Europë, pa dashje ka kaluar në plan të dytë fakti se ngjatë verës, në arenën europiane do të jetë e pranishme edhe skuadra e Laçit. Sido që të ndahet finalja e Kupës, kurbinasit kanë siguruarVazhdoni leximin “Mrekullia Laçi, kërkohet kupa edhe pse Europën e kanë siguruar”

Beteja e librit shkencor me ‘ shkrimin mitologjik’

Në foto: Aurel Plasari Është e vërtetë që shkasin caktimi i kësaj Dite Botërore të Librit e ka marrë nga përkimi më 23 prill i një numri datëlindjesh dhe datë vdekjesh shkrimtarësh me emra të mëdhenj në letërsinë botërore, – nga Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Garcilaso de la Vega deri te Halldór Maurice Druon,Vazhdoni leximin “Beteja e librit shkencor me ‘ shkrimin mitologjik’”

Laçi nuk fal as ndaj Teutës, 4 gola për të siguruar vendin e katërt në renditje

Laçi arriti një fitore të thellë 4-2 ndaj Teutës, dhe me këtë tre pikësh arriti të siguronte vendin e katërt në renditje, pozicion ky që e kualifikon direkt ne kupat e Europes pavarsisht si do perfundojë ndeshja e kupës. Teuta luajti këtë sfidë më shumë për statistikë, pasi e kishte siguruar mbijetesën 2 javë paraVazhdoni leximin “Laçi nuk fal as ndaj Teutës, 4 gola për të siguruar vendin e katërt në renditje”

Arkeologët gjejnë gjurmë të një qyteti Ilir në Kepin e Rodonit.

Një fragment i çmontuar një furre prodhimi qeramike, prezenca e skarciteteve nga furrat antike dhe dy gurë peshe, janë elementët që i kanë bërë arkeologët të besojnë se janë në gjurmë të një qyteti antik në Kepin e Rodonit. I njohur për plazhin, natyrën e virgjër, një kishë të vjetër dhe fortifikimet e ndërtuara prejVazhdoni leximin “Arkeologët gjejnë gjurmë të një qyteti Ilir në Kepin e Rodonit.”

Zëri i Amerikës: INTERVISTË ME HISTORIANIN DR. ATHANAS GEGAJ

    (Me rastin e 500-vjetorit te vdekjes se Skenderbeu – Kjo intervistë u transmetua nga Zëri  i Amerikës  më 18 e 19 Janar të vitit 1968)        Zoti Gegaj,kur Fan Noli shkroi librin e tij mbi Skënderbeun më 1949, ai tha se vepra juaj frëngjisht mbi Skënderbenë ishte më e mbaruara qe kishte parë dritënVazhdoni leximin “Zëri i Amerikës: INTERVISTË ME HISTORIANIN DR. ATHANAS GEGAJ”

Pas fitores së Laçit ndaj Kamzes ringjallen dhe shpresat e Vllaznisë për mbijetesë

Ekipi i Vllaznisë ka arritur të fitojë ndaj Kukësit me rezultatin 2-1, në një takim mjaft delikat për shkodranët. Duke parë edhe fitoren e Laçit ndaj Kamzës, tashmë shpresat e Vllaznisë për mbijetesë tashmë janë rritur më tepër. Në një intervistë për “RTSH Sport”, trajneri i shkodranëve, Kraja është shprehur se besimi është shtuar pasVazhdoni leximin “Pas fitores së Laçit ndaj Kamzes ringjallen dhe shpresat e Vllaznisë për mbijetesë”