Tensione në Milot/ Policia me megafon: Shpërndahuni, tubim i paligjshëm; Protestuesit: Mos na provokoni!

29789890_766370850228909_9181831435290411008_n-696x496

Tensione mes policisë dhe protestuesve vetëm pak minuta pas bllokimit të kryqëzimit të Milotit, ora 09:45 e paradites së sotme. Policia  bëri thirrje të shpërndahen duke u kujtuar se bllokimi i rrugës dhe pjesmarrja në tubimin e paligjshëm është vepër penale.

Me megafon, policia iu drejtua protestuesve: “Lejoni lëvizjen e lirë të shtetasve dhe të automjeteve. Organizimi dhe  pjesmarrja në grumbullime të paligjshme, pengimi i qarkullimit të mjeteve të transportit përbën vepër penale. Duhet të shpërndaheni sepse tubimi është i paligjshëm. Në të kundërt mbështetësit e ligjit do të veprojnë me procedimin penal”.

Pas këtij paralajmërimi u kundërpërgjigj deputeti demokrat.

Bardh Spahia: Mos provokoni.

Polici: Largohuni nga rruga, ruani qetësinë.

Bardh Spahia: Mos provokoni!

Kërkesa është kundërshtuar dhe nga pjesëmarrësit në protestë.

Qytetarët: Do na arrestoni natën, ku i keni trafikantët e drogës? Ata shikoni. 

Drejtuesi i protestës në këtë aks, Flamur Noka e ka konsideruar kërkesën provokim

Flamur Noka: Çdo futje në turmë e policëve është provokim. Qytetarët janë në të drejtën e tyre për të protestuar, qeveria ka shkelur me dy këmbët ligjin. Në momentin që qeveria u hyp në shpinë qytetarëve, u lind e drejta të reagojnë dhe të mos i binden. Nuk është qeveri e qytetarëve por banditëve. Nuk ndalemi në këtë rrugë

Pas dy orë protestash dhe në këtë aks është ndërprerë protesta, ndërsa nuk u shënuan incidente. Por nuk munguan djegiet e gomave./ Ora news

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: