‘National Geographic’, 1912: Shqiptari, personaliteti më piktoresk në Europë!

“As rrahjet me thupra, as arma, as topi, as mërgimi, as burgimi, as edhe vetë vdekja nuk i tund nga vendi”. Folësi ishte një shqiptar i ri në moshë që një pjesë të shkollës e kishte bërë në SHBA. Ai është rikthyer tani në vendin e tij, ku po punon me zell të madh. ËshtëVazhdoni leximin “‘National Geographic’, 1912: Shqiptari, personaliteti më piktoresk në Europë!”

Art apo Turp- Nga Edison Ypi

Nga Edison Ypi “Arti i përket popullit”, që e tha Lenini dhe e besuan shqiptarët, është dukuria antiestetike më shtazarake që na ka ndodhur përgjatë Historisë tonë. Asnjë refuzim nuk ka sot për këtë çmenduri të pashoqe nga aktorët që s’lanë rol komunisti, oficeri, spiuni, atentatori, pa luajtur, dhe tani, artin dhe turpin, në përputhje meVazhdoni leximin “Art apo Turp- Nga Edison Ypi”

Raporti: Këto janë qytetet më ‘dembele’ në Shqipëri

Durrësi është qarku me pjesëmarrjen me të ulët në forcën e punës, çka do të thotë se popullsia mbi 15 vjeç e lart nuk dëshiron të punësohet në normat që përformojnë qarqet e tjera të vendit. Një raport i INSTAT në lidhje me punësimin gjeti se në qarkun bregdetar 52.9 për qind e popullsisë mbiVazhdoni leximin “Raporti: Këto janë qytetet më ‘dembele’ në Shqipëri”

Hetem Ramadani: Si të shëroheni pa ilaçe, kanceri fillon, kur mjeku të thotë “ke kancer”

Sipërmarrësi Hetem Ramadani ka rrëfyer për emisionin “Mirëmëngjes Shqipëri” formulën “magjike” se si mund të shërohesh pa medikamente mjekësore. Ai rrëfeu se një pjesë e sëmundjeve janë “shpikur” nga vetë medikamentet, duke përmendur edhe vaksinat, të cilat sipas tij janë burim i sëmundjeve kancerogjene. “Sëmundjet e njeriut janë bërë pazari i industrisë farmaceutike. Nuk jamVazhdoni leximin “Hetem Ramadani: Si të shëroheni pa ilaçe, kanceri fillon, kur mjeku të thotë “ke kancer””

Laçi përmbys Lushnjen dhe konfirmohet në vendin e tretë

Laçi ka arritur një fitore me shumë vlerë, pasi ka marrë maksimumin e pikëve në transfertën e Lushnjes . Edhe pse nuk ka qenë aspak e lehtë, pasi e gjetën veten në disavantazh. Ishte goli i Pepës që i dha të drejtën e festës vendasve, por e cila zgjati shumë pak pasi Uzuni vendosi baraspeshënVazhdoni leximin “Laçi përmbys Lushnjen dhe konfirmohet në vendin e tretë”

Na bëftë mirë ballokumja! 

Nga Artan Fuga Le ta hamë ballokumen! Kemi gjyqtarë dhe prokurorë që i zgjedhin noterët dhe dhaskalët. Kemi diploma që nuk i njeh njeri përtej kufirit. Kemi edhe profesorë pa diploma fare ose politikanë që kanë marrë diploma por nuk kanë pasur asnjë shok klase. Kemi pa fund dyqane që shesin pula, kremviça dhe gjalpëVazhdoni leximin “Na bëftë mirë ballokumja! “

Kreu krime kundër njerëzimit. Kërkojnë që rruga “Mehmet Shehu” në Mallakstër të riemërtohet

Një kërkesë që kërkon riemërtimin e rrugës në Mallakastër që mban emrin e Mehmet Shehut. Në këtë kërkesë thuhet se “vendimi i Këshillit Bashkiak Mallakastër i vitit 2002, për të emërtuar këtë rrugë, në qytetin e Ballshit, ka rezultuar i gabuar. Nga mungesa e dokumentacionit të plotë e kemi të pamundur për të vlerësuar shkaqetVazhdoni leximin “Kreu krime kundër njerëzimit. Kërkojnë që rruga “Mehmet Shehu” në Mallakstër të riemërtohet”

Varfëria, jemi të parët në Europë! Unicef: E vuajnë 18 mijë fëmijë

Shqipëria ka normën më të lartë të fëmijëve që jetojnë në atë që njihet si varfëri multidimensionale, në të gjithë Europën. Në këtë përfundim arrin një raport i publikuar së fundmi nga Unicef. Ky raport vlerëson se, në vendin tonë janë rreth 18 mijë fëmijët që jetojnë në varfëri, dhe kjo përkthehet në 2.1% tëVazhdoni leximin “Varfëria, jemi të parët në Europë! Unicef: E vuajnë 18 mijë fëmijë”

“MARRJA E KRUJËS NGA MEHMETI II”-GRAVURA E RRALLË, SI ISHTE FLAMURI SHQIPTAR 540 VJET MË PARË

Aurel Plasari “Marrja e Krujës nga Mehmeti II” është njëra prej gravurave të punuara nga Jost Amman (1539-1591) që shoqërojnë veprën e Marin Barletit në vëllimin III të përmbledhjes “Kronika të turqve” (Chronicorvm Tvrcicorvm) (1578) nga Philippo Leonicero. Bën përshtypje se si në qytetin që po digjet dhe ndërsa banorët po masakrohen, në njërën ngaVazhdoni leximin ““MARRJA E KRUJËS NGA MEHMETI II”-GRAVURA E RRALLË, SI ISHTE FLAMURI SHQIPTAR 540 VJET MË PARË”

Çaji i Gjetheve të Ullirit – Kurues ndaj shumë sëmundjesh

Përdorimi i çajit të gjetheve të ullirit e ka origjinën e përdorimit tek Hipokrati, babai i mjekësisë. Studimet bashkëkohore vërtetojnë se gjethet e ullinjve janë plot përbërës kundër viruseve dhe mikro-organizmave të dëmshëm. Ato arrijnë të ndikojnë në organizëm më fuqishëm se shumë prej antibiotikëve të farmacive. Çaji i përftuar nga zierja e gjetheve tëVazhdoni leximin “Çaji i Gjetheve të Ullirit – Kurues ndaj shumë sëmundjesh”