Reklama
Telegrafikisht

Prill 2018

TREGTARET TEK KISHA E SHEN NDOUT NE SHENJESTREN E POLICISE

Tregtaret ambulant që operojnë në ambjentet përreth Kishës së Shna Ndout në qytetin e Laçit, janë vënë në shenjestren e policisë.Prej disa ditesh policia Bashkiake sëbashku me atë të rendit, janë vendosur në hyrje të kishes, duke mos i lejuar tregtaret që të vijojnë aktivitetin e tyre të përditshem.Ky veprim është kundërshtuar ashpër nga tregtaret të cilët thonë se [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Piskama e nënave në kampin e internimit në Tepelenë

  Ditën tjetër në oborr nuk kishte fëmijë. Kishin mbetur veç cinglat e Ndrekës të hedhura shkujdesur diku në qoshen pranë derës. I kishte lënë aty, kur po hidhte  hapat e fundit me këmbët e tij… Nga Luljeta Progni Ndreka kishte kullufitur me një frymë rracionin e bullgurit dhe kishte dalë në oborr për të gjetur shokun e tij. Por, Pali nuk doli atë ditë në oborrin e [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Tensione në Milot/ Policia me megafon: Shpërndahuni, tubim i paligjshëm; Protestuesit: Mos na provokoni!

Tensione mes policisë dhe protestuesve vetëm pak minuta pas bllokimit të kryqëzimit të Milotit, ora 09:45 e paradites së sotme. Policia  bëri thirrje të shpërndahen duke u kujtuar se bllokimi i rrugës dhe pjesmarrja në tubimin e paligjshëm është vepër penale. Me megafon, policia iu drejtua protestuesve: “Lejoni lëvizjen e lirë të shtetasve dhe të automjeteve. Organizimi [ Lexo më shumë...]

0 Comments

“The Voice Kids Albania” Enxhi Kulla, një yll në lindje i muzikës shqiptare!

Enxhi është vetëm 12 vjeçe, por talenti dhe zëri i saj, suksesi në interpretim, kanë tejkaluar moshën e saj. Enxhi Kulla studion në Liceun Artistik për violinë dhe është vajza e  këngëtares kurbinase të muzikës popullore Dhurata Aliaj, një mbështetje për Enxhin por edhe burimi gjenetik nga vjen gjithë ky talent i saj. Ajo u bë dhe mbetet një nga zërat më të bukur të [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Eugjen Merlika: Ju rrëfej Tepelenën që mbaj mend!

Nga Eugjen Merlika Rrëfimi në ’91 i Eugjen Merlikës, i cili ndodhej në Kampin e Tepelenës në moshën 6-vjeçare. Në mënyrë konstante të gjitha dëshmitë që vijnë nga dëshmitarë të kampit famëkeq kanë të njëjtën panoramë, një Aushvic shqiptar, ku krematoriumin e zëvendësuan sëmundjet, uria, duke lënë të vdesin me qindra fëmijë e pleq Një ditë nëntori të vitit [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Çfarë ndodhi në kampin e Tepelenës! Lek Previzi, dëshmitari i mbijetuar: Enveri do na çonte në Siberi

Piktori e shkrimtari Lek Previzi, i vetmi që është gjallë nga moshatarët e tij që përjetuan kampin e tmerrshëm të Tepelenës, dëshmon për herë të parë se cili ishte plani sekret i Enver Hoxhës me të gjitha familjet e izoluara, para se të hapej kampi, dhe si zhdukën me buldozer e traktor njerëzit që vdisnin. Prej Previzit kemi skicat e para, dhe të sakta se çfarë ndodhi [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Triumfi i flamurit kuq e zi pas një “Kryqëzimi” të vitit 1501

Nga Artan Shkreli – Prej vitesh qarkullon në rrjetet sociale shqiptare një pikturë e Rindjes Italiane me skenën e kryqëzimit të Krishtit e cila sot ndodhet në pinakotekën “Brera” të Milanos që prej vitit 1811. Bëhet fjale për kompozimin me temë fetare “Crocifissione” të Michele di Zenones, njohur më së shumti si Michele di Verona, prej qytetit në të cilin ai veproi [ Lexo më shumë...]

0 Comments

Investimet e OSHEE në malësinë e Kurbinit

Në malësinë e Kurbinit disa fshatra krahas varfërisë dhe mungesës së infrastrukturës shumë shpesh duhet të përballen dhe me mungesën e energjisë elektrike.  Pothuajse gjatë  muajve të dimrit por dhe përgjatë vitit mjafton një shi të bjerë apo një erë e lehtë të fryeje mbeten me ditë të tëra pa energji.  Po të digjet ndonjë transformator ka patur raste që energjia [ Lexo më shumë...]

0 Comments