KONTRIBUTORI I ÇËSHTJEVE TË TRADITËS DHE PASURISË TONË SHPIRTËRORE, AT SHTJEFËN GJEÇOVI NË ZANAFILLAT E ARKEOLOGJISË SHQIPTARE

Prof.As. Dr. Muhamet Bela Shpesh qëllon që disa emra personalitetesh të historisë dhe kulturës shqiptare të njihen dhe të përmenden vetëm në lidhje me një aspekt të veprimtarisë së tyre intelektuale e studimore, duke lënë në harresë kontributet në lëmenj të tjerë të dijes e të shkencës. Një nga këta personalitete, dikur disi i pazëshëmVazhdoni leximin “KONTRIBUTORI I ÇËSHTJEVE TË TRADITËS DHE PASURISË TONË SHPIRTËRORE, AT SHTJEFËN GJEÇOVI NË ZANAFILLAT E ARKEOLOGJISË SHQIPTARE”

Gjithçka vendoset nga një penallti dhe karton i kuq, Laçi nuk ja del ndaj Vllaznisë.

Vllaznia ia doli të fitojë një sfidë jetikë, në ndeshjen e javës së 31-të në Kategorinë Superiore përballë Laçit. Ekipi i Gjokës fitoi minimalisht 1-0, me një gol të Sukajt me penallti që në minutën e 7-të. Ishte Lika që fitoi 11-metërshin, pasi goditi, por Sefgjinaj kapi topin me dorë në vijën fatale, i ciliVazhdoni leximin “Gjithçka vendoset nga një penallti dhe karton i kuq, Laçi nuk ja del ndaj Vllaznisë.”

Probleme mbi letërsinë biografike për Skënderbeun – Nga Fan Noli

Më 1921,në botimin e parë të veprës Histori e Skënderbeut, unë pranova menimin e Falmerajerit (Johan Philip Fallmerayer “Das albanische element in griechentland” në “abhandlungen der historischen klasse der koeniglich bayrischen akademie, der ëissenschaften” vëll 8., seksioni -3, f 657 -736 munchen, G. Franz 1860 vëll 9 seksioni 3 f 1- 110 munchen 1866) qëVazhdoni leximin “Probleme mbi letërsinë biografike për Skënderbeun – Nga Fan Noli”

VEPRA E HUMANISTIT TË SHQUAR MARIN BARLETI, BURIM KRYESOR PËR JETËN E SKËNDERBEUT

  Feride Papleka Humanist i shquar dhe historian, Marin Barleti është i pari autor i njohur dhe një nga më të mëdhenjtë e letërsisë së hershme shqipe. Vepra e tij “Historia e Skënderbeut” u shkrua në latinisht dhe, siç thotë F. Pall, u përkthye pothuaj në të gjitha gjuhët e Evropës, sepse në të vërtetëVazhdoni leximin “VEPRA E HUMANISTIT TË SHQUAR MARIN BARLETI, BURIM KRYESOR PËR JETËN E SKËNDERBEUT”

Zbuloni ku është prodhuar celulari juaj! Ky është kodi i fshehtë që ju tregon vendin e prodhimit

Doni të blini një celular apo keni blerë një të ri sëfundmi dhe doni të dini vendin e origjinës dhe prodhimit të tij? Për të gjetur vendin e prodhimit, mjafton të shtypni *#06# dhe më pas butonin e telefonatës. Pasi të keni bërë këtë veprim, do t’ju shfaqet një numër i gjatë me shumë shifra,Vazhdoni leximin “Zbuloni ku është prodhuar celulari juaj! Ky është kodi i fshehtë që ju tregon vendin e prodhimit”

URGJENT, Vodafone dhe Telecom Albania detyrohen të kthejnë sërish ofertat nga 28 në 30 ditë, sa humbën konsumatorët

  Vodafone dhe Telecom Albania do të jenë të detyruar që të rikthejnë sërish ofertat 30 ditë të paketave celulare nga data 1 qershor, ndërkohë që prej pak javësh operatori Albtelecom po ofron tashmë paketa 30 ditore. Detyrimi për Vodafone dhe Telecom Albania ka ardhur nga Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP), i ciliVazhdoni leximin “URGJENT, Vodafone dhe Telecom Albania detyrohen të kthejnë sërish ofertat nga 28 në 30 ditë, sa humbën konsumatorët”

5 Euro – Nga Edison Ypi

5 Euro kushtojnë 8 bukë që hahen në një ditë nga 8 familje modeste shqiptare nga ato për të cilat restoranti është një shpikje e panevojshme. 5 Euro dalin e teprojnë për të blerë 2 kilogram fasule Korçe ose Dibre, që zjejnë shpejt, kanë proteina, hahen me qef të shoqëruara me kos. 5 Euro kushtonVazhdoni leximin “5 Euro – Nga Edison Ypi”

SKANDALI I GULF, KUSH ËSHTË NOTERI I VIP-AVE QË BËRI PROCEDURAT . 5 milion euro tollona te shitur dhe më pas shpalli falimentimin

Kompania Gulf Oil ka falimentuar. Ndërsa skandali lidhet me skemën e mashtrimit me tollonat e shitur nga kjo kompani. Janë shitur rreth 5 milion EURO tollona dhe më pas është shpallur falimentimi duke ia punuar kështu hapur të gjithë blerësve shqiptarë të cilët nuk kanë mundur të furnizojnë dot automjetet në pikat e pakicës. GulfVazhdoni leximin “SKANDALI I GULF, KUSH ËSHTË NOTERI I VIP-AVE QË BËRI PROCEDURAT . 5 milion euro tollona te shitur dhe më pas shpalli falimentimin”

LUFTA PSIKOLOGJIKE NDAJ OTOMANËVE: SKËNDERBEU TALLEJ ME ARMIQTË

Brizida Gjikondi Është llogaritur që fuqia e Skënderbeut ishte rreth 15,000 deri 30,000 luftëtarë, nga shumë burime të asaj kohe mendohej se ushtria turke që mësynte në trojet tona arrinte edhe në 150,000 deri 400,000 ushtarë, çka do të thotë që çdo ushtari shqiptar i korrespondonin 10 ose më shumë ushtarë turq. Kur e mendonVazhdoni leximin “LUFTA PSIKOLOGJIKE NDAJ OTOMANËVE: SKËNDERBEU TALLEJ ME ARMIQTË”

Pas duelit të tensionuar në Kupë , Laçi dhe Kukësi ndahen në “paqe” 

Është mbyllur në barazim 0-0, sfida e vlefshme për javën e 30-të të Kategorisë Superiore mes Laçit dhe Kukësit. Pas përballjes në Kupë ku triumfuan kurbinasit, skuadrat u ndeshën sërish në takimin që nuk prodhoi gola.   Një lojë e luftuar dhe me shumë raste shënimi por pa finalizim, kjo edhe për shkak të formësVazhdoni leximin “Pas duelit të tensionuar në Kupë , Laçi dhe Kukësi ndahen në “paqe” “